Akcie belgickej Dexie klesli o takmer 40 percent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dexia
Foto: SITA/AP

Dexia banku Slovensko už vlastní Penta

Dexia Group predala svoj 88,71-percentný podiel v Dexia banke Slovensko investičnej skupine Penta Investments. Transakcia je súčasťou dohody s Európskou komisiou dosiahnutou vo februári 2010.

Akcie banky Penta nadobudla 31. marca 2011 a v súčasnosti vlastní už 93,88 % akcií. Dexia banka Slovensko teda už nie je súčasťou francúzsko-belgickej skupiny Dexia.

Dexia banka Slovensko pôsobí na slovenskom trhu od roku 1993, pôvodne pod názvom Prvá komunálna banka, pod ktorým vystupovala do konca septembra 2003.

BRUSEL 4. októbra (WEBNOVINY) – Belgicko a Francúzsko v prípade nutnosti podniknú kroky na podporu francúzsko-belgickej banky Dexia, ktorá sa dostala pod veľký tlak trhu vzhľadom na jej investície do gréckych dlhopisov.

Vyhlásil to v utorok belgický minister financií Didier Reynders.

„Určité kroky zo strany vlád Francúzska a Belgicka sú možné, ale najprv si musíme prečítať všetky návrhy, ktoré pripravila banka, a ak to bude potrebné, budeme konať,“ povedal Reynders počas schôdzky európskych ministrov financií v Luxemburgu.

Vedenie banky sa v pondelok večer stretlo na mimoriadnom zasadaní, ktoré trvalo do skorých ranných hodín.

Banka potom oznámila, že jej generálny riaditeľ Pierre Mariani dostal za úlohu navrhnúť opatrenia na riešenie štrukturálnych problémov, ktoré poškodzujú jej činnosť. Akcie Dexie počas utorkového ranného obchodovania na burze stratili až 37,7 %.

Hrozba nevrátenia úverov za takmer päť miliárd eur

Koncom júna Dexia vlastnila grécke štátne cenné papiere v hodnote 3,8 mld. eur a hrozí jej, že dlžníci v krajine jej nevrátia úvery za 4,8 mld. eur. Obe tieto sumy sú väčšie ako trhová kapitalizácia skupiny Dexia, ktorá je 2,5 mld. eur. Dexia už v júli zaúčtovala stratu v Grécku 338 mil. eur.

Belgický denník De Standaard v utorok napísal, že skupina Dexia sa rozdelí a jej „dobré“ aktíva by sa mohli predať do konca roka 2011. Dexia Credit Local, talianska Crediop a španielska Sabadell by sa podľa denníka vložili do takzvanej zlej banky, ktorá by dostala garancie Belgicka a Francúzska. Skupina dostala štátnu pomoc 6 mld. eur už počas finančnej krízy v roku 2008.

Eurozóna skúma možnosti pomoci bankám v kríze

Ministri financií eurozóny preskúmajú možnosti vytvorenia mechanizmov vrátane štátnych záruk na pomoc bankám, ktoré ohrozuje dlhové kríza. Vyhlásila to rakúska ministerka financií Maria Fekterová, podľa ktorej sa rezortní ministri na pondelňajšej schôdzke v Luxemburgu zhodli, že ochrana bánk počas krízy je najvyššia priorita. „Diskutovali sme aj o tom, že musíme posilniť európske banky. Od všetkých krajín sa očakáva, že dôkladne preskúmajú mechanizmy záruk,“ uviedla ministerka.

Dexia by sa mala spojiť s Caisse des Depots a Banque Postale

Rokovania o vytvorení novej banky spojením divízie Dexie, ktorá poskytuje úvery samosprávam, s francúzskou štátnou bankou Caisse des Depots a Banque Postale ešte len prebiehajú, ale pravdepodobne sa dotiahnu do konca. Povedal to v utorok Philippe Marini, ktorý je francúzskym senátorom za vládnu stredopravicovú stranu prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Dodal však, že sa nepredpokladá, že francúzska vláda novej banke poskytne kapitálovú injekciu.

„Pokiaľ viem, vláda začala rokovania s cieľom reštrukturalizácie, ktorá zaručí financovanie regionálnych vlád. Pokiaľ viem, tieto rokovania prebiehajú dobre a mali by vyústiť do vytvorenia banky pre samosprávy pod záštitou Caisse des Depots a Banque Postale,“ povedal Marini. „Stále sa o tom rokuje, ale dotiahnutie do konca sa zdá veľmi pravdepodobné. Štát neplánuje novej banke poskytnúť kapitálovú injekciu,“ poznamenal. Zdroj oboznámený so situáciou pre agentúru Reuters v utorok tiež povedal, že prísľub štátnej podpory pre skupinu Dexia neznamená, že sa pripravuje kapitálová injekcia alebo navýšenie kapitálu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Maria Fekterová
Firmy a inštitúcie Dexia banka Slovensko