Američanom na MS fandil aj Obama, Klinsmann zostáva trénerom

Barack Obama
Američanom na MS fandil aj Obama, ale nepomohlo to. Foto: SITA/AP

SALVADOR 2. júla (WEBNOVINY) – Futbalisti si získali srdcia Američanov od východného po západné pobrežie, ale pohár za víťazstvo na majstrovstvách sveta ešte zďaleka nie. Zverencom Jürgena Klinsmanna sa fandilo v malých dedinkách, v tých najväčších veľkomestách, na zaplnenom štadióne Soldier Field v Chicagu či v Bielom dome.

Všetko o MS vo futbale nájdete

—-> TU

Prezident Barack Obama približne s 200 zamestnancami vlády v jednej z administratívnych budov vo Washingtone sledoval druhý polčas osemfinále proti Belgicku a vždy, keď vyšiel na chodbu, nezabudol zakričať smerom k médiám: „Verím!“ Do konca zápasu nevydržal a odišiel za povinnosťami. „Prišiel som za stavu 0:0 a bál som sa, že keď dostaneme gól, bude to moja chyba,“ uvádza NBC Obamovu reakciu.

Podpora prezidenta Američanom nepomohla

Napokon ani podpora najsilnejšieho muža Američanom nepomohla. Po udatnom výkone prehrali s futbalovo vyspelejšími Belgičanmi 1:2 po predĺžení v zápase, ktorý mal skvelú atmosféru a náboj od začiatku až do konca a ktorý viaceré svetové médiá označili za najlepšie osemfinále na MS v Brazílii.

„Verili sme, že môžeme postúpiť. Náš koniec prišiel príliš skoro. Trhá mi to srdce, ale na druhej strane: tento pocit zažije 31 z 32 tímov, ktoré sú na majstrovstvách sveta. Víťaz môže byť len jeden,“ pripomenul brankár Tim Howard, ktorý držal svoj tím dlho v hre.

Pripísal si historicky rekordných 16 zákrokov a prvý raz inkasoval až v 93. min. z kopačky Kevina De Bruyna. Potom ho ešte prekonal Romelu Lukaku, kým na americkej strane odpovedal iba 19-ročný mladík Julian Green pekným gólovým volejom. Na trávniku bol vtedy iba dve minúty a svoj debut na majstrovstvách sveta okorenil prvým reprezentačným gólom.

„Bol som si istý, že ešte vyrovnáme a dotiahneme to do penaltového rozstrelu,“ tvrdil po zápase Green pre USA Today. Šance na to mali, ale druhý gól už nepridali. „Bolo radosť sledovať ho ako si počínal. V posledných siedmich týždňoch prešiel výrazným herným procesom, preto sme sa rozhodli dať mu šancu. Bolo fenomenálne, aký gól strelil,“ pochválil Greena, krídelníka rezervy Bayernu Mníchov, tréner Klinsmann.

Dlhé roky „soccer“ na severoamerickom kontinente akoby neexistoval

Američania boli hneď na prvých majstrovstvách sveta v roku 1930 v semifinále, potom dlhé roky „soccer“ na severoamerickom kontinente akoby neexistoval a nová éra sa začala písať až v 90. rokoch 20. storočia. Na „domácom“ svetovom šampionáte v roku 1994 Američania postúpili do osemfinále, o osem rokov neskôr v Japonsku a Kórejskej republike to dotiahli do štvrťfinále a teraz zasa zopakovali osemfinálový výsledok z MS 2010.

Obrazom: Utorňajšie osemfinálové zápasy na MS vo futbale

„Ak by sme sa neprebojovali do osemfinále, brali by sme to ako neúspech. Samozrejme, chceli sme viac, ale vzhľadom na náročnú skupinu, z ktorej sme postúpili, sme spokojní aj s týmto výsledkom. Uznávame kvalitu súperov,“ povedal po osemfinálovej prehre prezident Americkej fubalovej federácie Sunil Gulati.

Klinsmann bude trénerom USA do šampionátu v Rusku

Napriek osemfinálovému vyradeniu na majstrovstvá sveta 2014 v Brazílii kouč futbalistov USA Jürgen Klinsmann očakáva, že zostane vo funkcii aj nasledujúce štyri roky až do ďalšieho šampionátu v Rusku. Informuje o tom web goal.com. Američania v utorkovom súboji o štvrťfinále podľahli Belgičanom 1:2 po predĺžení.

Klinsmann na pozápasovej tlačovej konferencii na otázku, či bude šéfom realizačného tímu USA aj v roku 2018, odpovedal: „Myslím si, že áno.“ Podľa jeho slov má súčasný tím sľubnú perspektívu do budúcnosti. „Musíme ísť ďalej. V kádri sú mladí hráči, ktorí majú na to, aby sa presadili, ale ešte sa tak nestalo. Je čo budovať, čaká nás ešte veľa roboty,“ poznamenal Klinsmann.

Po bezgólovej remíze v riadnom hracom čase Američania dvakrát inkasovali v prvej časti predĺženia, kontaktným gólom na začiatku druhej pätnásťminútovky si vykresali nádej aspoň na jedenástkový rozstrel, ale Belgičania už nepustili víťazstvo z rúk. „Je to malér, že sme skončili na turnaji, keď sme počas 120 minút odovzdali všetko. Bola to skutočná dráma, triler, v ktorého závere sme mali možnosti vyrovnať. Sme veľmi hrdí na každého hráča. Ľudia v krajine môžu byť na nich pyšní dnes i za výkony na celom svetovom šampionáte,“ uviedol Klinsmann, ktorý vyzdvihol výkon brankára Tima Howarda. Veterán medzi žrďami držal Američanov nad vodou aj vďaka 15 zákrokom, čo je najviac na MS od roku 1966. „Tim bol fenomenálny. Dlho nás držal v hre, v jeho podaní to bol úžasný zápas,“ dodal nemecký kormidelník v amerických službách.