Anna Bubeníková už nebude radiť Grékom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grecko
Foto: SITA/AP Petros Giannakouris

BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) – Bývalá šéfka výkonného výboru Fondu národného majetku SR Anna Bubeníkova napokon Grékom pri privatizácii radiť nebude.

Vzhľadom na aktuálnu mediálnu kampaň v súvislosti s kauzou Gorila sa totiž rozhodla s okamžitou účinnosťou svoje pôsobenie v Rade expertov pri Gréckom rozvojovom fonde ukončiť.

Informovala o tom v tlačovej správe, ktorú médiám poskytli Bubeníkovej právni zástupcovia.

Pri svojom rozhodovaní o zotrvaní alebo nezotrvaní v pozícii poradcu gréckeho privatizačného fondu bola Anna Bubeníková podľa vlastných slov motivovaná hlavne snahou umožniť poradnému orgánu Gréckeho rozvojového fondu, aby všetko svoje úsilie mohol i naďalej venovať svojej hlavnej činnosti.

„Uvoľnením svojho postu pre iného experta z krajín Európskej únie nemusí tento dôležitý poradný orgán pôsobiaci v Grécku posudzovať a vyhodnocovať dezinformácie a nepravdivé tvrdenia, neustále šírené viacerými médiami, ako aj niektorými politikmi na Slovensku a môže sa plne venovať svojej činnosti,“ píše sa v tlačovej správe Anny Bubeníkovej.

Bubeníková Gorilu odmieta

Európska komisia v stanovisku, ktoré poslalo jej zastúpenie na Slovensku agentúre SITA uviedla, že vzala na vedomie odstúpenie Anny Bubeníkovej z Rady expertov Gréckeho rozvojového fondu z 9. augusta.

Bubenikova
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Európska únia
Foto: SITA/AP

Zároveň pripomenula, že sa hlási k zásade prezumpcie neviny. Členské štáty eurozóny spolu s Európskou komisiou vymenovali vlani v auguste troch zo siedmich členov rady expertov pri predstavenstve novo zriadeného Fondu rozvoja majetku Helénskej republiky.

„Spomedzi kandidátov viacerých členských štátov eurozóny bola Anna Bubeníková vybraná na základe svojich pracovných skúseností a odbornosti v oblasti privatizácie. Začiatkom tohto roku bola pre podozrenie z korupcie z Fondu národného majetku SR odvolaná. Európska komisia si však doposiaľ nie je vedomá toho, že by slovenské orgány podnikli v súvislosti s osobou Anny Bubeníkovej akékoľvek právne kroky alebo začali vyšetrovanie,“ informovala Európska komisia.

O odvolanie Bubeníkovej z funkcie poradkyne pri gréckej privatizácii chcelo už požiadať aj súčasné vedenie ministerstva financií, ktoré vyhlásilo, že o to požiada pracovnú skupinu Eurogroup.

Dôvodom mali byť pochybnosti o etickej rovine tejto nominácie, čo vyvoláva aj nedôveru vo verejnosti, uviedol rezort vo svojom stanovisku.

Ministerstvo zároveň chcelo upozorniť Eurogroup aj na to, že Anna Bubeníková bola z týchto dôvodov odvolaná už bývalou vládou z funkcie predsedníčky výkonného výboru Fondu národného majetku SR.

Anna Bubeníková však vo svojej tlačovej správe opätovne odmieta všetky obvinenia vyplývajúce zo spisu Gorila. Tvrdí, že celá táto kampaň je zameraná na zviditeľnenie sa slovenských morálnych autorít, pritom devastačným spôsobom diskredituje jej osobu v očiach verejnosti, ako aj v profesijnej sfére.

Funkciu vybavil exminister Mikloš

Annu Bubeníkovú do funkcie poradcu rady gréckeho privatizačného fondu nominoval bývalý šéf rezortu financií Ivan Mikloš. Urobil tak prostredníctvom vtedajšieho zástupcu SR v pracovnej skupine Eurogroup Martina Bruncka.

Ivan miklos
Foto: SITA/Marián Peiger

Procedúra podľa MF neprebehla na úrovni vlády ani Národnej rady SR. Nejasná bola aj výška odmeny pre Bubeníkovú, ktorú jej vyplácala grécka vláda, hoci do Rady expertov ju vlani v júli spolu s ďalšími dvoma členmi navrhol poradný orgán Európskej únie Hospodársky a finančný výbor.

Európska komisia tvrdí, že Bubeníkovej plat nejde zo zdrojov rozpočtu Európskej únie. Mesačná odmena pre poradenstvo je približne taká vysoká ako plat slovenského poslanca, hoci fond zasadá len niekoľko dní v mesiaci.

Členovia predstavenstva majú od dvetisíc do desaťtisíc eur, v závislosti od ich kompetencií. V Rade expertov je to okolo tritisíc,“ povedali pre denník Pravda predstavitelia gréckeho fondu.

Členovia rady expertov, ktorou je aj Bubeníková, majú podľa fondu dostávať odmenu do výšky polovice odmeny členov predstavenstva Gréckeho rozvojového fondu, čo môže byť od tisíc do päťtisíc eur mesačne. Bubeníková tieto správy nekomentovala.

Alojz Hlina si výlet do Atén nespraví

Poslanec Národnej rady SR Alojz Hlina (OĽaNO) do Atén nepocestuje.

„S ohľadom na publikovanú informáciu, že Anna Bubeníková sa vzdala svojej funkcie v Gréckom rozvojovom fonde, sa moja plánovaná cesta do Atén stala bezpredmetnou, a preto do Grécka nevycestujem,“ uviedol Hlina. V tejto záležitosti nepôjde ani do sídla Európskej komisie v Bruseli.

Hlina v záležitosti týkajúcej sa pôsobenia Anny Bubeníkovej v Gréckom rozvojovom fonde ocenil prístup gréckeho veľvyslanectva. Reakciu zastúpenia Európskej komisie na Slovensku zároveň vníma ako „rozpačitú“. Zdôvodnenie odstúpenia Bubeníkovej nekomentoval.

Hlina plánoval navštíviť Atény na budúci týždeň. Reagoval tak na publikované informácie o tom, že Bubeníková nie je platená zo zdrojov Európskej únie, ale zo zdrojov gréckeho privatizačného fondu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alojz HlinaAnna BubeníkováIvan Mikloš
Firmy a inštitúcie FNM Fond národného majetku SR