Hamilton je kráľom F1, vyhral aj posledné preteky a má titul

Lewis Hamilton
Radosť Lewisa Hamiltona na stupňoch pre víťazov po Veľkej cene Abú Zabí. Foto: SITA/AP

ABÚ ZABÍ 23. novembra (WEBNOVINY) – Lewis Hamilton využil svoj skvelý štart aj technické problémy tímového kolegu Nica Rosberga a druhý raz v kariére sa stal majstrom sveta v motoristickej formule 1.

Britský pilot Mercedesu potvrdil zisk druhého titulu víťazstvom na záverečnom podujatí tohtoročného seriálu MS v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch. Hamilton prvýkrát triumfoval pred šiestimi rokmi ešte vo farbách McLarenu.

„Som šampión! Ó môj bože, nemôžem tomu uveriť,“ radoval sa britský pilot ešte v kokpite tesne po prejazde pod šachovnicovou vlajkou. „Toto je najkrajší deň v mojom živote. Aj ten v roku 2008 bol špeciálny, ale dnešok je ďaleko pred ním. Predviedol som raketový štart, pravdepodobne môj najlepší. Auto sa správalo fantasticky a v pretekoch sme si počínali skutočne dobre. Pri vstupe do pretekov mi hlavou prúdilo veľké množstvo myšlienok, ale monopost bol jednoducho skvelý. Nico bol celý rok neuveriteľným konkurentom. Je smutné, že jeho auto nemalo potrebnú rýchlosť, takže so mnou nemohol súperiť až do konca. Je to vynikajúci športovec, po pretekoch prišiel za mnou a pogratuloval mi k titulu. Celú sezónu jazdil super, predovšetkým v kvalifikáciách,“ pokračoval Hamilton na pódiu.

Rosberga zradil monopost

Druhý kandidát na majstrovskú pozíciu Rosberg mal v nedeľu problémy so systémom rekuperácie energie (ERS) a napokon obsadil nebodovanú 14. priečku. V hodnotení MS zaostal za Britom o 67 bodov.

„Koniec koncov, Lewis si zaslúži byť majstrom. Čo sa mi stalo, nemalo žiadny vplyv. Nič sa nezmenilo, takže nie je treba sa na to zameriavať. Bol jednoducho o niečo lepší než ja. Pozitívne je, že som dokázal byť lepší v kvalifikáciách v ostatných dvoch sezónach a to mi dáva dobrý základ. Bol som veľmi blízko a je škoda, že sa mi to nepodarilo dotiahnuť do konca,“ komentoval sklamaný Rosberg.

Druhé miesto si na okruhu Yas Marina vybojoval Brazílčan Felipe Massa zo zoskupenia Williams, pre rodáka zo Sao Paula je to najlepšie umiestnenie v tomto ročníku a tretie na pódiu. Predtým bol dvakrát tretí (Taliansko, Brazília). Na tretej priečke skončil Massov tímový kolega Valtteri Bottas, fínsky pilot sa dostal šiesty raz na stupeň víťazov. Na konte má aj dve druhé miesta (V. Británia, Nemecko) a štyri tretie (Rakúsko, Belgicko, Rusko, Abú Zabí). V pretekoch sa udeľoval dvojnásobný počet bodov.

Hamilton dosiahol v Abú Zabí svoje 33. víťazstvo v kariére a po Jackiem Stewartovi od roku 1971 je len prvým britským jazdcom F1 s viac ako jedným titulom majstra sveta. Rodák zo Stevenage v tejto sezóne dominoval, keď vyhral 11 z 19 pretekov. Na konto si pripísal štyri (Malajzia, Bahrajn, Čína, Španielsko) aj päť (Taliansko, Singapur, Japonsko, Rusko, USA) úspechov po sebe. Rosberg prekonal svojho tímového kolegu iba v kvalifikáciách (bilancia 11:7) a stal sa kráľom druhých miest – získal ich dokopy desať. Tretia pozícia v poradí jazdcov patrí Danielovi Ricciardovi z Red Bullu.

Hamilton mal výborný štart

Celkové prvenstvo v Pohári konštruktérov si jednoznačne vybojoval Mercedes, ktorý oslavoval v predstihu už po októbrových pretekoch v Rusku. Nemecké zoskupenie vyhralo šampionát o 296 bodov pred Red Bullom. Jazdci Mercedesu triumfovali v 16 z 19 pretekov, double dosiahli v jedenástich prípadoch.

Hamilton vynikajúco odštartoval a predbehol víťaza kvalifikácie Rosberga. Nemec bezmála prišiel aj o druhú pozíciu, ale pred Massom si ju napokon spočiatku dokázal postrážiť. Britský jazdec mal po prvom kole pred Rosbergom náskok už viac ako jednej sekundy. Po prvom kole zastávok v boxoch sa na čelných priečkach nič nezmenilo, Hamiltonov náskok sa pohyboval na úrovni 2,5 sekundy.

Rosberg začal mať v polovici pretekov problémy so systémom ERS a za Hamiltonom po chvíli zaostával už o viac ako 10 sekúnd. Navyše, zozadu sa začal naňho lepiť Massa a o niekoľko kôl ho aj predbehol. Rosbergove problémy trvali, zakrátko sa pred neho dostal aj Massov kolega Bottas a po následnej druhej zastávke u mechanikov sa prepadol na siedmy post. Nemec napokon skončil vzadu a víťazný Hamilton mohol po šiestich rokoch znovu oslavovať.

Výsledky – Veľká cena Abú Zabí – nedeľa:

1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 1:39:02,619 h, 2. Felipe Massa (Braz.) Williams +2,5 s, 3. Valtteri Bottas (Fín.) Williams +28,8, 4. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull +37,2, 5. Jenson Button (V. Brit.) McLaren +1:00,3 min, 6. Nico Hülkenberg (Nem.) Force India +1:02,1,… 14. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes +1 kolo

Konečné poradie MS (po 19 pretekoch):

1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 384 bodov, 2. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes 317, 3. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull 238, 4. Valtteri Bottas (Fín.) Williams 186, 5. Sebastian Vettel (Nem.) Red Bull 167, 6. Fernando Alonso (Šp.) Ferrari 161

Pohár konštruktérov:

1. Mercedes 701, 2. Red Bull 405, 3. Williams 320, 4. Ferrari 216, 5. McLaren 181, 6. Force India 155

Ohlasy svetových médií na druhý celkový triumf Lewisa Hamiltona v seriáli F1:

Sky Sports (V. Brit.): „Lewis Hamilton na vrchole sveta, titul potvrdil 11. víťazstvom v sezóne. Smoliar Rosberg skončil bez bodov na 14. mieste po zlyhaní ERS. Massa s Bottasom zabezpečili dvojité pódium pre Williams. Hamilton sa pripojil k slávnym dvojnásobným šampiónom.“

The Independent (V. Brit.): „Princ Harry blahožehal Lewisovi Hamiltonovi, ktorý sa stal prvým britským dvojnásobným majstrom sveta v priebehu 43 rokov. Jeho miesto v panetóne britských legiend je isté. Hamilton mával vlajkou s hrdosťou, potom v ošiale osláv vyobjímal rodinu a priateľku.“

Bild (Nem.): „Boj o titul sa rozhodol už na úvodných 20 metroch. Nico Rosberg zaspal na štarte VC Abú Zabí. Nemec zahodil pole position v prospech svojho kolegu a rivala v boji o titul Lewisa Hamiltona. Brit bezpečne priviedol svoje auto do cieľa a po roku 2008 získal svoje druhé celkové prvenstvo.“

Die Welt (Nem.): „Poníženie – šampión Hamilton zdolal Rosberga v technologickej dráme vo finále formuly 1. Rosberg prehral pre chýbajúcich 160 koní a nemohol súperiť s Hamiltonom. Prvý gratuloval Princ Harry.“

La Gazzetta dello Sport (Tal.): „Hamiltonov dvojitý triumf: vyhral preteky aj titul šampióna. Angličan dominoval v Abú Zabí od začiatku, jeho kolega a súper v boji o titul Rosberg skončil vinou problémov s motorom až štrnásty. Na pódiu aj fantastický Massa a Bottas. Alonso pri poslednom štarte za Ferrari na deviatej pozícii.“

L’Équipe (Fr.): „Lewis Hamilton vyhral nedeľňajšiu Veľkú cenu Abú Zabí a získal druhý majstrovský titul po roku 2008. Angličan zdolal dvojicu z Williamsu Felipeho Massu a Valtteriho Bottasa. Nico Rosberg pre technické problémy skončil štrnásty.“

Marca (Šp.): „Hamilton dvojnásobným majstrom sveta. Rosberg nemal žiadnu šancu po slabom štrate a následných problémoch s monopostom.“