Basketbalisti premárnili náskok, kvalifikáciu začali prehrou

Basketbal
Basketbalový reprezentant Dušan Pandula zo Slovenska (uprostred). Foto: SITA/Martin Havran

PEZINOK 10. augusta (WEBNOVINY) – Basketbalisti Slovenska prehrali v úvodnom kvalifikačnom stretnutí o postup na majstrovstvá Európy 2015 v nedeľu v Pezinku s Rumunskom nečakane 69:81 (41:31). Nezdar má punc prekvapenia, keďže zverenci Milana Černického mali v priebehu duelu až 16-bodový náskok.

Najbližšie nastúpi výber SR v stredu 13. augusta v Rige proti Lotyšsku (19.15 SELČ). Na ME 2015 postúpia víťazi siedmich skupín a šesť najlepších družstiev na druhom mieste (zápasy s poslednými tímami v skupine sa nezapočítavajú). O 13 miesteniek bojuje dovedna 26 krajín.

Kvalifikácia ME basketbalistov – F-skupina – nedeľa:
Slovensko – Rumunsko 69:81 (27:13, 14:18, 13:29, 15:21)

Zostava a body SR: Miloševič 20 (4 trojky), Bílik 10, Sedmák 8, Dorazil 7, Jašš 4/10 doskokov (Kuffa 10, Mrviš 6, Šimek 4, Žiak 0)

Najviac bodov Rumunska: Nicoara 20, Moldoveanu 18, Gutoaia 13

TH: 16/10 – 28/21, fauly: 25 – 19, trojky: 9 – 4, rozhodovali: Zamojski (Poľ.), Rohacky (Rak.) a Kapitány (Maď.), 800 divákov

Richard Ďuriš (asistent trénera SR): „Bol to pre nás náročný zápas. Mali sme v tíme zdravotné problémy, čo poznačilo našu rotáciu hráčov. Musíme mať hlavy hore a pokračoval ďalej ako tím. Ešte na nás čaká päť zápasov.“

Nenad Miloševič (rozohrávač SR): „Rumunsko odohralo veľmi dobrý zápas. Ukázalo sa ako rozumný tím. My sme výborne začali, ale nedokázali sme zareagovať na súperovu agresívnu obranu.“

Ani oddychový čas hostí už po troch minútach za stavu 11:3 neprerušil vydarený nástup Slovákov do stretnutia. V 7. min už svietil na tabuli stav 23:7 a na konci úvodnej tretiny 27:13. Domáci si vybudovali až 16-bodový náskok, ale ani to im napokon nestačilo na úspech.

Dvojciferné vedenie po prvom polčase bolo fuč už v 24. min, keď Rumuni otočili na 44:43. V závere tretej štvrtiny sa hostia odpútali na 60:54 a náskok už nepustili z rúk. Úspešnosť streľby slovenského výberu klesla tesne pod 40 percent, hosťujúca sa šplhala k 50 %.