BP má zatajovať dôkazy o ekologickej katastrofe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ropná škvrna pri Louisiane
Po minulotýždňovej explózii a následnom potopení sa britskej ropnej plošiny v Mexickom zálive sa stále nedarí dostať vzniknutú ropnú škvrnu pod kontrolu. Tá stále rastie a svetu hrozí vážna ekologická katastrofa. Kontaminovaná voda sa približuje už aj k pobrežiu štátu Louisiana na juhovýchode USA. Foto: AP Photo/Gerald Herbert

WASHINGTON 20. augusta (WEBNOVINY) – Energetický koncern BP údajne zatajuje informácie potrebné pre vyšetrovanie príčin vzniku obrovskej humanitárnej katastrofy po havárii ropnej plošiny v Mexickom zálive. Ťažobná spoločnosť Transocean, vlastník havarovanej ťažobnej plošiny, obvinila BP z toho, že odmieta odovzdať potrebné údaje o explózii. Obvinenie sa objavilo v liste jedného z právnikov spoločnosti Transocean. Ten firma odoslala členom kabinetu prezidenta Spojených štátov Baracka Obamu. BP list odmieta s tvrdením, že obsahuje „mylné a zavádzajúce tvrdenia„.

„BP naďalej preukazuje svoju neochotu, ak priamo neodmieta, poskytovať Transoceanu aj tie najzákladnejšie informácie,“ uvádza právnik spoločnosti Steven L Roberts v liste. Transocean je najväčšou spoločnosťou prenajímajúcou ropné ťažobné plošiny na svete. Toto vyhlásenie ešte zvyšuje politický a spoločenský tlak a kritiku na koncern BP, ktorý si plošinu prenajal a považuje sa za zodpovedného za najhoršiu ekologickú katastrofu v modernej histórii USA. Podľa agentúry AFP list dostali všetci dôležití členovia Obamovho tímu a vedúci predstavitelia Kongresu.

Ekologická katastrofa v Mexickom zálive vypukla 20. apríla výbuchom vrtnej plošiny Deepwater Horizon pri juhovýchodnom pobreží Louisiany, ktorá sa po niekoľkohodinovom požiari potopila. Do mora unikli milióny barelov ropy. Škvrna zasiahla pobrežia Louisiany, Alabamy, Mississippi, Floridy a Texasu, všetkých piatich amerických štátov v Mexickom zálive. Prezident USA Barack Obama obvinil spoločnosť BP zo zavinenia tragédie a vyhlásil, že spoločnosť musí uhradiť všetky náklady spojené s haváriou. BP, ktorá si ťažobnú plošinu od Transoceanu prenajala, vyčlenila do fondu na likvidáciu a náhradu škôd po ropnej katastrofe 32,2 miliardy dolárov. Spoločnosti sa začiatkom augusta po početných neúspešných pokusoch podarilo poškodený vrt zabetónovať pomocou špeciálneho cementu.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack Obama