Briti rozhodujú o budúcnosti, priazeň majú aj separatisti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veľká Británia
Vyše 50 poslancov by mohla získať stredoľavicová separatistická Škótska národná strana, ktorá požaduje odčlenenie Škótska od Veľkej Británie Foto: SITA/AP

LONDÝN 7. mája (WEBNOVINY) – Británia vo štvrtok spustila voľby, ktoré rozhodnú o jej budúcnosti v Európskej únii, o jej ďalšej ekonomickej politike ako aj o pozícii Škótska v Spojenom kráľovstve. Agentúra Reuters predpovedala, že pôjde o najtesnejšie voľby v Británii za posledné desaťročia. Konzervatívna strana premiéra Davida Camerona aj Labouristická strana Eda Milibanda si vo väčšine prieskumov udržovali približne rovnakú podporu už od začiatku roka.

Obľúbení sú aj liberáli

Konzervatívci v nich dostávali v priemere 32,5 až 35,5 percenta, labouristi 32 až 34,5 percenta, čo je asi 260 až 280 kresiel v 650-člennom parlamente. Znamená to, že ani jedna z týchto hlavných britských strán by nezískala väčšinu v Snemovni reprezentantov a nebola by schopná vytvoriť jednofarebnú vládu a musela by vstúpiť do koalície s niektorou z menších strán.

Obrazom: Veľká Británia zažíva parlamentné voľby

Doteraz treťou najsilnejšou stranou v britskom parlamente je strana Liberálni demokrati, ktorú vedie Nick Clegg. Strane prieskumy prisudzovali 20 až 30 parlamentných kresiel. Liberálni demokrati sú teraz vo vládnej koalícii s konzervatívcami.

Priestor budú mať aj separatisti

Vyše 50 poslancov by mohla získať stredoľavicová separatistická Škótska národná strana, ktorá požaduje odčlenenie Škótska od Veľkej Británie napriek tomu, že túto možnosť Škóti minulý rok v referende odmietli. Do parlamentu sa dostane aj krajne pravicová Strana pre nezávislosť Spojeného kráľovstva (UKIP), ktorú vedie Nigel Farage. Táto euroskeptická strana požaduje vystúpenie z Európskej únie. Podľa prieskumov by mala získať menej než desať poslancov.

Prehodnotenie vzťahov s EÚ prisľúbil v prípade víťazstva jeho konzervatívcov aj premiér Cameron. S úniou chce vyjednávať o nových podmienkach členstva Británie v bloku, pričom dôraz kladie na oblasť imigrácie. Následne chce Cameron nové podmienky predložiť na zhodnotenie občanom a do konca roka 2017 uskutočniť referendum o pokračovaní členstva alebo vystúpení z EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Nick CleggNigel Farage