Sagan klesol v rebríčku UCI, suverénnym víťazom Valverde

Fantastický Peter Sagan sa stal majstrom sveta v cyklistike
Cyklistickým majstrom sveta v mužských pretekoch elite sa v nedeľu v americkom Richmonde stal Slovák Peter Sagan. Majstrovskú trať s dĺžkou 259,2 km zvládol za 6:14:37 h. Záverečné 2 km kilometre boli jeho sólojazdou za víťazstvom, ktorým sa postaral o historický úspech pre slovenskú cyklistiku. Vyhral suverénne, jeho súperi reálne nemohli prehovoriť do boja o zlato. Druhý skončil austrálsky favorit Michael Matthews a tretí Litovčan Ramunas Navardauskas. Za Saganom zaostali o 3 sekundy. Foto: SITA/AP

BRUSEL 5. októbra (WebNoviny.sk) – Slovákovi Petrovi Saganovi patrí 17. miesto v konečnom poradí rebríčka WorldTour Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) za rok 2015. Dvadsaťpäťročný jazdec tímu Tinkoff-Saxo nazbieral v sezóne 257 bodov.

Suverénnym víťazom sa štvrtýkrát v kariére stal Španiel Alejandro Valverde. Už 35-ročný skúsený matador z tímu Movistar získal 675 bodov a triumfoval s náskokom 201 bodov pred krajanom Joaquímom Rodríguezom (Kaťuša). Tretí skončil Kolumbijčan Nairo Quintana (Movistar). Valverde ovládol prestížny cyklistický rebríček aj v rokoch 2006, 2008 (ešte pod názvom ProTour) a 2014.

Španielsky univerzál predviedol počas sezóny 2015 neuveriteľne stabilnú výkonnosť. Vyhral preteky Okolo Katalánska, triumfoval aj na jarných Ardénskych klasikách Valónsky šíp a Liége-Bastogne-Liége, druhý skončil na Amster Gold Race. Celkovo tretie miesto si vybojoval na Tour de France a rovnaké umiestnenie bral aj na pretekoch Clasica San Sebastián.

Na Vuelte skončil celkovo siedmy a vyhral jednu etapu. Na záverečných pretekoch WorldTour, nedeľňajšej klasike Okolo Lombardska skončil štvrtý, hoci už na ich štarte mal celkové víťazstvo takpovediac vo vrecku. Víťaz pretekov Okolo Lombardska Vincenzo Nibali poskočil z 36. na 19. miesto.

V konečnom hodnotení tímov dominoval tretí rok v sérii Movistar. Druhá skončila Kaťuša a tretí Sky. Saganov Tinkoff-Saxo bol siedmy. V celkovom poradí krajín zvíťazilo Španielsko pred Talianskom a Kolumbiou, Slovensku patrí vďaka P. Saganovi konečná 17. priečka.