Tomáš Tatar
Slovenský krídelník Tomáš Tatar sa najprv asistenciou podieľal na znížení na 1:2 a potom v presilovke vyrovnal na 2:2. Foto: SITA/AP

NEW YORK 25. októbra (WebNoviny.sk) – Slovenský útočník Tomáš Tatar sa stal prvou hviezdou sobotňajšieho zápasu NHL, v ktorom hokejisti Detroitu zvíťazili na ľade Vancouveru 3:2 po predĺžení. Tatar režíroval obrat v prospech hostí, ktorí po dvoch tretinách prehrávali v dejisku ZOH 2010 Rogers Arene 0:2. Tatar sa v 45. min asistenciou podieľal na góle Fína Teemu Pulkkinena a znížení na 1:2.

O dve minúty neskôr slovenský krídelník v presilovke parádnou strelou švihom zo vzdialenosti kruhu na vhadzovanie vyrovnal na 2:2. Bol to druhý gól a piaty bod 24-ročného rodáka z Ilavy v sezóne, v ktorej odohral všetkých osem zápasov svojho tímu. V predĺžení sa potom zaskvel brankár Detroitu Petr Mrázek. Dvadsaťtriročný Čech prihrávkou našiel na útočnej modrej číhajúceho Gustava Nyquista a švédsky reprezentant prestrelil gólmana Vancouveru Ryana Millera. Ďalší slovenský útočník v službách Detroitu Tomáš Jurčo do zápasu nezasiahol.

Brankár Mrázek prihral na gól

„Niekoľko predchádzajúcich zápasov nám nevyšlo, nevydali sme na ľade zo seba všetko. Teraz sme to chceli zmeniť, ukázať, že vieme hrať hokej. Cítil som to tak, že každý hráč nad tým premýšľal v šatni a nakoniec sme to aj dokázali. Každý z nás bojoval a na ľade nechal srdce,“ cituje server NHL Tomáša Tatara.

Strelec víťazného gólu Gustav Nyquist k prihrávke brankára Mrázka na jeho víťazný gól poznamenal: „Bol to vydarený koniec jeho skvelého predstavenia na ľade. Som si istý, že práve on bol dnes naším najlepším hráčom.“ Tréner Red Wings Jeff Blashill vysoko vyzdvihol prínos kapitána Henrika Zetterberga k výsledkovému obratu v zápase. „Naši chlapci si zaslúžia veľkú pochvalu za výkon v tretej tretine, ale veľké poďakovanie patrí kapitánovi za jeho prístup a úsilie v šatni počas druhej prestávky,“ povedal Blashill.

V stretnutí Chicaga s Tampou Bay 60 minút gól nepadol, ale rozhodnutie prišlo už po 17 sekundách predĺženia. Vzal to na seba kapitán Blackhawks Jonathan Toews, ktorého v gólovej individuálnej akcii nezastavili ani dvaja hráči súpera. Slovenský útočník Marián Hossa v drese domácich odohral 16:48 min a raz vystrelil na bránku Tampy.

Víťazná šnúra Montrealu sa natiahla

Išlo o prvé stretnutie oboch tímov od júnového finále Stanleyho pohára, v ktorom uspelo Chicago 4:2 na zápasy. „Nemyslím si, že tempo zápasu bolo hodné finále bojov o Stanleyho pohára, ale vedeli sme, čo máme proti Tampe hrať. V ofenzíve sme tvrdo pracovali s pukom a nakoniec to stačilo na jeden rozdielový gól,“ skonštatoval víťazný strelec Toews pre server NHL.

Víťazná šnúra Montrealu trvajúca od začiatku tohto súťažného ročníka sa po sobote natiahla na deväť zápasov. Nabudených hráčov Canadiens nezastavilo v kanadskom derby ani hosťujúce Toronto, ktoré prehralo 3:5. Brankársky fenomén Carey Price čelil 52 strelám z hokejok hráčov Toronta, zatiaľ čo domácim stačilo na 5 gólov 27 pokusov.

Všetkých deväť víťazstiev zaznamenal Montreal v riadnom hracom čase, čím prekonal doterajší rekord ôsmich takýchto triumfov hráčov Buffala zo sezóny 1975/1976. Už len jediné víťazstvo chýba hokejistom Canadiens k tomu, aby vyrovnali ďalší historický rekordný zápis Buffala a Toronta desiatich víťazstiev v sérii pri vstupe do sezóny. Sabres sa to podarilo v sezóne 2006/2007 a Maple Leafs v ročníku 1993/1994. Ani jeden z týchto dvoch tímov nevyhral všetkých 10 zápasov už po 60 minútach, ale musel si pomôcť predĺžením či nájazdmi.

Hráči Floridy zvíťazili hladko

„Máme ďalšie víťazstvo, ale naša hra nebola ideálna. Nechať vystreliť súpera 52-krát na bránku je priveľa, nemôžeme sa v tomto smere stále spoliehať iba na Careyho. Musíme sa vrátiť k aktívnejšej hre s väčšou kontrolou puku. Samozrejme, dva body sú doma a dôležité je, že sme našli puku cestu do siete,“ hodnotil s 11 bodmi najproduktívnejší hráč Canadiens Max Pacioretty. V drese Toronta sa predstavil slovenský obranca Martin Marinčin, odohral 12:08 min s jedným mínusovým bodom na konci zápasu.

Recept na to, ako zastaviť rozbehnutého súpera, ktorý neprehral päť zápasov v sérii, ponúkli hráči Floridy na ľade Dallasu. Zvíťazili hladko 6:2 a veterán Jaromír Jágr sa s gólom a asistenciou dostal medzi hviezdy zápasu. Štyridsaťtriročný Jágr v ôsmich zápasoch tejto sezóny nazbieral 10 bodov a v produktivite sa zaradil do Top Ten celej súťaže. Medzi strelcami mu so 6 gólmi patrí dokonca tretie miesto. Na čele je osemgólový Jamie Benn, ktorý proti Floride strelil oba góly Dallasu. Jágr má na konte v kariére už 728 gólov. Ak pridá ešte štyri, vyrovná sa Marcelovi Dionnemu na štvrtej priečke historicky najúspešnejších strelcov NHL.

Hokejisti New York Islanders zvíťazili na ľade St. Louis 3:2 po predĺžení, ale v bránke „ostrovanov“ dostal prednosť Nemec Thomas Greis na úkor Slováka Jaroslava Haláka. Greiss nesklamal, zo 40 striel zneškodnil 38 a výrazne prispel k prvému triumfu svojho tímu na ľade Blues po takmer 15 rokoch. „Náš brankár predviedol niekoľko veľkých zákrokov,“ pochválil Greissa tréner Jack Capuano.

Hráči Columbusu na deviaty pokus našli cestu k víťazstvu

Streleckou hviezdou soboty v NHL bol dánsky útočník Arizony Mikkel Boedker, ktorý sa troma gólmi podieľal na triumfe svojho tímu v Ottawe 4:1. Švédsky brankár Anders Lindböck si v prvom zápase sezóny, ktorý ochytal celý, pripísal 35 zákrokov a „vymazal“ strelcov Senators. Arizona, pasovaná za jeden z najslabších tímov súťaže, má po 8 zápasoch 4 víťazstvá a patrí jej druhá priečka v tabuľke Pacifickej divízie na Západe. „Dôležité víťazstvo pre nás. Ukázali sme, že vieme uchmatnúť body súperom aj na ich ľade,“ povedal po zápase Boedker.

V sobotu sa vymazala v NHL posledná nula zo štatistík víťazných zápasov jednotlivých tímov. Hráči Columbusu na deviaty pokus našli cestu k víťazstvu, keď zdolali Colorado na jeho ľade 4:3. Hostia po dvoch tretinách prehrávali 2:3, ale gólmi Ryana Murraya a Brandona Dubinského otočili výsledok a vôbec prvýkrát v sezóne strelili viac ako 3 góly.

Prvé víťazstvo dosiahli Blue Jackets v druhom zápase pod vedením nového trénera Johna Tortorellu, ktorý iba pred štyrmi dňami vystriedal pri kormidle Todda Richardsa. „Som šťastný aj za hráčov. Zaslúžili si toto víťazstvo aj vzhľadom na vývoj zápasu, keď najprv viedli, potom prehrávali a napokon to celé otočili vo svoj prospech,“ uviedol Tortorella pre server NHL.

Sobotňajšie sumáre NHL:
Minnesota – Anaheim 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)

Góly: 17. Dumba (Zucker, M. Koivu), 34. Vanek (Niederreiter, Spurgeon), 39. R. Carter (Fontaine, Spurgeon)

Buffalo – New Jersey 3:4 (1:1, 1:2, 1:1)

Góly: 9. Ennis (Franson, O´Reilly), 23. O´Reilly (Reinhart, Ennis), 50. Henrique – 20. Henrique (Cammalleri, Stempniak), 29. Cammalleri (Kalinin), 40. Schlemko (Cammalleri, Henrique), 60. Eichel (O´Reilly)

Montreal – Toronto 5:3 (1:0, 4:2, 0:1)

Góly: 11. P. K. Subban (Pacioretty, Plekanec) , 22. Eller (Galchenyuk), 25. Desharnais (Fleischmann, Weise), 36. Pacioretty, 40. Gallagher (P. K. Subban, Markov) – 23. Komarov (J. van Riemsdyk, Harrington), 27. J. van Riemsdyk (Phaneuf, Komarov), 48. M. Rielly (Boyes)

Martin Marinčin (Toronto) odohral 12:08 min, 1 mínusový bod

Ottawa – Arizona 1:4 (0:1, 1:0, 0:3)

Góly: 39. Ceci (Ryan, Mark Stone) – 19. Boedker (Ekman-Larsson), 55. Richardson (Martinook, Dahlbeck), 56. Boedker, 58. Boedker (Domi, Chipchura)

Philadelphia – New York Rangers 3:2 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 12. Streit (Simmonds, Gagner), 23. Laughton, rozhod. nájazd Giroux – 14. J. T. Miller (Lindberg, Yandle), 25. Brassard (Hayes, Kreider)

St. Louis – New York Islanders 2:3 po predĺžení (0:1, 0:1, 2:0 – 0:1)

Góly: 43. Parayko (Ott), 51. Steen (Parayko, Lehterä) – 17. Okposo (Leddy, Nielsen), 39. Tavares (Kuľomin, Bailey), 64. Grabovskij (Nielsen)

Dallas – Florida 2:6 (1:2, 0:2, 1:2)

Góly: 2. Jamie Benn (Seguin, J. Klingberg), 45. Jamie Benn (Seguin, Goligoski) – 12. Jágr (Huberdeau, W. Mitchell), 14. Bjugstad (Huberdeau), 22. Ekblad (Bjugstad, Jágr), 35. Bolland (Kulikov, J. Jokinen), 46. R. Smith (J. Jokinen), 57. Howden (Trocheck, MacKenzie)

Chicago – Tampa Bay 1:0 po predĺžení (0:0, 0:0, 0:0 – 1:0)

Gól: 61. Toews (P. Kane, Seabrook)

Marián Hossa (Chicago) odohral 16:48 min, 1 strela, 2 zblokované strely

Colorado – Columbus 3:4 (1:2, 2:0, 0:2)

Góly: 3. Skille (Holden), 22. Iginla (Comeau, Duchene), 38. MacKinnon (Iginla, Beauchemin) – 11. Jenner, 16. Jenner (Savard, Murray), 44. Murray (Bourque, Atkinson),

47. Dubinsky (Savard, Foligno)

Vancouver – Detroit 2:3 po predĺžení (1:0, 1:0, 0:2 – 0:1)

Góly: 14. Tanev (Burrows, Hutton), 29. Sutter (Burrows, Horvat) – 45. Pulkkinen (TATAR, B. Smith), 47. TATAR (Kronwall, Zetterberg), 64. Nyquist (Mrázek)

Tomáš Tatar (Detroit) odohral 20:15 min, 1 gól, 1 asistencia, 4 strely, 1 plusový bod, 1. hviezda zápasu

San Jose – Carolina 5:2 (2:0, 2:2, 1:0)

Góly: 2. J. Ward (Marleau, Hertl), 9. J. Ward (Burns), 27. Pavelski (Vlasic, J. Thornton), 30. Wingels (Tierney, P. Martin), 60. J. Ward (Burns, Marleau) – 24. Faulk (Gerbe, V. Rask), 31. Riley Nash (Hanifin, Versteeg)

Viac k osobe Carey PriceJamie BennJaromír JágrJonathan toewsMarián HossaMartin MarinčinMax PaciorettyP. K. SubbanTomáš JurčoTomáš Tatar