Piaty triumf pre Kristoffersena v Kitzbüheli, Adam Žampa 20.

Henrik Kristoffersen
Kristoffersen je absolútne dominantnou postavou slalomu v aktuálnej sezóne, keď vyhral päť zo šiestich podujatí v najtočivejšej disciplíne a raz skončil druhý. Foto: SITA/AP

KITZBÜHEL 24. januára (WebNoviny.sk) – Víťazom šiesteho slalomu tejto sezóny Svetového pohára alpských lyžiarov v rakúskom Kitzbüheli sa stal Nór Henrik Kristoffersen. Najväčší favorit bol po prvom kole až dvanásty, ale fantastickou druhou jazdou nechal za sebou kompletnú konkurenciu vrátane Rakúšana Marcela Hirschera, ktorý na druhom mieste zaostal o 3 stotinky sekundy. Kristoffersen je absolútne dominantnou postavou slalomu v aktuálnej sezóne, keď vyhral päť zo šiestich podujatí v najtočivejšej disciplíne a raz skončil druhý. Celkovo má tento 21-ročný Nór na konte deväť víťazstiev a 19 pódiových umiestnení v pretekoch Svetového pohára. Tretiu priečku v Kitzbüheli obsadil Nemec Fritz Dopfer (+0,45), ktorý neudržal vedenie po 1. kole.

„Som nadšený. Vyhrať preteky z 12. miesta po prvom kole a ešte o tri stotinky pred Marcelom je niečo neuveriteľné, Kitzbühel ja celý neuveriteľný, preto toto víťazstvo dávam na prvé miesto v kariére. Samozrejme, aj celkovo môj prvý triumf v Schladmingu zostane pamätným,“ citoval server laola1.at Kristoffersena. Zdolaný Hirscher sympaticky priznal: „Henrik jazdí vo forme, ktorá je nepodplatiteľná. Momentálne je najlepší, aj som mu to sám povedal. Vedel som, že to bude veľmi tesné. Odviedol som tvrdú prácu, ale na víťazstvo to nestačilo.“

Na jednej z najťažších tratí v rámci bojov o krištáľové glóbusy s viacerými terénnym vlnami a nerytmicky postavenými bránkami slovenský reprezentant Adam Žampa obsadil 20. miesto s veľkým odstupom 11,38 s za víťazom. Práve priveľké časové manko na víťazného Kristoffersena je dôvodom toho, že Adam Žampa si nepripísal body do hodnotenia Svetového pohára. Starší zo Žampovcov po 21. mieste v 1. kole pokazil druhú jazdu, no paradoxne sa posunul vyššie v konečnom poradí, keďže rovnaké problémy s technikou na náročnom svahu s agresívnym snehom malo viacero popredných slalomárov. Preteky dokončilo len 22 slalomárov, bodovalo z nich iba devätnásť. Druhý slovenský reprezentant Matej Falat v nedeľu nedokončil už 1. kolo náročných pretekov rovnako ako ďalších 39 jazdcov. „Dnes prienik do elitnej dvadsiatky s dvojitým šľapaním. Krásna ukážka toho, prečo je Kitzbühel legednárny,“ uviedol Adam Žampa na sociálnej sieti Facebook.

Adam Žampa to na technicky náročnej trati Ganslernhangu napálil od úvodných metrov a po nesprávnom prejazde jednej z bránok musel dokonca zastať, vrátiť sa na predmetné miesto a odtiaľ pokračovať v jazde. Stále platí, že 25-ročný Tatranec si len raz v tejto sezóne pripísal body v slalome Svetového pohára, pred Vianocami bol pätnásty v talianskej Madonne. Celkovo mu v slalomovom poradí patrí 38. priečka so ziskom 16 bodov. Pred dvoma dňami však v Kitzbüheli dosiahol najlepší výsledok vo Svetovom pohári v celej kariére, keď skončil piaty v alpskej kombinácii.

Na čele celkového poradia Svetového pohára zostal Nór Aksel Lund Svindal, ale je len otázka času, kedy ho predstihne Marcel Hirscher. Obhajca veľkého glóbusu zaostáva o 17 bodov a pre Svindala sa v sobotu sezóna predčasne skončila, keď pri zjazde na slávnej zjazdovke Streif nešťastne spadol a pretrhol si väzy v kolene.

Slalom uzavrel trojdňové súťažné dianie v rámci 76. ročníka Hahnenkammu, ktorý vošiel do histórie pohromou favoritov v sobotňajšom zjazde, ale aj najvyšším prémiovým balíkom. Medzi najlepších vo všetkých disciplínach rozdelili 645 000 eur. Víťazovi slalomu sa ušla prémia 70 300 eur.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní – Kitzbühel (Rak.):

Slalom mužov – (1. + 2. kolo): 1. Henrik Kristoffersen (Nór.) 1:43,96 min, 2. Marcel Hirscher (Rak.) +0,03, 3. Fritz Dopfer (Nem.) +0,45, 4. Mattias Hargin (Švéd.) +0,79, 5. Patrick Thaler (Tal.) +1,25, 6. Jonathan Nordbotten (Nór.) +1,48,…20. Adam Žampa +11,38, … Matej Falat (obaja SR) nedokončil 1. kolo

Poradie v hodnotení slalomu (po 6 z 10 pretekov): 1. Henrik Kristoffersen (Nór.) 580 bodov, 2. Marcel Hirscher (Rak.) 420, 3. Felix Neureuther (Nem.) 223, 4. Fritz Dopfer (Nem.) 179, 5. Alexander Chorošilov (Rus.) 174, 6. Stefano Gros (obaja Tal.) 161,… 38. Adam Žampa (SR) 16.

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 23 zo 44 pretekov): 1. Aksel Lund Svindal (Nór.) 916 bodov, 2. Marcel Hirscher (Rak.) 889, 3. Henrik Kristoffersen 771, 4. Kjetil Jansrud (obaja Nór.) 621, 5. Victor Muffat-Jeandet (Fr.) 440, 6. Felix Neureuther (Nem.) 431, … 63. Adam Žampa 78, 124. Andreas Žampa (obaja SR) 8

Viac k osobe Adam ŽampaAksel Lund SvindalAndreas ŽampaFelix NeureutherHenrik KristoffersenKjetil JansrudMarcel HirscherMatej Falat