Lionel Messi
Radosť Luisa Suáreza a Lionela Messiho po góle v sieti Atlética Madrid počas zápasu 22. kola Primera División, v ktorom Barcelona zvíťazila 2:1. Barcelona, 30. január 2016. Foto: SITA/AP

MADRID 30. januára (WebNoviny.sk) – V šlágri 22. kola najvyššej španielskej súťaže Primera División vyhrali futbalisti Barcelony v priamom súboji o prvé miesto nad Atléticom Madrid 2:1. Na úvodný gól Kokeho odpovedali presnými zásahmi Messi a Suárez. Hostia dohrávali zápas bez vylúčených Filipeho Luísa a Godína. FC Barcelona je s 51 bodmi lídrom španielskej súťaže.

Úvod zápasu patril prekvapujúco hosťom z Madridu, ktorí začali veľmi aktívne a už v 2. minúte mohol skóre otvoriť Saúl Ňíguez, jeho dobre mierenú strelu však vyrazil brankár Claudio Bravo. Atlético sa ujalo vedenia v 10. minúte a opäť v tom mal prsty 21-ročný Španiel Ňíguez, ten si poradil v osobnom súboji pri čiare a následne presnou prihrávkou našiel vo vymedzenom území voľného záložníka Kokeho, ktorý poslal loptu do siete.

Suárez strelil svoj 19. gól v tejto sezóne

Po výbornom začiatku sa hráči Atlética stiahli na vlastnú polovicu a Barcelona začala pomaly kontrolovať pozičnou hrou priebeh zápasu a vytvárať si náznaky šancí. Hostia sa bránili aj za cenu žltých kariet, v priebehu dvoch minút (24. a 25.) ich rozhodca Undiano Mallenco ukázal najprv Diegovi Godínovi a následne kapitánovi „červeno-bielych“ Gabimu.

Katalánci udreli prvýkrát v 30. minúte, keď využili nepozornosť obrancov Atlética a lopta sa cez Neymara a Jordiho Albu dostala k Lionelovi Messimu, ktorý bez váhania vyrovnal na 1:1. Hráči FC Barcelona po strelenom góle nepoľavili v nátlaku a naďalej sa snažili prekonať dobre postavený defenzívny blok madridského tímu.

Druhýkrát sa to zverencom Luisa Enriqueho podarilo v 38. minúte po prihrávke krajného obrancu Daniho Alvesa. Tridsaťdvaročný Brazílčan vysunul Luisa Suáreza, ktorý si poradil v súboji s krajanom Giménezom a poslal svoj tím do vedenia. Pre uruguajského útočníka to bol už 19. presný zásah v aktuálnej ligovej sezóne.

Tréner Atlética nechcel hodnotiť rozhodcu

Nasledujúci priebeh zápasu výrazným spôsobom ovplyvnilo vylúčenie obrancu Atlética Filipeho Luísa, ktorému v samom závere prvého polčasu po šľapáku na Lionela Messiho hlavný rozhodca ukázal červenú kartu. Aj napriek početnej nevýhode boli hostia blízko k vyrovnaniu, ich najlepší strelec Antoine Griezmann však nedokázal prekonať brankára katalánskeho tímu, ktorý nohou zabránil 24-ročnému Francúzovi skórovať.

Všetky nádeje na bodový zisk stratili „červeno-bieli“ v 65. minúte, keď sa po druhej žltej karte musel z ihriska porúčať uruguajský stredný obranca Diego Godín, ktorý nezvládol osobný súboj so svojím spoluhráčom z reprezentácie Luisom Suárezom.

„Vo futbale môžete vyhrať alebo prehrať. A v prípade, že máme prehrať, tak dúfam, že to bude vždy takýmto spôsobom,“ okomentoval priebeh zápasu tréner hostí Diego Simeone. „Rozhodca? Nebudem to komentovať, to prenechám radšej vám. Vyhodnotil to tak, ako to vyhodnotil. Ja osobne Filipemu a Godínovi nebudem nič vyčítať,“ doplnil argentínsky kouč.

„Úvodný gól nás naozaj rozhodil, ale zároveň aj nakopol. Zápas sme nedokázali definitívne rozhodnúť, bol otvorený prakticky až do konca. Zákrok Claudia Brava pri Griezmannovej šanci bol rovnako dôležitý ako góly, ktoré sme strelili,“ zhodnotil vývoj duelu Luis Enrique. „Najlepšia vec na dnešnom zápase je jeho výsledok,“ dodal s úsmevom 32-ročný gólman domácich Claudio Bravo.

Výsledky sobotňajších stretnutí 22. kola Primera División:
FC Barcelona – Atlético Madrid 2:1 (2:1)

Góly: 30. Messi, 38. Suárez – 10. Koke, ČK: 44. Filipe Luís, 65. Godín (obaja Atlético) po 2. ŽK

Getafe – Athletic Bilbao 0:1 (0:1)

Gól: 24. I. Williams, ČK: 90.+ Cala (Getafe) po 2. ŽK

Eibar – Málaga 1:2 (0:1)

Góly: 90.+ Bastón – 45. Juanpi, 90.+ Santa Cruz

Villarreal – Granada 1:0 (0:0)

Gól: 55. Bruno (z pok. kopu)

1. FC Barcelona 21 16 3 2 54:17 51

2. Atlético Madrid 22 15 3 4 31:10 48