V šprinte senzačne triumfoval Eberhard, Fourcade vybuchol

Julian Eberhard
Julian Eberhard Foto: SITA/AP

CHANTY-MANSIJSK 18. marca (WebNoviny.sk) – Posledný mužský šprint biatlonovej sezóny Svetového pohára 2015/2016 v rámci záverečného 9. kola v piatok v ruskom Chanty-Mansijsku senzačne ovládol Rakúšan Julian Eberhard. Dvadsaťdeväťročný rodák zo Saalfeldenu po prvý raz v kariére vystúpil na najvyšší stupienok v pretekoch zaratúvaných do hodnotenia Svetového pohára, keď zvíťazil s malinkým náskokom 1,1 s pred nemeckým favoritom Simonom Schemppom. Tretí skončil ďalší nemecký reprezentant Arnd Peiffer (+23,0). Trio na stupňoch víťazov malo bezchybnú streľbu, pozície do piateho miesta brali iba Nemci a Rakúšania. Doteraz najlepším výsledkom víťazného Eberharda v rámci pretekov SP bolo 4. miesto z februárového šprintu v kanadskom Canmore. Na nedávnom svetovom šampionáte v nórskom Osle/Holmenkollene skončil v šprinte až na 36. mieste.

Záverečné rýchlostné preteky sezóny 2015/2016 nevyšli suverénovi Svetového pohára, držiteľovi veľkého aj štyroch malých glóbusov z práve vrcholiacej sezóny, a tiež štvornásobne zlatému z nedávneho svetového šampionátu v Osle/Holmenkollene Francúzovi Martinovi Fourcadovi. So 4 nepresnými výstrelmi obsadil poslednú bodovanú 40. priečku. Ešte horšie sa vodilo triu Slovákov. Tomáš Hasilla skončil s bezchybnou streľbou päťdesiaty a vybojoval si aspoň účasť v sobotňajších stíhacích pretekoch. Martin Otčenáš (2 chyby na strelnici) zakončil preteky na 66. priečke a najskúsenejší Matej Kazár bol v konečných výsledkoch na 69. pozícii, keď až štyrikrát nepresne zamieril. V cieli klasifikovali 84 biatlonistov z 87 na štarte.

V konečnom sezónnom účtovaní šprintu bol za francúzskym suverénnym Martinom Fourcadom druhý Nemec Schempp a tretí Nór Johannes Thingnes Bö. Spomedzi Slovákov si najlepšie počínal Matej Kazár, ktorému patrí výsledná 34. priečka. V celkovom hodnotení SP je za istým víťazom M. Fourcadom druhý Rus Anton Šipulin a tretí Johannes Thingnes Bö. Kazár priebežne figuruje na 40. mieste.

V sobotu sú v Chanty-Mansijsku na programe posledné stíhacie preteky sezóny v oboch kategóriách. Ženy začnú na 10 km o 12.45 h SEČ, muži na 12,5 km o 14.30 h SEČ.

Svetový pohár 2015/2016 v biatlone – 9. kolo – Chanty-Mansijsk (Rus.) – piatok – výsledky:

Šprint mužov na 10 km: 1. Julian Eberhard (Rak.) 24:18,6 min (0), 2. Simon Schempp (Nem.) +1,1 s (0), 3. Arnd Peiffer (Nem.) +23,0 (0), 4. Dominik Landertinger (Rak.) +28,2 (0), 5. Erik Lesser (Nem.) +38,1 (0), 6. Tim Burke (USA) +52,6 (1),… 40. Martin Fourcade (Fr.) +2:03,2 (4),…50. Tomáš Hasilla +2:39,3 (0), 66. Martin Otčenáš +3:09,5 (2), 69. Matej Kazár (všetci SR) +3:25,8 (4)

Priebežné celkové poradie Svetového pohára 2015/2016 (po 24 z 26 plánovaných pretekov): 1. Martin Fourcade (Fr.) 1152 bodov – už istý veľký glóbus, 2. Anton Šipulin (Rus.) 785, 3. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 766, 4. Simon Schempp (Nem.) 709, 5. Simon Eder (Rak.) 684, 6. Tarjei Bö (Nór.) 679, 7. Jevgenij Garaničev (Rus.) 632, 8. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 595, 9. Quentin Fillon-Maillet (Fr.) 580, 10. Ole Einar Björndalen (Nór.) 577, … 40. Matej Kazár 187, 63. Martin Otčenáš 49, 78. Tomáš Hasilla 21, 97. Miroslav Matiaško (všetci SR) 6

Konečné poradie v hodnotení šprintu (po 9 pretekoch): 1. Martin Fourcade (Fr.) 379 bodov – malý glóbus, 2. Simon Schempp (Nem.) 316, 3. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 298, 4. Arnd Peiffer (Nem.) 262, 5. Anton Šipulin (Rus.) 251, 6. Tarjei Bö (Nór.) 234, 7. Benedikt Doll (Nem.) 222, 8. Julian Eberhard (Rak.) 220, 9. Simon Eder (Rak.) 213, 10. Dominik Landertinger (Rak.) 207,… 34. Matej Kazár 94, 58. Martin Otčenáš 33, 90. Tomáš Hasilla (všetci SR) 2.

Viac k osobe Anton ŠipulinArnd PeifferEmil Hegle SvendsenJohannes Thingnes BöMartin FourcadeMartin OtčenášMatej KazárMiroslav MatiaškoOle Einar BjörndalenQuentin Fillon-MailletSimon SchemppTarjei BöTomáš Hasilla