Mení sa poplatok za skoršie splatenie úveru na bývanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, hypotéka, bývanie
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 20. marca (WebNoviny.sk) – Od 21. marca nadobudne účinnosť nový zákon o úveroch na bývanie. Ten prináša maximálny poplatok za predčasné splatenie úveru aj mimo výročia fixácie vo výške jedného percenta. Doteraz bol tento poplatok aj na úrovni 5 % zo zostatku istiny úveru.

Ako ďalej informuje portál voFinanciach.sk, zákon zároveň prikazuje bankám umožniť každý rok splatiť až 20 % z úveru bez poplatku formou mimoriadnej splátky. Niektoré banky túto možnosť ponúkajú aj v súčasnosti, ale od 21. marca to bude povinné pre všetky banky.

Nová príležitosť na ušetrenie

Klienti tak dostali novú príležitosť, aby ušetrili na splátkach aj celkovej preplatenosti. „Kombinácia nízkej pokuty za zmenu banky s aktuálnymi úrokovými sadzbami znamená, že nadišiel čas uvažovať aj nad dlhšími fixáciami. Klient tak pri dobrej ponuke získa istotu aktuálnych výhodných podmienok na dlhšie obdobie a možnosť pomerne lacno odísť, ak sa vyskytne lepšia ponuka,“ skonštatoval senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi.

Ako povedal výkonný riaditeľ portálu Finančný kompas Maroš Ovčarik, zákon výrazne zvýši presun klientov medzi bankami. Ľudia už nebudú musieť čakať na koniec fixácie úrokovej sadzby, ale meniť banku budú môcť výrazne lacnejšie kedykoľvek. „To samozrejme vedia aj banky a preto spustili akcie, aké nemajú na Slovensku obdobu. Úrokové sadzby dnes atakujú hranicu 1,5 %,“ povedal Ovčarik.

Podľa riaditeľa hypotekárnej siete v Allianz – Slovenskej poisťovni Slavomíra Rumana sa do refinancovania netreba púšťať bezhlavo, lebo nie každému sa oplatí. Pozerať sa len na výšku úrokovej sadzby môže byť podľa neho veľmi krátkozraké a klientovi sa môže vypomstiť v tom, že bude platiť zbytočné poplatky a ďalšie výdavky na kataster a znalecký posudok. „A keď príde deň zúčtovania pri skončení fixácie, klient zistí, že rozhodnutie refinancovať mu v konečnom dôsledku peniaze vôbec neušetrilo,“ upozorňuje Ruman.

Výhodné podmienky nemusia vydržať dlho

Výhodné podmienky podľa Világiho nemusia vydržať dlho, nová zákonná úprava totiž prináša aj riziká. Ak sa totiž záujem o refinancovanie rozbehne príliš, banky budú musieť prijímať opatrenia na kompenzáciu strát. Obdobná legislatíva v zahraničí znamenala podľa Világiho napríklad zvýšenie úrokových sadzieb. Do úvahy prichádza podľa neho aj obmedzenie ponuky dlhších fixácií či zavedenie nových alebo zvýšenie existujúcich poplatkov spojených s úvermi na bývanie.

Refinancovaním je možné upratať rôzne staršie dlhy, ako napríklad úvery, lízing na auto alebo hypotéku na byt. Ponuky a podmienky jednotlivých bánk sa pritom rôznia. ZUNO banka napríklad ponúka pri refinancovaní úverov tri fixné úrokové sadzby podľa výšky úroku na starej pôžičke.

mBank tvrdí, že úrokové sadzby, ktoré komunikuje, sú finálne a získa ich podľa vyjadrení banky každý klient, ktorý má dostatočný príjem na splácanie úveru a zodpovedajúci pomer výšky úveru k hodnote založenej nehnuteľnosti. Úroková sadzba sa podľa Slovenskej sporiteľne určuje na základe komplexného posúdenia klienta a v prípade úverov na bývanie sa posudzuje aj kvalita predloženého zabezpečenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Maroš Ovčarik