Orbán vyvoláva rečami obraz 19. storočia, myslí si Ján Figeľ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Orbán
Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 15. mája (WEBNOVINY) – Predseda KDH Ján Figeľ nevie odkiaľ premiér Maďarska Viktor Orbán nachádza vyjadrenie oprávnenosti autonómie pre Maďarov v iných krajinách, pretože autonómia je len jedným z nástrojov pre správu vecí verejných. Ako povedal Figeľ v stredu pre agentúru SITA, dôležitejšia je skutočná demokracia, kde všetci participujú na občianskej báze, aj príslušníci národnostných menšín.

„Nie vyčleňovanie sa, nie autonómia, ktorá má nahrádzať základné predpoklady slobody, demokracie a právneho štátu, ale participácia na báze rovnosti,“ zdôraznil. Téma dvojakého občianstva pre Maďarov v Karpatskej kotline, o ktorom hovorí Orbán, je podľa Figeľa etnickým spájaním ponad hranice, čo vyvoláva obraz 19. storočia.

Zvláštne Orbánove výroky

„Aj maďarský zákon sa odvoláva na uhorskú legislatívu z 19. storočia. Pripomína to tendencie, pokušenia a modely niektorých krajín, ktoré akoby volali po veľkom Albánsku, Srbsku, Rumunsku, Rusku. To nie je Európa 21. storočia,“ vyhlásil s tým, že občania krajín EÚ majú rozšírené občianstvo o európsky rozmer. „Vytvárať etnickú väzbu prihráva takým trendom, ako sa dejú dnes na východe Európy,“ dodal.

Podľa predsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboša Blahu sú Orbánove názory vrcholne neakceptovateľné. „Čudujem sa mu, že takéto zvláštne výroky používa po voľbách. Pred voľbami by sa to dalo ako tak pochopiť, že chce osloviť voličov Jobbiku. Dnes nie je na také úvahy pragmatický politický dôvod,“ povedal Blaha pre agentúru SITA.

Tým je to podľa neho nebezpečnejšie, pretože to potom vyviera z mentálneho sveta Orbána. „Som rád, že EÚ je čoraz presvedčenejšia, že niektoré politiky Orbána nie sú práve najšťastnejšie. Máme silného spojenca v EÚ, aby nič také nenastalo. Takéto snahy o iredentu netreba zľahčovať,“ uviedol.

Sme svedkami rastúceho nacionalizmu

Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec tvrdí, že sme svedkami narastajúceho nacionalizmu. „Nie je to prvýkrát, čo vychádzajú takéto signály od maďarského premiéra. Akoby voľbami dostal vietor do plachiet a snaží sa posilňovať svoj vplyv,“ povedal Štefanec pre agentúru SITA.

Podľa neho treba jednoznačne odmietnuť snahy o rastúci nacionalizmus a extrémizmus, či snahy o autonómiu. „V 21. storočí, kedy víťazí európska spolupráca nad extrémizmom a nacionalizmom, je nezmyselné, aby sme hovorili o územných autonómiách, snahe posúvať hranice,“ zdôraznil. Menšiny majú v spoločnosti podľa neho svoje miesto a zaslúžia si pozornosť. „Dodržiavanie práv je v EÚ samozrejmosťou. Čo nie je samozrejmosťou, je snaha o budovanie autonómií, o presadzovanie väčšieho vplyvu, na aký má každý štát nárok,“ povedal Štefanec.

Potreba právnej istoty pre menšiny

Územná autonómia nie je podľa predsedu poslaneckého klubu Mosta-Híd Lászlóa Solymosa témou jeho strany, ale možno témou Viktora Orbána. Ako povedal pre agentúru SITA, Most-Híd má tri piliere, ktoré ponúka pre rozvoj menšín. „To je rozvoj školstva, kultúry a jazyka,“ povedal. Podľa Solymosa štáty by mali vytvárať dostatočné podmienky pre rozvoj menšín. „Treba vytvoriť právnu istotu pre menšiny,“ dodal.

Staronový maďarský premiér Viktor Orbán po svojej sobotňajšej inaugurácii pomenoval priority svojej novej vlády a medzi ne aj zaistenie autonómie pre maďarské menšiny žijúce v krajinách strednej Európy.

VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU.

Maďarský šéf diplomacie Orbána obhajoval

Maďarský premiér Viktor Orbán vo svojom príhovore nehovoril o tom, že Maďari žijúci na Ukrajine by mali mať územnú autonómiu, povedal v stredu šéf maďarskej diplomacie János Martonyi na tlačovej besede počas medzinárodnej konferencie Globsec v Bratislave. „Autonómia môže byť rôzna – kultúrna, etnická, územná. Slovo územná však v tomto prejave nebolo použité,“ vyhlásil Martonyi.

„Čo sa týka Ukrajiny, premiér nevyslovil slovo autonómia. On spomínal dvojaké občianstvo, kolektívne práva a samosprávu. Pokiaľ ide o všeobecnejšie vyjadrenia, keď hovoril o maďarských komunitách mimo krajiny, spomínal dvojaké občianstvo, kolektívne práva a autonómiu,“ dodal. Maďarský minister zahraničných vecí zdôraznil, že maďarská komunita na Ukrajine má so súčasnou vládou v Kyjeve skvelé vzťahy a je vo všeobecnom záujme Ukrajiny, aby prijala ústavu, ktorá naplní potreby všetkých komunít.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan ŠtefanecJán FigeľJános MartónyiViktor Orbán