Poslanci schválili vládny zákon o energetickej efektívnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Svetlo ziarovka
Foto: blogspot.com

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Poslanci Národnej rady SR definitívne schválili nový zákon o energetickej efektívnosti. „Cieľom zákona je zvýšiť účinnosť využitia energie v celom energetickom reťazci a najmä v oblastiach konečnej spotreby s vysokým predpokladom úspor energie, ako napríklad budovy alebo priemysel,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR (MH) v zákone, ktorý vypracovalo.

Nový zákon o energetickej efektívnosti okrem iného ustanovuje nové povinnosti pre vlastníka a správcu budovy s plochou nad tisíc metrov štvorcových. Tieto budovy budú musieť totiž prejsť hydraulickým vyregulovaním vykurovacieho systému, respektíve rozvodov teplej vody. Budovy budú musieť byť vybavené tepelným zariadením s automatickou reguláciou teplonosnej látky.

Schválený zákon taktiež ustanovuje povinnosť vykonávať energetický audit pre podnikateľov, ktorí nie sú podľa európskej definície mikropodnikom, malým alebo stredným podnikom. „Veľký podnik je povinný energetické audity aktualizovať každé štyri roky,“ dodal rezort hospodárstva.

Povinnosti vzniknú aj pre ministerstvo dopravy

Vďaka schválenému zákonu by malo mať Slovensko do konca budúceho roka vypracovanú analýzu využitia centrálneho zásobovania teplom (CZT). Analýza bude okrem iného posudzovať prognózy rozvoja potreby tepla a chladu pre systémy CZT. Do konca budúceho roka by malo mať Slovensko vypracovanú aj tepelnú mapu.

Svoje povinnosti bude mať aj ministerstvo dopravy, ktoré bude musieť v spolupráci s rezortom hospodárstva vypracovať dlhodobú stratégiu investícií do obnovy budov. „Cieľom stratégie je vytvoriť dlhodobý investičný rámec pre obnovu budov v Slovenskej republike, pričom sa zohľadní súčasný stav fondu budov a nákladovo efektívne spôsoby obnovy budov,“ dodalo ministerstvo. Verejné budovy by sa mali obnovovať každoročne.

Spozornieť by mali aj bytové domy, ktoré majú vlastnú kotolňu. V týchto kotolniach totiž budú musieť jej majitelia nainštalovať do konca roka 2016 overené meradlá tepla. „Termín je hraničný a je ustanovený európskou smernicou o energetickej efektívnosti,“ upozorňuje ministerstvo hospodárstva.

Investori budú musieť predložiť možnosti využitia tepla

Investori, ktorí budú mať záujem postaviť na Slovensku nový energetický zdroj na výrobu elektriny, budú musieť predložiť aj ekonomicko-technické hodnotenie projektu z pohľadu možnosti využitia tepla. Výnimku z tejto povinnosti budú mať len jadrové zariadenia.

Na záver možno konštatovať, že zákonom sa vo všeobecnosti upravuje rámec pre racionálne používanie energie. „Ustanovujú sa požiadavky na energetickú efektívnosť pri premene, prenose, preprave, distribúcii a spotrebe energie, upravuje sa monitorovanie a podpora energetickej efektívnosti a ustanovujú sa povinnosti pre fyzické osoby, podnikateľov, právnické osoby a orgány štátnej správy pri používaní energie,“ konštatovalo ministerstvo hospodárstva.

Poslanci tiež v utorok posunuli do druhého čítania návrh novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia od poslankýň za Smer-SD na čele s Vierou Tomanovou. Novelou zákona chcú poslankyne precizovať ustanovenia zákona pri poskytovaní peňažného príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov a peňažného príspevku na opatrovanie do zariadení krízovej intervencie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRNR SR Národná rada Slovenskej republiky