Slovenskí futbalisti prehrali v kvalifikácii ME 2016 v Španielsku
Španiel Cesc Fábregas (vpravo) v súboji so Slovákom Jánom Gregušom počas zápasu kvalifikácie ME 2016. Oviedo, 5. september 2015. Foto: SITA/AP

OVIEDO 5. septembra (WEBNOVINY) – Slovenskí futbaloví reprezentanti po šiestich víťazstvách prišli o svoju stopercentnú bilanciu v kvalifikácii o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy do Francúzska, keď v sobotňajšom večernom stretnutí siedmeho kola spomenutej eliminácie podľahli silným domácim Španielom 0:2.

Obrazom: Slováci podľahli v kvalifikácii ME 2016 Španielsku

Skóre zápasu otvoril už v 5. minúte ľavý obranca Jordi Alba, náskok vysokého favorita zdvojnásobil v 30. minúte z pokutového kopu Andrés Iniesta.

Úradujúci kontinentálni šampióni od úvodného streleného gólu boli pánmi na ihrisku, kombinovali však prevažne pred šestnástkou súpera, čím si občas vyslúžili piskot vlastného publika. Na nie príliš zaplnenom štadióne Municipal Carlos Tartiere v Oviede sa nenechali zahanbiť cestujúci slovenskí priaznivci, ktorých bolo počuť počas celého duelu.

Zverenci trénera Jána Kozáka doteraz kráčali kvalifikáciou bez zaváhania, v tabuľke majú na konte 18 bodov. Naposledy porazili Macedónsko 2:1. Okrem tohto triumfu zvíťazili na Ukrajine (1:0), doma so Španielskom (2:1), na pôde Bieloruska (3:1), Macedónska (2:0) a doma s Luxemburskom (3:0). S prirátaním troch domácich úspechov v medzištátnych prípravných dueloch proti Malte (1:0), Fínsku (2:1) a Česku (1:0) malo A-mužstvo SR na konte sériu deviatich triumfov v rade.

Kvalifikácia o postup na ME 2016 – C-skupina

– hralo sa v Oviede

Španielsko – Slovensko 2:0 (2:0)

Góly: 5. Jordi Alba, 30. Iniesta (z pok. kopu), ŽK: 30. Kozáčik, 83. Tesák (obaja Slovensko), rozhodovali: Skomina – Prapotnik, Vukan (všetci Slovin.)

Španielsko: Casillas – Juanfran, Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba – Fábregas (67. Santi Cazorla), Busquets, Iniesta (85. Koke) – David Silva, Diego Costa (75. Paco Alcácer), Pedro Rodríguez

Slovensko: Kozáčik – Pekarík, Saláta, Hubočan, Tesák – Greguš, Gyömbér, Hamšík (61. Duda) – Hrošovský (73. Sabo), Švento – Mak (46. Ďuriš)

Tréner Kozák prekvapil základnou zostavou

Tréner SR Ján Kozák sa pri slnku zapadajúcom za astúrske vrchy, ktoré vrhalo na tribúny štadióna akoby symbolicky červenú farbu, odhodlal pre prekvapivú základnú zostavu. Na ľavom kraji obrany zažil debut v najcennejšom drese Lukáš Tesák, stred poľa vystužili Ján Greguš, Norbert Gyömbér, Patrik Hrošovský či Dušan Švento. Na hrote operoval osamotený Róbert Mak.

Práve on mal už v 5. minúte sľubnú príležitosť po tom, ako zobral loptu Sergiovi Ramosovi, ale netrafil priestor troch žrdí. O pár sekúnd prišlo gólové zakončenie na opačnej strane. David Silva našiel v pokutovom území ľavého obrancu Jordiho Albu a ten zblízka hlavou prekonal Matúša Kozáčika – 1:0.

Po viac než dvadsiatich minútach sa do ojedinelého ataku vybrali hostia, no ich sobotňajší kapitán Marek Hamšík sa po Šventovej prihrávke nedostal ku strele. V 25. minúte zamotal hlavu niekoľkým obrancom SR David Silva, tým sa však podarilo zblokovať jeho pokus.

Španieli už tretí gól nestrelili

Takmer po polhodine po centri Cesca Fábregasa ďalšia hlavička Jordiho Albu išla nad brvno Kozáčikovej bránky. O chvíľu sa domáci dočkali pokutového kopu po súboji slovenského gólmana s Diegom Costom. S prehľadom ho premenil Andrés Iniesta – 2:0. V 33. minúte mal dobrú šancu na zvýšenie náskoku Iniesta, no netrafil. V 41. minúte Hamšík preveril prudkou strelou Ikera Casillasa, ale sobotňajší jubilant bol pripravený a vyrazil loptu.

Krátko po polčasovej prestávke striedajúci Michal Ďuriš krížnym projektilom len tesne minul španielsku bránku. V 56. minúte slovenská defenzíva zblokovala pokus Davida Silvu v nebezpečnom priestore. Z následnej dorážky neskóroval Fábregas.

O šesť minút neskôr vyšiel z mikrosúboja David Silva – Kozáčik víťazne muž s dvojkrížom na hrudi, keď sa najaktívnejšiemu domácemu hráčovi vrhol pod nohy a zachránil. V 72. minúte mal po nožničkách Diega Costu možnosť tečovať opäť David Silva, ale na loptu nedosiahol ideálne. „La Furia Roja” už tretí gól napokon nepridala, nepresadil sa ani Sergio Busquets v nadstavenom čase.

Hlasy::

Ján Kozák (tréner Slovenska, zdroj: RTVS): „Vedeli sme, do čoho ideme. Hrali sme proti veľmi kvalitnému súperovi, ktorý bol lepší a zaslúžene zvíťazil. Španieli iba potvrdili to, že ich futbal má vysokú kvalitu a ich mužstvo budúcnosť. Čoskoro budú opäť získavať tituly na majstrovstvách sveta a Európy. Škoda každej nepremenenej šance v súboji proti Španielsku, Robo Mak mal veľkú príležitosť. Keby dal gól … Ale na keby sa nehrá. Mrzí ma, že sme tak skoro inkasovali. Tým pádom Španieli nemuseli až tak riešiť situácie a my sme nemali až toľko šancí na protiútoky. Pred duelom proti Španielsku som ešte nemyslel na utorkový zápas proti Ukrajine, pretože som postavil typy hráčov, ktoré mali dobre vzdorovať domácim. Maka s Hamšíkom som potom stiahol z hry vedome, vtedy som už myslel na utorok.“

Róbert Mak (útočník SR, zdroj: RTVS): „Stále ma mrzí prvá šanca v úvode, mohli sme viesť. Taký je futbal, musíme sa s tým vyrovnať. Mali sme potom ešte nejaké pološance, ale videli sme kvalitu súpera. Brankár mi dobre zmenšil uhol, je mi to veľmi ľúto. Španieli boli lepší a zaslúžene zvíťazili. Nič sa nedeje, ideme do ďalšieho duelu. Bolo veľmi ťažké hrať futbal bez lopty, mali sme nejaké náznaky šancí. Na zápas proti Ukrajine všetci myslíme až od záverečného hvizdu dnešného stretnutia. Dali sme do toho všetko a chceme sa poďakovať fanúšikom, ktorí nás povzbudzovali na tribúnach i doma pri televízoroch.“

Marek Hamšík (stredopoliar a kapitán SR, zdroj: RTVS): „Mali sme niekoľko šancí, ale vedeli sme, že dnes to nebude ľahké. Španieli ukázali obrovskú silu. Ťažko hodnotiť taký zápas, pretože sme viac-menej bránili. Aj vo vlaňajšom domácom súboji proti tomuto súperovi sme hrali menej bez lopty, ale vtedy sme to lepšie ustáli. Teraz na nás čaká zápas roka s Ukrajinou. Hráme doma a musíme to využiť.“

Matúš Kozáčik (brankár SR): „Vedeli sme, že to bude ťažký súper. Oni to potvrdili. V prvom polčase sa dostali do príležitostí a dokázali ich zužitkovať. V druhom dejstve sa nám podarilo udržať vzadu nulu.“

Norbert Gyömbér (defenzívny stredopoliar SR): „Dlho som nehral, takže nastúpiť do takéhoto náročného stretnutia nebolo jednoduché. Myslím si však, že som bol kondične celkom dobre pripravený. Možno sa mi nedarilo podľa mojich predstáv, ale snažil som sa to odpracovať. Škoda, že sme prehrali.“

Peter Pekarík (pravý obranca SR): „Videli sme, že proti Španielsku to v sobotu bolo extrémne ťažké. Škoda, že sme nepremenili našu prvú obrovskú šancu, možno by sa to vyvíjalo inak. Naopak, oni sa rýchlo dostali do vedenia a pridali aj druhý zásah. Odpískaný pokutový kop považujem za veľmi prísny. Španieli boli v pohode, kontrolovali si to.“

Lukáš Tesák (ľavý obranca SR): „V prvom rade nie som spokojný s výsledkom, môj výkon musí posúdiť tréner. Španieli predviedli svoj typický futbal. Dá sa povedať, že sme dostali dva hlúpe góly, pretože sme si dvakrát nepostrážili protihráčov. Na takejto úrovni sa chyby tvrdo a prakticky okamžite trestajú.“

Andrés Iniesta (stredopoliar a kapitán Španielska, zdroj: AP): „Cieľ získať v dnešnom stretnutí proti Slovensku tri body sme splnili. Odohrali sme dobrý zápas, sme spokojní. Všetkých nás však mrzí piskot fanúšikov pri každom dotyku Piquého s loptou. Teraz sa už sústredíme na utorkový kvalifikačný duel v Macedónsku.“

Súhrn doterajších výsledkov A-tímu slovenskej futbalovej reprezentácie v C-skupine kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2016 do Francúzska (bilancia: 7 zápasov – 6 víťazstiev, 0 remíz, 1 prehra, skóre 13:5):
KYJEV 8. septembra 2014 (Olympijský štadión):
Ukrajina – Slovensko 0:1 (0:1)

Gól: 17. Mak, ŽK: 27. Stepanenko, 37. Rakickij, 72. Bezus, 77. Fedeckij, 82. Edmar Galovskij – 35. Kucka, 37. J. Ďurica, 63. A. Nemec, 86. F. Kiss, rozhodovali: Thomson – Chambers, Mulvanny (všetci Škót.), 55 000 divákov

Ukrajina: Piatov – Fedeckij, Kučer, Rakickij, Ševčuk – Stepanenko, Kovaľčuk (66. Bezus) – Jarmolenko, Edmar Galovskij, Gusev (81. Gromov) – Zozuľa. Tréner: Michail Fomenko.

Slovensko: Kozáčik – Pekarík, Gyömbér, J. Ďurica, Hubočan – Pečovský, Kucka – Weiss (67. Stoch), Hamšík, Mak (90.+ M. Ďuriš) – A. Nemec (63. F. Kiss). Tréner: Ján Kozák.

ŽILINA 9. októbra 2014:
Slovensko – Španielsko 2:1 (1:0)

Góly: 18. Kucka, 87. Stoch – 83. Alcácer, ŽK: 4. Kucka, 37. Hubočan, 87. Stoch, 90.+ Gyömbér – 44. David Silva, 90.+ Diego Costa, 90.+ Santi Cazorla, rozhodovali: Kuipers – Van Roekel, Zeinstra (všetci Hol.), 9478 divákov

Slovensko: Kozáčik – Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Hubočan – Pečovský, Gyömbér, Kucka (83. F. Kiss) – Mak (61. Stoch), Weiss (54. M. Ďuriš) – Hamšík. Tréner: Ján Kozák.

Španielsko: Casillas – Juanfran (81. Santi Cazorla), Piqué, Raúl Albiol (58. Pedro Rodríguez), Jordi Alba – Busquets, Koke – David Silva (71. Alcácer), Fábregas, Iniesta – Diego Costa. Tréner: Vicente del Bosque.

BORISOV 12. októbra 2014:
Bielorusko – Slovensko 1:3 (0:0)

Góly: 79. Kalačov – 65. a 84. Hamšík, 90.+ Šesták, ŽK: 49. Verchovcov, 58. Šitov – 87. Gyömbér, rozhodovali: Gumienny – Bleyen, Cremers (všetci Belg.), 3200 divákov

Bielorusko: Ževnov – Šitov (76. Stasevič), Martynovič, Verchovcov, Filipenko (55. Poľakov), Bordačov – Dragun – Kalačov, Krivec, Balanovič – Renan Bressan (46. Gordejčuk). Tréner: Georgij Kondratiev.

Slovensko: Kozáčik – Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Gyömbér – Pečovský, Kucka (86. F. Kiss) – Mak (62. Šesták), Hamšík, Weiss (80. Stoch) – A. Nemec. Tréner: Ján Kozák.

SKOPJE 15. novembra 2014:
Macedónsko – Slovensko 0:2 (0:2)

Góly: 25. Kucka, 38. A. Nemec, ŽK: 90.+ Kostovski – 73. Škrtel, rozhodovali: Proenca – Miranda, Trigo (všetci Portug.), 11 322 divákov

Macedónsko: Pačovski – Ristovski, Šikov, Mojsov, Alioski – Abdurahimi, Ademi, Demiri (74. David Babunski), Trajkovski – K. Velkoski (70. Ivanovski), Stojkov (46. Kostovski). Tréner: Boško Gjurovski.

Slovensko: Kozáčik – Pekarík (46. Švento), Škrtel, J. Ďurica, Hubočan – Kucka (55. F. Kiss), Pečovský – Weiss (78. M. Ďuriš), Hamšík, Stoch – A. Nemec. Tréner: Ján Kozák.

ŽILINA 27. marca 2015:
Slovensko – Luxembursko 3:0 (3:0)

Góly: 10. A. Nemec, 21. Weiss, 40. Pekarík, ŽK: 30. Pekarík, 86. Škrtel – 36. Deville, 47. Holter, 62. Mutsch, rozhodovali: Studer – Pozzi, Wicht (všetci Švaj.), 9524 divákov

Slovensko: Kozáčik – Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Hubočan – Pečovský, Kucka (59. Hrošovský) – Weiss (71. Mak), Hamšík, Stoch (80. Šesták) – A. Nemec. Tréner: Ján Kozák.

Luxembursko: Joubert – Jans, Schnell, Chanot, Mutsch – Gerson, Philipps – Bensi (78. Laterza), Holter (51. Da Mota), Deville (64. Payal) – Joachim. Tréner: Luc Holtz.

ŽILINA 14. júna 2015:
Slovensko – Macedónsko 2:1 (2:0)

Góly: 8. Saláta, 39. Hamšík – 69. Ademi, ŽK: 26. Kucka, 28. Škrtel, 86. Weiss – 23. Hasani, ČK: 84. Hasani (Macedónsko) po druhej ŽK, rozhodovali: Hansen – Rix, Vang Andersen (všetci Dán.), 10 765 divákov

Slovensko: Kozáčik – Pekarík, Škrtel, Saláta, Hubočan – Pečovský, Kucka (73. Hrošovský) – Mak, Hamšík (80. Duda), Weiss – A. Nemec (84. Hološko). Tréner: Ján Kozák.

Macedónsko: Pačovski – Todorovski, Mojsov, Dimitrovski, Žuta – Trajčevski, Ademi – Ibraimi (89. Abdurahimi), Hasani, Muarem (82. K. Velkoski) – Trajkovski (56. Ivanovski). Tréner: Ljubinko Drulovič.

OVIEDO 5. septembra 2015:

Góly: 5. Jordi Alba, 30. Iniesta (z pok. kopu), ŽK: 30. Kozáčik, 83. Tesák (obaja SR), rozhodovali: Skomina – Praprotnik, Vukan (všetci Slovin.), 24 000 divákov

Španielsko: Casillas – Juanfran, Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba – Fábregas (67. Santi Cazorla), Busquets, Iniesta (85. Koke) – David Silva, Diego Costa (75. Paco Álcacer), Pedro Rodríguez. Tréner: Vicente del Bosque.

Slovensko: Kozáčik – Pekarík, Saláta, Hubočan, Tesák – Greguš, Gyömbér, Hamšík (61. Duda) – Hrošovský (73. E. Sabo), Švento – Mak (46. M. Ďuriš). Tréner: Ján Kozák.

Prehľad futbalistov, ktorí dostali príležitosť nastúpiť v kvalifikácii ME 2016 v drese reprezentácie Slovenska (v siedmich zápasoch dal tréner Ján Kozák dôveru spolu 24 hráčom):