Do maďarskej ústavy by sa mali dostať aj návrhy SMK

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
József Berényi
Predseda SMK József Berényi. Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) – V pripravovanej novej maďarskej ústave budú pravdepodobne zapracované aj tri návrhy Strany maďarskej koalície (SMK).

Strana pod vedením Józsefa Berényiho presadzovala, aby v preambule novej ústavy bola zmienka, že menšiny sú štátotvornými komunitami v Maďarskej republike, čo tam doteraz uvedené nebolo, ďalej aby ochrana používania menšinových jazykov bola silnejšia ako v súčasnej verzii ústavy a aby zastúpenie menšín v maďarskom parlamente bolo garantované aj prostredníctvom ústavy.

V spolupráci s Orbánom

„Podľa našich informácií má práve dnes predseda maďarskej vlády Viktor Orbán oznámiť v parlamente výsledky doterajších rokovaní a všetky tri otázky majú byť zohľadnené,“ informoval Berényi na tlačovej besede po stretnutí s predsedom slovenskej samosprávy v Maďarsku Jánom Fuzikom.

V prvej verzii novej ústavy, resp. základného zákona Maďarska menšiny podľa Fuzika nefigurovali, v aktuálnej verzii však po protestoch a intervenciách zástupcov združenia celoštátnych menšinových samospráv už sú. „V pôvodnom návrhu sa hovorilo len o tom, že Maďarská republika si uctieva jazyky menšín, no my potrebujeme zabezpečiť podmienky zachovania a rozvíjania národnostných jazykov, teda aj slovenčiny, takisto potrebujeme konkrétnejšiu formuláciu na garantovanie parlamentného zastúpenia, a to sa v novej verzii vypracovalo,“ skonštatoval Fuzik.

Ombudsam pre práva národných a etnických menšín

Ako podotkol, pri rokovaniach upriamili pozornosť aj na ďalšie práva menšín, ktoré sú v súčasnej ústave kodifikované a pri tvorbe novej sa na ne pozabudlo, ako napríklad, že menšiny sú štátotvornými činiteľmi a majú právo na účasť vo verejnom živote. Za dôležité považuje Fuzik obhájiť v novej ústave zapracovanie samostatného parlamentného ombudsmana pre práva národných a etnických menšín. Súčasný návrh totiž namiesto doterajších štyroch samostatných odborných ombudsmanov ráta iba s jedným všeobecným.

Smerujú do maďarského parlamentu

Pri našej argumentácii sme sa odvolávali, že strata samostatného národného ombudsmana by znamenala zrušenie ďalšieho dôležitého piliera menšinového zákona z roku 1993. Odvtedy sme stratili zo zákona niektoré dôležité výdobytky, akými boli nezávislý úrad pre národné a etnické menšiny a verejná nadácia pre národné a etnické menšiny, teraz by nasledoval samostatný ombudsman,“ poukázal.

Ak informoval, ak sa stane konečne realitou národnostným zákonom garantované parlamentné zastúpenie, budú mať menšiny možnosť bezprostredného zastupovania ich práv a záujmov v maďarskom parlamente od budúcich parlamentných volieb v roku 2014. „Vlaňajšia novela ústavy nám garantuje právo na parlamentné zastúpenie a teraz to chceme posilniť v novej ústave,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Viktor Orbán
Firmy a inštitúcie SMK-MKP Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja