Dukátová vybojovala striebro v K1 vo francúzskom Pau

Dukatova
Jana Dukátová zo Slovenska v kategórii K1 ženy počas finále na ME vo vodnom slalome v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši. Liptovský Mikuláš, 15. máj 2016. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

PAU 19. júna (WebNoviny.sk) – Kajakárka Jana Dukátová obsadila druhé miesto vo finále kategórie K1 na pretekoch 3. kola Svetového pohára vo vodnom slalome vo francúzskom Pau. Dukátová postúpila do finále z ôsmej priečky. Tam v konkurencii najlepších 10 pretekárok nestačila iba na Francúzku Marie-Zeliu Lafontovú, ktorá dosiahla o 2,43 s lepší čas.

Obe prešli traťou s 23 bránkami bez trestných sekúnd. Tretiu priečku si vybojovala španielska favoritka Maialen Chourrautová. Dukátová je obhajkyňou druhej priečky v celkovom hodnotení Svetového pohára z uplynulej sezóny. Aktuálne jej po troch pretekoch z piatich patrí tretia pozícia s odstupom 19 bodov na nemeckú líderku Ricardu Funkovú.

„Veľmi sa teším, boli to nesmierne náročné preteky, ťažká trať. Už v sobotu bolo na kajakároch badať, že im v záverečných bránkach dochádzali sily. O to vyčerpávajúcejšie to bolo pre nás ženy. Pre mňa ešte o kúsok viac, keďže doberám antibiotiká, v španielskom Seu som ochorela. O to viac ma druhá priečka teší, je to povzbudenie do ďalšieho tréningu pred olympiádou v Riu,“ povedala Jana Dukátová na webe Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode.

Účastníčka augustových olympijských hier v Riu de Janeiro Dukátová získala na nedávnych ME v Liptovskom Mikuláši bronzovú medailu a jej výkony na pretekoch Svetového pohára mali stúpajúcu tendenciu. Na prvom podujatí v talianskej Ivrei skončila ôsma, pred týždňom v španielskom Seu d´Urgell už bola šiesta a teraz sa posunula až na stupne víťazov. Ďalšie dve Slovenky v Pau sa do finále neprebojovali. Kristína Nevařilová a Elena Kaliská v semifinále skončili na 13., resp. 29. pozícii.

Slovensko bolo blízko medaily aj v kategórii C2, ale duo Tomáš Kučera, Ján Bátik sa napokon muselo uspokojiť so štvrtým miestom. Úradujúci majstri Európy z Liptova absolvovali svoju finálovú jazdu bez trestných sekúnd, ale boli výrazne pomalší ako bronzoví Francúzi Nicolas Scianimanico, Hugues Cailhol (+4,49 s). Víťazmi sa stal iný francúzsky tandem: Pierre-Antoine Tillard, Edern Le Ruyet. Ešte v semifinále mali smolu bratia Pavol a Peter Hochschornerovci, ktorí skončili hneď za desiatkou postupujúcich lodí na 11. mieste. Trojnásobných olympijských víťazov delilo od finále 40 stotín sekundy, pričom na trati nazbierali 6 trestných sekúnd. Olympionici do Ria bratranci Ladislav a Peter Škantárovci preteky v Pau vynechali.

Výsledky – Svetový pohár v Pau (Fr.):

K1 ženy – finále: 1. Marie-Zelia Lafontová (Fr.) 108,36 s (0 trest. sekúnd), 2. Jana Dukátová (SR) 110,79 (0), 3. Maialen Chourrautová (Šp.) 113,46 (4), 4. Elisabeth Neaveová (V. Brit.) 113,92 (0), 5. Ricarda Funková (Nem.) 114,42 (8), 6. Ana Sátilová (Braz.) 114,64 (2),…13. Kristína Nevařilová,…29. Elena Kaliská (obe SR) – obe v semifinále.

Poradie vo Svetovom pohári (po 3 z 5 pretekov): 1. Ricarda Funková (Nem.) 154 bodov, 2. Jessica Foxová (Aus.) 144, 3. Jana Dukátová (SR) 135

C2 – finále: 1. Pierre-Antoine Tillard, Edern Le Ruyet (Fr.) 110,12 (0), 2. Robert Behling, Thomas Becker (Nem.) 110,54 (0), 3. Nicolas Scianimanico, Hugues Cailhol (Fr.) 110,85 (0), 4. Tomáš Kučera, Ján Bátik (SR) 115,34 (0), 5. Pierre Picco, Hugo Biso (Fr.) 115,55 (4), 6. Luka Božič, Sašo Taljat (Slovin.) 117,33 (6),…11. Pavol a Peter Hochschornerovci (SR) – v semifinále.

Poradie v SP (po 3 z 5 pretekov): 1. Pierre-Antoine Tillard, Edern Le Ruyet (Fr.) 143 bodov, 2. Nicolas Scianimanico, Hugues Cailhol (Fr.) 127, 3. David Schröder, Nico Bettge (Nem.) 126,..11. Pavol a Peter Hochschornerovci 63, 12. Tomáš Kučera, Ján Bátik 62,…18. Ladisla a Peter Škantárovci (všetci SR) 42.

Slalom cross, muži – finále: 1. Vít Přindiš, 2. Vavřinec Hradilek (obaja ČR), 3. Martin Dougoud (Švaj.)

Slalom cross, ženy – finále: 1. Caroline Loirová (Fr.), 2. Ajda Novaková (Slovin.), 3. Alixe Degremontová (Fr.)