Cena emisií poklesla medziročne o 60 percent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Emisie
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) – Priemerná cena emisných kvót typu EUA naďalej klesá. Po poklese v marci a apríli sa priemerná cena emisných kvót tohto typu v máji podľa údajov Ministerstva financií SR znížila medzimesačne o 4,3 % na 6,6455 eura a v medziročnom porovnaní vykázala pokles až o 60 %.

Ceny emisných povoleniek v piatom mesiaci poklesli podľa obchodníka s emisiami a analytika spoločnosti Virtuse Energy Milana Hudaka v dôsledku poklesu cien energetických komodít na európskych trhoch a rastúcich obáv o budúcnosť spoločnej európskej meny.

Prebytok na emisnom trhu

Peniaze_euro
Foto: Archívne foto SITA/Jozef Jakubčo

Vývoj cien počas posledných štyroch týždňov kopíroval podľa Hudaka vývoj na trhu s nemeckou elektrinou a ropou Brent. Ich ceny sa prepadli na tohtoročné minimá v dôsledku zhoršujúceho sa makroekonomického vývoja v hlavných svetových ekonomikách.

„Ako USA, tak aj eurozóna či Čína naznačujú, že spomalenie ich ekonomického rastu bude mať za následok znižovanie dopytu po energetických komoditách. S tým súvisí aj pokles dopytu po emisných kvótach, ktoré vznikajú pri priemyselnej produkcii vo vyše 11 500 priemyselných zariadení v EÚ. Tým sa hromadí prebytok emisných povoleniek na trhu,“ konštatuje Hudak.

Vzhľadom na to, že v súčasnosti sa emisný trh musí vysporiadať s prebytkom takmer 2 miliárd EUA, ďalší prebytok vedie podľa analytika spoločnosti Virtuse Energy len k ďalšiemu prepadu cien. „V mesiaci jún, ktorý je obvykle pomalší pri obchodovaní s emisiami, očakávame pohyb cien medzi 6 až 7 eurami v závislosti na ďalšom vývoji európskej dlhovej krízy,“ dodáva Hudak.

Ministerstvo financií zverejňuje priemerné ceny emisných povoleniek EUA na burze BlueNext pravidelne, a to na účely výpočtu základu dane z emisných kvót. Priemerná cena povoleniek je vypočítaná ako jednoduchý aritmetický priemer cien posledného uskutočneného obchodu v dni na burze.

Ďalší osud dane z emisných kvót je otázny

Ministerstvo financií
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Zavedenie dane z emisných kvót presadilo ministerstvo financií v závere roka 2010, a to s cieľom získať do štátneho rozpočtu prostriedky, ktoré by aspoň sčasti vykryli stratu spôsobenú bývalou vládou Roberta Fica.

Tá totiž podľa bývalého ministra financií Ivana Mikloša nekonala pri prideľovaní emisných kvót v roku 2007 v súlade s verejným záujmom, ale v záujme firiem. Predmetom dane sú zapísané emisné kvóty v rokoch 2011 a 2012, pričom výnosy firiem z predaja emisných kvót sú zdanené 80-percentnou sadzbou dane.

Rezort financií však už pre zavedenie tejto dane komunikuje s Európskou komisiou, ktorá prezentovala pochybnosti o súlade zdanenia emisných kvót s jednou z európskych smerníc. Daňou z emisných kvót sa pritom zaoberá aj Ústavný súd SR.

Návrh na začatie konania o súlade tejto dane s ústavou podalo vlani 37 poslancov Národnej rady SR a súd 23. novembra minulého roku rozhodol o prijatí tohto návrhu na ďalšie konanie. Proti emisnej dani sa v úvode tohto roka postavili aj niektorí podnikatelia, ktorí požadujú túto daň zrušiť.

Ďalší osud dane z emisných kvót je otázny. Hospodárske noviny totiž v úvode tohto týždňa informovali, že ministerstvo financií plánuje 80-percentnú emisnú daň zrušiť. HN to potvrdil zdroj z prostredia vlády.

Rezort financií celú záležitosť komentovať nechcel. „Vzhľadom na to, že ministerstvo financií sa v súčasnosti zaoberá najmä konsolidáciou verejných financií, k uvedenej problematike sa vyjadrí v krátkom čase,“ povedal pre noviny poradca ministra financií Radko Kuruc.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať