Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Exriaditeľ Volkswagenu má rezignovať na zvyšné posty

Autor: SITA, 12. októbra 2015 09:52, aktualizované: 12. októbra 2015 12:38
Európska investičná banka bude skúmať, či spoločnosť Volkswagen použila poskytnuté prostriedky v súlade s ich účelom. Ak nie, možno bude žiadať ich vrátenie.

Winterkorn Vedúce pozície v spoločnostiach Porsche SE, Audi, Scania a Truck & Bus má bývalý riaditeľ koncernu Martin Winterkorn opustiť v najbližších dňoch. Foto: SITA/AP
FRANKFURT 12. októbra (WebNoviny.sk) - Bývalý generálny riaditeľ skupiny Volkswagen (VW) Martin Winterkorn čoskoro rezignuje na zostávajúce vedúce posty v rámci skupiny. Informáciu priniesli v pondelok bez uvedenia zdrojov denník Süddeutsche Zeitung a televízne stanice NDR a WDR.

Winterkorn zastáva post generálneho riaditeľa v rodinnom holdingu Porsche SE, ktorá ma v skupine VW väčšinový podiel. Zároveň vykonáva funkciu predsedu predstavenstva v koncernových dcérach Audi a Scania a v novo vytvorenom holdingu Truck & Bus. Rezignovať má v najbližších dňoch po dokončení formalít. Volkswagen medializované informácie nekomentoval.

Odporúčame:

Volkswagen odhalil, kto stojí za mega škandálom s emisiami

Nemecký úrad KBA posúdi plán opráv áut Volkswagenu

Volkswagen prezradil, kedy stiahne autá spojené so škandálom
Na jeho odchod tlačí vláda Dolného Saska

Podľa skorších vyjadrení nechávalo vedenie koncernu rozhodnutie o Winterkornovej budúcnosti na dozorné rady príslušných spoločností. Na jeho odchod z vedúcich pozícií podľa agentúry Reuters tlačí vláda spolkovej krajiny Dolné Sasko, ktorá je druhým najväčším akcionárom skupiny.

Európska investičná banka (EIB) bude skúmať, či spoločnosť Volkswagen nepoužila niektoré z úverov, ktoré banka poskytla, na podvádzanie s emisnými testami. Peniaze by EIB mohla žiadať späť. Uviedol to šéf EIB Werner Hoyer pre noviny Süddeutsche Zeitung. "EIB by mohol emisný škandál zasiahnuť, pretože prostredníctvom poskytnutých úverov musíme plniť isté klimatické ciele," povedal Hoyer.


Banka možno bude žiadať peniaze späť

Od roku 1990 EIB podľa Süddeutsche Zeitung poskytla spoločnosti VW 4,6 miliardy eur na vývoj motorov s nižšími emisiami a na podporu výrobných liniek v Južnej Amerike. Z tejto sumy je nesplatených ešte približne 1,8 miliardy eur. EIB bude viesť "veľmi dôkladné vyšetrovanie", aby zistila, ako automobilka VW zdroje z úverov použila. Ak banka zistí, že sa použitie prostriedkov nezhoduje s pôvodným zámerom, budú si musieť predstavitelia banky "položiť otázku, či je možné peniaze žiadať späť".

V septembri skupina VW uviedla, že približne 11 miliónov vozidiel na svete má nainštalovaný program falšujúci emisné testy. Koncernu, ktorý pochybenie priznal, hrozí v USA pokuta až 18 miliárd USD. Spoločnosť čelí vyšetrovaniu aj v ďalších krajinách.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety