Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Bohdana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Za nájmom SBA stojí bývalý spoločník Širokého, tvrdí Lipšic

Autor: SITA, 15. októbra 2015 15:59
Minister hospodárstva šéfa štátnej Slovak Business Agency (SBA) Branislava Šafárika podľa Lipšica neodvolá možno preto, že je prepojený na Juraja Širokého.

Daniel Lipšic Daniel Lipšic si myslí, že Ján Turňa je bývalým spoločníkom Juraja Širokého. Foto: Archívne, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 15. októbra (WebNoviny.sk) - Za škandalóznym prenájmom kancelárskych priestorov štátnej Slovak Business Agency (SBA) stojí podľa predsedu strany NOVA Daniela Lipšica Ján Turňa, ktorý je bývalým spoločníkom Juraja Širokého.

"Človek s rovnakým menom a rovnakým titulom bol do júla tohto roka spoločníkom Juraja Širokého vo firme Slovgen, s. r. o," povedal Lipšic na tlačovej besede. Ak by bol podľa neho minister hospodárstva Vazil Hudák slobodný človek, tak šéfa SBA Branislava Šafárika okamžite odvolá. "Ak ho neodvolá, nie je slobodný," povedal. Minister hospodárstva Šafárika podľa Lipšica neodvolá možno preto, že je prepojený na Juraja Širokého.

Odporúčame:

Šéf SBA má obmedzené práva, Techmatch nesedí ani ministrovi

Náklady na konferenciu TechMatch sa môžu nezávisle preveriť
Jediným riešením je podľa Matoviča odvolanie

Predseda hnutia OĽANO Igor Matovič považuje za "úchylné", že minister hospodárstva šéfa SBA "len strčil do karantény". Za jediné riešenie považuje generálneho riaditeľa SBA odvolať, podať trestné oznámenie a vykonať audit. Premiéra Roberta Fica vyzval, aby urobil poriadok s ľuďmi, ktorí robia kšefty vo svoj prospech.

Súčasnému generálnemu riaditeľovi štátnej agentúry Slovak Business Agency (SBA) Branislavovi Šafárikovi v stredu dočasne obmedzili jeho právomoci. Rozhodla o tom správna rada SBA na základe požiadavky ministra hospodárstva Vazila Hudáka. "Generálny riaditeľ SBA je povinný zdržať sa uzatvárania zmlúv s finančným alebo iným majetkovým plnením v mene agentúry. Toto obmedzenie trvá až do jeho odvolania, respektíve do iného rozhodnutia správnej rady," informovala hovorkyňa ministra Miriam Žiaková.

Výnimku na základe rozhodnutia správnej rady tvoria zmluvy s finančným alebo iným majetkovým plnením neprevyšujúcim 4-tisíc eur jednotlivo na jednu zmluvu, taktiež zmluvy v rámci pracovnoprávnych vzťahov vrátane dohôd o skončení pracovného pomeru, ako aj zmluvy v rámci realizácie programu na podporu rozvoja malého a stredného podnikania v rámci takzvaného mikropôžičkového programu.


Konferencia TechMatch je predražená

Terajší riaditeľ SBA upriamil na seba pozornosť vďaka nákladom na konferenciu TechMatch Slovakia 2015, ktorú viacerí IT odborníci, verejnosť aj politická opozícia označili za predraženú, keďže dohodnutá čiastka rámcovej zmluvy pôvodne dosahovala viac ako 1,4 milióna eur. Šafárik ešte v piatok 9. októbra povedal, že rozpočet konferencie sa už znížil o 300-tisíc eur na 1,1 milióna eur a mal by sa ešte meniť smerom dole v závislosti od reálne vykonaných služieb.

Začiatkom tohto týždňa predseda strany NOVA Daniel Lipšic a predseda hnutia OĽANO Igor Matovič upozornili na ďalšiu zmluvu uzavretú agentúrou SBA, ktorú takisto označili za predraženú a nevýhodnú. Ide o zmluvu na prenájom kancelárií v objekte Twin City v oblasti Mlynských Nív v Bratislave. Výška celkovej zazmluvnenej čiastky predstavuje 4,3 milióna eur a podľa opozičných politikov bola dohodnutá suma dvojnásobne predražená.

SBA je štátna agentúra na podporu malých a stredných podnikov. Vznikla v roku 1993 spoločnou iniciatívou EÚ a vlády SR.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety