Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slovensko vlani navštívil rekordný počet turistov

Autor: SITA, 19. februára 2016 13:20
Počet turistov na Slovensku bol v minulom roku podľa informácií ministerstva dopravy rekordný, keď v medziročnom porovnaní narástol o viac ako 16 percent na vyše 4,3 milióna hostí.
V Tatrách otvorili letnú sezónu Počet zahraničných návštevníkov medziročne narástol o 17 %. Najviac turistov chodí na Slovensko z Českej republiky, Poľska a Nemecka. Foto: ilustračné, SITA/Radoslav Maťaš
BRATISLAVA 19. februára (WebNoviny.sk) - Minulý rok bol najúspešnejším rokom v cestovnom ruchu v histórii samostatného Slovenska. Predbežné príjmy z aktívneho cestovného ruchu boli 2,13 mld. eur a prvýkrát tak prekročili dvojmiliardovú hranicu.

"Na Slovensko si prišlo oddýchnuť v minulom roku vyše 4,3 milióna turistov, čo je absolútny rekord," uviedol na piatkovej tlačovej besede minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek. Spolu s ním o minuloročných výsledkoch v cestovnom ruchu informoval štátny tajomník ministerstva dopravy František Palko.


Počet prenocovaní zvýšil o takmer 14 percent

V medziročnom porovnaní narástol počet turistov na Slovensku o viac ako 16 % a v porovnaní s doteraz rekordným rokom 2008 je nárast turistov 6-percentný.

Rekordný bol rovnako aj počet domácich ubytovaných návštevníkov. "V roku 2015 sme mali v ubytovacích zariadeniach na Slovensku 2,6 milióna domácich návštevníkov, čo predstavuje nárast takmer o 13 % v porovnaní s historicky veľmi silným rokom 2008," povedal Počiatek.Ako doplnil Palko, počet prenocovaní sa v minulom roku v porovnaní s rokom 2014 zvýšil o takmer 14 %. Zo všetkých návštevníkov tvorili Slováci 60 %, čo je skoro 8 miliónov prenocovaní. Ako ďalej dodal, štatistický úrad EÚ Eurostat predpokladal, že Slovensko s 11-percentným nárastom prenocovaní za minulý rok obsadí druhú priečku medzi krajinami EÚ.

"Skutočnosť je taká, že tento nárast máme nielen 11-percentný, ako predpokladal Eurostat, ale viac ako 13 %, takže uvidíme, aké budú údaje aj za ďalšie krajiny, ale je možné, že aj tento predpoklad Eurostatu prekonáme a je možné, že budeme lídrom EÚ z hľadiska nárastu prenocovaní," dodal štátny tajomník.
Do sektora cestovného ruchu vláda investovala viac ako 200 miliónov eur

Počet zahraničných návštevníkov medziročne narástol o 17 %. Najviac turistov chodí na Slovensko z Českej republiky, Poľska a Nemecka. Z menej tradičných krajín navštívilo Slovensko v medziročnom porovnaní dvojnásobne viac ľudí z Číny, o takmer 50 % sa zvýšil počet britských turistov a o 40 % amerických.

Podľa Palka sú príčinami tohto nárastu zvyšovanie kapacít ubytovacích zariadení a zlepšovanie kvality služieb podnikov v cestovnom ruchu. "Prvýkrát sme začali financovať oblastné a krajské organizácie cestovného ruchu, ktorých je viac ako 40 a v minulom roku sme na tento účel poskytli viac ako štyri milióny eur, čo je o milión viac ako v roku 2014," komentoval Palko.

Prostredníctvom Slovenskej agentúry pre cestovný ruch investovala súčasná vláda z eurofondov viac ako 200 mil. eur do sektora cestovného ruchu. Avšak rezort dopravy už neposkytuje a nebude poskytovať dotácie pre ubytovacie zariadenia, pretože programové obdobie, v rámci ktorého tieto príspevky poskytovalo, už skončilo a nové programovacie obdobie takéto dotácie neumožňuje.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety