Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Barbara, Barbora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slovensko vlani navštívil rekordný počet turistov

Autor: SITA, 19. februára 2016 13:20
Počet turistov na Slovensku bol v minulom roku podľa informácií ministerstva dopravy rekordný, keď v medziročnom porovnaní narástol o viac ako 16 percent na vyše 4,3 milióna hostí.
V Tatrách otvorili letnú sezónu Počet zahraničných návštevníkov medziročne narástol o 17 %. Najviac turistov chodí na Slovensko z Českej republiky, Poľska a Nemecka. Foto: ilustračné, SITA/Radoslav Maťaš
BRATISLAVA 19. februára (WebNoviny.sk) - Minulý rok bol najúspešnejším rokom v cestovnom ruchu v histórii samostatného Slovenska. Predbežné príjmy z aktívneho cestovného ruchu boli 2,13 mld. eur a prvýkrát tak prekročili dvojmiliardovú hranicu.

"Na Slovensko si prišlo oddýchnuť v minulom roku vyše 4,3 milióna turistov, čo je absolútny rekord," uviedol na piatkovej tlačovej besede minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek. Spolu s ním o minuloročných výsledkoch v cestovnom ruchu informoval štátny tajomník ministerstva dopravy František Palko.


Počet prenocovaní zvýšil o takmer 14 percent

V medziročnom porovnaní narástol počet turistov na Slovensku o viac ako 16 % a v porovnaní s doteraz rekordným rokom 2008 je nárast turistov 6-percentný.

Rekordný bol rovnako aj počet domácich ubytovaných návštevníkov. "V roku 2015 sme mali v ubytovacích zariadeniach na Slovensku 2,6 milióna domácich návštevníkov, čo predstavuje nárast takmer o 13 % v porovnaní s historicky veľmi silným rokom 2008," povedal Počiatek.Ako doplnil Palko, počet prenocovaní sa v minulom roku v porovnaní s rokom 2014 zvýšil o takmer 14 %. Zo všetkých návštevníkov tvorili Slováci 60 %, čo je skoro 8 miliónov prenocovaní. Ako ďalej dodal, štatistický úrad EÚ Eurostat predpokladal, že Slovensko s 11-percentným nárastom prenocovaní za minulý rok obsadí druhú priečku medzi krajinami EÚ.

"Skutočnosť je taká, že tento nárast máme nielen 11-percentný, ako predpokladal Eurostat, ale viac ako 13 %, takže uvidíme, aké budú údaje aj za ďalšie krajiny, ale je možné, že aj tento predpoklad Eurostatu prekonáme a je možné, že budeme lídrom EÚ z hľadiska nárastu prenocovaní," dodal štátny tajomník.
Do sektora cestovného ruchu vláda investovala viac ako 200 miliónov eur

Počet zahraničných návštevníkov medziročne narástol o 17 %. Najviac turistov chodí na Slovensko z Českej republiky, Poľska a Nemecka. Z menej tradičných krajín navštívilo Slovensko v medziročnom porovnaní dvojnásobne viac ľudí z Číny, o takmer 50 % sa zvýšil počet britských turistov a o 40 % amerických.

Podľa Palka sú príčinami tohto nárastu zvyšovanie kapacít ubytovacích zariadení a zlepšovanie kvality služieb podnikov v cestovnom ruchu. "Prvýkrát sme začali financovať oblastné a krajské organizácie cestovného ruchu, ktorých je viac ako 40 a v minulom roku sme na tento účel poskytli viac ako štyri milióny eur, čo je o milión viac ako v roku 2014," komentoval Palko.

Prostredníctvom Slovenskej agentúry pre cestovný ruch investovala súčasná vláda z eurofondov viac ako 200 mil. eur do sektora cestovného ruchu. Avšak rezort dopravy už neposkytuje a nebude poskytovať dotácie pre ubytovacie zariadenia, pretože programové obdobie, v rámci ktorého tieto príspevky poskytovalo, už skončilo a nové programovacie obdobie takéto dotácie neumožňuje.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy