Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Takáto bola priemerná mzda na Slovensku, mali ste toľko?

Autor: SITA, 12. marca 2016 07:36
Vyššia ako v priemere za celé hospodárstvo SR bola priemerná nominálna mesačná mzda iba v Bratislavskom kraji, a to 1 185 eur.
peniaze Foto: ilustračné, Thinkstock
BRATISLAVA 12. decembra (WebNoviny.sk) - Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve, vrátane odhadu za zamestnancov u živnostníkov, dosiahla v štvrtom kvartáli minulého roka 956 eur. Medziročne sa tak zvýšila o 4,1 %. Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, mierny pokles spotrebiteľských cien v porovnaní s rastom nominálnej mzdy ovplyvnil vývoj reálnej mzdy, ktorá sa medziročne zvýšila o 4,6 %. Sezónne očistená priemerná mzda oproti tretiemu štvrťroku 2015 vzrástla o 1,2 %. V minulom roku dosiahla priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve 883 eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o takmer 3 %.

Najvyššia priemerná mesačná mzda v štvrtom kvartáli minulého roka bola v odvetví informačné a komunikačné činnosti (1 944 eur), finančné a poisťovacie činnosti (1 686 eur), dodávka elektriny, plynu a pary (1 560 eur). V desiatich odvetviach bola podľa zverejnených údajov mzda nižšia ako v priemere za hospodárstvo SR. Najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách, konkrétne 580 eur, ostatných činnostiach to bolo 661 eur, v pôdohospodárstve 692 eur a v stavebníctve 699 eur.

Oproti štvrtému štvrťroku roka 2014 priemerná nominálna mzda v štvrtom kvartáli minulého roka relatívne najrýchlejšie rástla v oblasti nehnuteľností (o 14,3 %), v informačných a komunikačných činnostiach (o 10,2 %). Klesla v odborných, vedeckých a technických činnostiach (o 8,6 %), pôdohospodárstve (o 3,9 %), dodávke elektriny, plynu a pary (o 1,6 %) a v administratívnych službách (o 0,7 %).

Z pohľadu právnej formy subjektov priemerná nominálna mesačná mzda vzrástla medziročne v príspevkových organizáciách o 6,2 % na 1 023 eur, rozpočtových organizáciách o 5,9 % na 1 013 eur, vo veľkých podnikoch s 20 zamestnancami o 4,3 % na 1 118 eur a v malých podnikoch do 19 zamestnancov o 4,2 % na 748 eur.

Vyššia ako v priemere za celé hospodárstvo SR bola priemerná nominálna mesačná mzda iba v Bratislavskom kraji, a to 1 185 eur. V ostatných krajoch sa pohybovala od 776 eur v Prešovskom kraji do 894 eur v Trenčianskom kraji. Vo všetkých krajoch bola priemerná mzda vyššia ako v štvrtom štvrťroku 2014 s najvyšším prírastkom v Žilinskom (6,9 %) a Nitrianskom kraji (5,1 %).

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety