Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Nominant Siete na ministra dopravy je expert na energetiku

Autor: SITA, 22. marca 2016 10:42
Roman Brecely, ktorého strana Sieť nominuje na ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, v roku 2013 pôsobil ako člen predstavenstva v Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska. Opoziční liberáli začnú nového ministra dopravy hodnotiť po jeho prvých krokoch.
Brecely Člen strany #Sieť a budúci minister dopravy Roman Brecely počas brífingu strany #Sieť k personálnym nomináciám strany. Bratislava, 21. marec 2016. Foto: SITA/Marek Mrviš
BRATISLAVA 22. marca (WebNoviny.sk) - Nominant strany Sieť na post ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Roman Brecely je expertom na energetiku. Napríklad, v roku 2013 pôsobil ako člen predstavenstva v Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska, a.s. (JESS). Ide o spoločný podnik slovenskej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a.s. (JAVYS) s podielom 51 % a českej energetickej skupiny ČEZ vlastniacej 49 % akcií.


Vo svojom programe sa Sieť doprave nevenovala

Brecely zastával viaceré manažérske pozície v nadnárodných spoločnostiach v priemysle a energetike na Slovensku a v Českej republike. V súčasnosti je živnostník, má konzultačnú firmu B-consulting v obci Zálesie v okrese Senec. V nedávnych parlamentných voľbách kandidoval za Sieť z 27. miesta a nebol zvolený.

"O pánovi Romanovi Brecelym viem len to, že sa odborne venoval energetike. Hodnotiť ho začneme po prvých krokoch, ktoré na poste ministra dopravy vykoná," informoval v pondelok agentúru SITA novozvolený poslanec a tímlíder opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) pre dopravu Miroslav Ivan. Za prekvapenie označil, že Sieť bude riadiť práve ministerstvo dopravy, keďže vo svojom programe sa tejto oblasti nevenovala.

Odporúčame:

Strany si rozdelili výbory, opozícia ich bude mať osem

Fico oznámil mená ministrov, zdravotníctvo povedie Drucker

Šéf SNS predstavil nominácie na ministerské posty

Poslanec Kotlebovej ĽSNS prišiel do parlamentu so zbraňou

Sieť nominovala Romana Brecelyho na post ministra dopravy

Procházkova Sieť sa trhá, stranu masívne opúšťajú členovia"A po zverejnení priorít, v ktorých sú v podstate uvedené ciele strán Most-Híd a SNS, sa tomuto kroku čudujem dvojnásobne. Navyše, pred novým ministrom stojí rozhodnutie o PPP projekte na obchvat Bratislavy, ktorý má celkovo stáť takmer 2 mld. eur a čaká na podpis ministra. Je to záväzok na tridsať rokov a preto budeme veľmi pozorne sledovať, ako sa k tomu nový minister postaví. Či si ten projekt, zmluvu a analýzy k nemu pred podpisom podrobne preštuduje, alebo to podpíše
bez nich,"
uviedol Ivan.

Na základe toho, ako sa k tomuto zmluvnému vzťahu nový minister postaví, bude podľa zástupcu liberálov vidieť, či sa prejaví ako zodpovedný manažér, alebo sa z neho stane len úradník v rukách Smeru, ktorý "bude mať na ministerstve svojho štátneho tajomníka z minulého obdobia Viktora Stromčeka," dodal Ivan. Stromček je štátnym tajomníkom na ministerstve dopravy aj pri dosluhujúcom ministrovi Jánovi Počiatkovi (Smer-SD).


Rozvoj regiónov je jednou z kľúčových tém strany

Riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Ineko Peter Goliaš považuje za dôležité vedieť, aké má budúci minister dopravy zámery a treba ho podľa nich hodnotiť. "Rezort by mal viesť človek, ktorý s ním má skúsenosti a na funkciu sa predtým pripravoval. Inak sa môže pridlho zaúčať a zmeškať čas na potrebné reformy, ktoré je najlepšie presadzovať od začiatku volebného obdobia," uviedol pre agentúru SITA Goliaš.

"Minister nemôže byť odborník na všetko, ale výhodou by bol minister, ktorý umožní pôsobenie trhových mechanizmov v tomto silno regulovanom sektore," poznamenal riaditeľ Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz INESS Radovan Ďurana s tým, že ministerstvo dopravy má veľmi široký záber. Inštitút pre dopravu a hospodárstvo (IDH) si chce počkať na výsledky práce ministerstva dopravy pod vedením nového ministra. "Osobne pána Brecelyho nepoznáme a v oblasti dopravy sme sa s ním nikdy nestretli," informoval predseda správnej rady inštitútu Ondrej Matej s tým, že personálne otázky ani rozdelenie ministerstiev vo vládnej koalícii nekomentujú.

Predseda Siete Radoslav Procházka v pondelok zdôvodnil rozhodnutie prevziať ministerstvo dopravy tým, že rozvoj regiónov je jednou z kľúčových tém strany. Brecely nomináciu prijal, lebo je to podľa neho odborná a manažérska pozícia, pričom vo svojej kariére absolvoval množstvo manažérskych postov, a tak to bude aplikovať aj na ministerstve dopravy.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety