Štát vyhral ďalší spor v kauze Transpetrol

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sudy and kladivko
Foto: facebook.com

BRATISLAVA 8. novembra (WEBNOVINY) – Dlhoročný spor v kauze Transpetrolu pokročil. Krajský súd v Bratislave v stredu rozhodol o tom, že spoločnosti Gajus, Gabana a Tradeunion okolo Ignáca Ilčišina nemajú právo byť zapísané v zozname akcionárov spoločnosti.

„Po viac ako desiatich rokoch súd opäť potvrdil, že okrem štátu sa žiaden iný subjekt nemohol stať akcionárom strategického podniku,“ skonštatoval minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

Zložitý spor o zápis do zoznamu akcionárov prebiehal od roku 2002. Rozhodnutie súdu zatiaľ nie je právoplatné.

„Je nutné pravidelne kontrolovať na súdoch SR nové žaloby, ktoré skupina okolo Ilčišina môže kedykoľvek iniciovať. Štát sa v súčasnosti pokúša o vstup do niekoľkých konaní, ktoré Ilčišinovci iniciovali priamo voči spoločnosti Transpetrol,“ dodal Malatinský.

Spor prebieha už 17 rokov

Transpetrol
Foto: Foto: SITA/Michal Burza

Spor o 34 % akcií Transpetrolu, ktoré si nárokoval Ilčišin, sa začal v máji 1995. Spoločnosti ILaS Vranov nad Topľou ako predávajúci a Slovenka Vranov ako kupujúci uzavreli vtedy zmluvu o budúcej zmluve na predaj nehnuteľnosti.

Daňový úrad vo Vranove nad Topľou si však ešte v tom istom roku uplatnil na nehnuteľnosti firmy ILaS záložné právo.

Spoločnosť ILaS sa obrátila na Okresný súd vo Vranove nad Topľou s tým, že kvôli postupu daňového úradu nemohla budovu predať, a tak vznikla pohľadávka vo výške 43 mil. vtedajších slovenských korún.

Ústredné daňové riaditeľstvo uznalo námietku firmy ILaS, že daňový úrad nepostupoval správne a záložné právo zrušil. ILaS tak žiadal náhradu škody od ministerstva financií, ktoré riadi daňové úrady. Ministerstvo financií pokladalo tento rozsudok za nevykonateľný a pohľadávku neuhradilo.

Okresný súd vo Vranove nad Topľou však dal firme za pravdu. Na základe rozsudku z roku 1997 podala firma návrh na exekúciu. Poverená súdna exekútorka Milada Korimová vybrala na exekúciu 34-percentný podiel Transpetrolu.

Exekučné rozhodnutie

Sud
Foto: SITA

V roku 1998 postúpila spoločnosť ILaS svoju pohľadávku na vranovskú firmu C.S.I.-CD. V tom istom roku táto firma vyzvala obchodníka s cennými papiermi Classinvest Slovakia na nákup akcií Transpetrolu.

Na základe exekučného rozhodnutia obchodník kúpil tieto akcie a previedol ich na účty siedmich právnických a fyzických osôb vedených v Stredisku cenných papierov.

Krátko po tom ministerstvo financií koncom roka 1998 dalo príkaz na spätný prevod týchto akcií do vlastníctva štátu. V roku 2009 Krajský súd v Žiline rozhodol, že 34-percentný balík akcií nikdy nevlastnili podnikatelia okolo Ilčišina, ale stále ich vlastnil štát.

Žilinský súd taktiež uznal skupinu podnikateľov za vinných z rôznych trestných činov, pričom samotného Ilčišina odsúdil na deväť rokov väzenia. Ministerstvo hospodárstva vtedy označilo toto súdne rozhodnutie za jedno z najdôležitejších v celej kauze.

Neplatné uznesenia valného zhromaždenia

Transpetrol
Foto: SITA/Michal Burza Foto: SITA/Michal Burza

V máji tohto roku bratislavský okresný súd rozhodol o tom, že zhromaždenie zorganizované Ignácom Ilčišinom v apríli 2009 v rekreačnom stredisku Vinné jazero nebolo mimoriadnym valným zhromaždením spoločnosti Transpetrol a uznesenia prijaté na tomto zhromaždení nie sú uzneseniami mimoriadneho valného zhromaždenia Transpetrolu.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Traspetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD.

Slovensko si ponechalo majoritný 51-percentný podiel. Koncom marca 2009 slovenská vláda prostredníctvom vtedajšieho ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka podpísala v Londýne zmluvu s vedením spoločnosti Jukos International UK B.V. o spätnom odkúpení 49 % akcií spoločnosti Transpetrol.

Cena za spätné odkúpenie 49 % akcií Transpetrolu predstavovala 240 mil. USD.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Malatinský
Firmy a inštitúcie Transpetrol