Eurofondy by mohli na Slovensko začať tiecť už tohto roku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ECB, peniaze, euro
Budova Európskej centrálnej banky Foto: archívne, SITA/AP

BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Prvé európske peniaze v novom programovom období 2014 až 2020 by Slovensko mohlo začať využívať už v tomto roku. Podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny odhaduje, že v prvom roku nového obdobia eurofondov by sa mohlo vyčerpať približne 100 mil. až 200 mil. eur. Bude to však závisieť aj od toho, kedy budú schválené nové operačné programy.

Spomedzi nových operačných programov sú na čerpanie podľa Vážneho najlepšie pripravené Kvalita životného prostredia, Ľudské zdroje a Integrovaná infraštruktúra. Tie by mohli začať s míňaním europeňazí v priebehu tohto roka a zvyšné tri zo šiestich hlavných programov, čiže Výskum a inovácie, Integrovaný regionálny operačný program (IROP) a Efektívna verejná správa, do konca tohto roka. „Určite by sme chceli, aby operačné programy začali realizovať svoje aktivity čo najskôr, aby to nedopadlo tak, ako v programovom období 2007 až 2013, kde sa prvé eurá začali čerpať až po dvoch rokoch,“ očakáva Vážny.

Prísľub rýchlejšieho spracovania

Vicepremiér plánuje, že návrh Partnerskej dohody SR na roky 2014 až 2020, ktorého konečnú verziu v stredu schválila vláda, by po preklade zmien do angličtiny mohli poslať na formálne schvaľovanie Európskej komisii (EK) do konca tohto alebo začiatku budúceho týždňa.

Podľa rozhodnutia vlády treba poslať návrh Partnerskej dohody do Bruselu na formálne schvaľovanie do konca februára. „Európska komisia má na to 90 dní a máme prísľub, že by to vedeli spraviť za 60 a možno aj menej dní,“ priblížil Vážny. Termín na schválenie v komisii začne plynúť odo dňa zaslania dokumentu. Riadiace orgány operačných programov na ministerstvách zas majú odvtedy tri mesiace na to, aby ich predložili na schválenie do vlády a v Bruseli.

Systém riadenia treba upraviť

Pre efektívnejšie a rýchlejšie čerpanie eurofondov v rokoch 2014 až 2020 treba podľa Vážneho ešte upraviť systém riadenia. „Vtedy viem zagarantovať zlepšenie čerpania. Systém riadenia je nevyhnutná súčasť spracovávania operačných programov,“ uviedol Vážny. Tvrdí, že čerpanie europeňazí chcú čo najviac zjednodušiť, ale dôležité sú podľa neho aj protikorupčné opatrenia a to, aby investície z eurofondov boli udržateľné.

„Opatrení je v systéme riadenia pomerne veľa. V najbližších dvoch-troch mesiacoch budeme robiť na systéme riadenia. Ten bude musieť schváliť vláda a ak ho schváli tak, ako ho pripravím, spoločne s tímom a Centrálnym koordinačným orgánom (na úrade vlády), určite budú eurofondy čerpané lepšie,“ dodal vicepremiér. Ak operačné programy alebo prioritné osi v rámci nich v určitom čase nevyužijú konkrétnu sumu, prídu o ňu.

V systéme riadenia eurofondov by mal byť podľa Vážneho obmedzený politický vplyv pri zmene vlády. Tzv. politický cyklus je podľa neho tiež jedným z dôvodov neuspokojivého čerpania peňazí EÚ. „Politická garnitúra, ktorá sa dostala do exekutívy, častokrát mení priority, projekty a je potom ťažké to znovu naštartovať. Vystrieda všetkých vrcholových euroúradníkov a kým sa noví zorientujú, trvá to rok a viac. Potom na to doplácame všetci, že projekty stoja,“ kritizoval Vážny. Úrad vlády má do konca tohto roka pripraviť návrh zákona, podľa ktorého budú euroúradníci ťažšie odvolateľní.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Vážny