Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.sk SIIT.sk DámskaJazda.sk Byvaniejehra.sk Cestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Belo

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ukrajina odmietla návrh Slovenska na dodávky zemného plynu

Autor: SITA, 15. apríla 2014 15:13, aktualizované: 15. apríla 2014 16:37
Diskusia (29)
plyn Foto: SITA/AP
VEĽKÉ KAPUŠANY 15. apríla (WEBNOVINY) - Memorandum o spolupráci pri reverzných dodávkach zemného plynu zo Slovenska na Ukrajinu nepodpísali.

O memorande vo Veľkých Kapušanoch spolu rokovali minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský a ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan za účasti zástupcu Európskej komisie Klausa Dieterta Borghradta.


Memorandum o reverzných dodávkach plynu nepodpísali

Ako uviedol minister Prodan, rokovania budú pokračovať a skončiť by sa mali do dvoch týždňov. Potvrdil to aj minister Malatinský, ktorý zdôraznil, že Slovensko aj EÚ budú hľadať také riešenie, ktoré nespôsobí problémy a umožní Slovensku dodržať všetky záväzky a zmluvy.

Slovenská strana prišla na rokovanie s podpísaným memorandom. Aby nedošlo k legislatívnym medzinárodným problémom s partnermi Slovenska, najmä Ruskom, navrhuje, aby sa na reverznú dodávku plynu využila rúra s priemerom 700 milimetrov, ktorá mala voľakedy zásobovať elektráreň Vojany.

Odporúčame:

Ľudia dobili prezidentského kandidáta Ukrajiny, rozzúril ich

Kyjev vyslal na východ proti separatistom armáduBolo by však treba ku nej mimo kompresorovej stanice Veľké Kapušany vybudovať krátke prepojenie a nainštalovať špeciálne zariadenie na meranie parametrov plynu tečúceho z Slovenska na Ukrajinu.

Prvé dodávky plynu na Ukrajinu by mohli tiecť už začiatkom zimy, no nie v takom objeme, ako očakáva Ukrajina. Najprv by malo ísť o dodávku 3,2 miliardy kubíkov a neskôr by sa mohli postupne zvýšiť na deväť až desať miliárd kubíkov.


Pre Ukrajinu bol návrh Slovenska neprijateľný

Ukrajinská strana v utorok uviedla, že tento návrh je pre ňu neprijateľný. Hlavným dôvodom je, že by išlo o nižšie dodávky, ako očakávala. Prišla s iným variantom, ktorý je podľa ministra Prodana lacnejší a dá sa rýchlejšie realizovať.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.Prodan uviedol, že do Kapušian vedú štyri plynovodné rúry, ktoré sa využívajú len na 50 percent a tak navrhujú, aby sa pre reverzné dodávky plynu využila časť tejto voľnej kapacity. Dodal, že ukrajinská strana už má podpísané dohody o reverzných dodávkach plynu s Poľskom aj Maďarskom.

"Európska komisia prikladá týmto rokovaniam a reverzným dodávkam veľký význam. Nie je to len technický problém. Riešenie tejto otázky má veľký politický význam, lebo je to signál o poskytnutí pomoci Ukrajine a jej postupného integrovania do únie," povedal zstupca EK Borghardt.


Nemecká spoločnosť začala dodávať Ukrajine plyn

Nemecký koncern RWE začal v utorok cez Poľsko dodávať plyn pre Ukrajinu. Základom dodávok je rámcová zmluva medzi RWE a ukrajinským Naftogazom z roku 2012, na základe ktorej môže Kyjev odobrať do 10 mld. kubických metrov plynu ročne.

Podľa vyhlásenia RWE plyn pochádza z Európskej únie, Nórska a Ruska a kontrakt podlieha európskym veľkoobchodným cenám vrátane nákladov na prepravu.

Vlani spoločnosť RWE podľa vlastných údajov dodala Ukrajine zhruba 1 mld. kubických metrov plynu. RWE uviedla, že dodávky na Ukrajinu môže zvýšiť, "ak sa v najbližších týždňoch alebo mesiacoch politicky a technicky vyriešia rôzne prepravné obmedzenia na slovensko-ukrajinskej hranici".

Diskusia
aké jednoduché (Nereg.)
15. apríla 2014 15:20
prd
15. apríla 2014 15:38
pride zima (Nereg.)
15. apríla 2014 17:48
0007 (Nereg.)
15. apríla 2014 17:53
seti (Nereg.)
15. apríla 2014 18:24
Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Čo si myslíte o odvetných sankciách Ruska voči Západu?
Dalo sa to čakať, Rusko muselo nejako odpovedať
Je to smiešne, zákazom dovozu potravín ublížia hlavne sebe
Západ sa nemal starať do konfliktu s Ukrajinou, teraz za to zaplatí
Je to veľká hrozba aj pre slovenských producentov
Ďalšie ankety
Počasie
21 °C 17 °C
Západné Slovensko
22 °C 18 °C
Stredné Slovensko
22 °C 18 °C
Východné Slovensko
1 € = 27.784 CZK
Vývoj kurzu
1 € = 1.3115 USD
Vývoj kurzu
1 € = 0.7933 GBP
Vývoj kurzu