Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.sk SIIT.sk DámskaJazda.sk Byvaniejehra.sk Cestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Vladimír

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ukrajina odmietla návrh Slovenska na dodávky zemného plynu

Autor: SITA, 15. apríla 2014 15:13, aktualizované: 15. apríla 2014 16:37
Diskusia (29)
plyn Foto: SITA/AP
VEĽKÉ KAPUŠANY 15. apríla (WEBNOVINY) - Memorandum o spolupráci pri reverzných dodávkach zemného plynu zo Slovenska na Ukrajinu nepodpísali.

O memorande vo Veľkých Kapušanoch spolu rokovali minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský a ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan za účasti zástupcu Európskej komisie Klausa Dieterta Borghradta.


Memorandum o reverzných dodávkach plynu nepodpísali

Ako uviedol minister Prodan, rokovania budú pokračovať a skončiť by sa mali do dvoch týždňov. Potvrdil to aj minister Malatinský, ktorý zdôraznil, že Slovensko aj EÚ budú hľadať také riešenie, ktoré nespôsobí problémy a umožní Slovensku dodržať všetky záväzky a zmluvy.

Slovenská strana prišla na rokovanie s podpísaným memorandom. Aby nedošlo k legislatívnym medzinárodným problémom s partnermi Slovenska, najmä Ruskom, navrhuje, aby sa na reverznú dodávku plynu využila rúra s priemerom 700 milimetrov, ktorá mala voľakedy zásobovať elektráreň Vojany.

Odporúčame:

Ľudia dobili prezidentského kandidáta Ukrajiny, rozzúril ich

Kyjev vyslal na východ proti separatistom armáduBolo by však treba ku nej mimo kompresorovej stanice Veľké Kapušany vybudovať krátke prepojenie a nainštalovať špeciálne zariadenie na meranie parametrov plynu tečúceho z Slovenska na Ukrajinu.

Prvé dodávky plynu na Ukrajinu by mohli tiecť už začiatkom zimy, no nie v takom objeme, ako očakáva Ukrajina. Najprv by malo ísť o dodávku 3,2 miliardy kubíkov a neskôr by sa mohli postupne zvýšiť na deväť až desať miliárd kubíkov.


Pre Ukrajinu bol návrh Slovenska neprijateľný

Ukrajinská strana v utorok uviedla, že tento návrh je pre ňu neprijateľný. Hlavným dôvodom je, že by išlo o nižšie dodávky, ako očakávala. Prišla s iným variantom, ktorý je podľa ministra Prodana lacnejší a dá sa rýchlejšie realizovať.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.Prodan uviedol, že do Kapušian vedú štyri plynovodné rúry, ktoré sa využívajú len na 50 percent a tak navrhujú, aby sa pre reverzné dodávky plynu využila časť tejto voľnej kapacity. Dodal, že ukrajinská strana už má podpísané dohody o reverzných dodávkach plynu s Poľskom aj Maďarskom.

"Európska komisia prikladá týmto rokovaniam a reverzným dodávkam veľký význam. Nie je to len technický problém. Riešenie tejto otázky má veľký politický význam, lebo je to signál o poskytnutí pomoci Ukrajine a jej postupného integrovania do únie," povedal zstupca EK Borghardt.


Nemecká spoločnosť začala dodávať Ukrajine plyn

Nemecký koncern RWE začal v utorok cez Poľsko dodávať plyn pre Ukrajinu. Základom dodávok je rámcová zmluva medzi RWE a ukrajinským Naftogazom z roku 2012, na základe ktorej môže Kyjev odobrať do 10 mld. kubických metrov plynu ročne.

Podľa vyhlásenia RWE plyn pochádza z Európskej únie, Nórska a Ruska a kontrakt podlieha európskym veľkoobchodným cenám vrátane nákladov na prepravu.

Vlani spoločnosť RWE podľa vlastných údajov dodala Ukrajine zhruba 1 mld. kubických metrov plynu. RWE uviedla, že dodávky na Ukrajinu môže zvýšiť, "ak sa v najbližších týždňoch alebo mesiacoch politicky a technicky vyriešia rôzne prepravné obmedzenia na slovensko-ukrajinskej hranici".

Diskusia
aké jednoduché (Nereg.)
15. apríla 2014 15:20
prd
15. apríla 2014 15:38
pride zima (Nereg.)
15. apríla 2014 17:48
0007 (Nereg.)
15. apríla 2014 17:53
seti (Nereg.)
15. apríla 2014 18:24
Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Komu veríte v kauze nahrávka, Procházkovi či Matovičovi?
Procházkovi, Matovič opäť raz predvádza mediálne divadielko
Matovičovi, nahrávka Procházku jasne usvedčuje
Ťažko povedať, snáď sa to vyšetrí
Ani jednému, obaja sú obyčajní podvodníci
Ďalšie ankety
Počasie
26 °C 20 °C
Západné Slovensko
22 °C 16 °C
Stredné Slovensko
21 °C 17 °C
Východné Slovensko
1 € = 27.454 CZK
Vývoj kurzu
1 € = 1.3465 USD
Vývoj kurzu
1 € = 0.7908 GBP
Vývoj kurzu