Trh doživotných penzií potrebuje podľa Chrena konkurenciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodkyne dôchodci
Zastropovanie dôchodkového veku trvalo odčerpáva ľudí z trhu práce, upozorňuje analytička. Foto: ilustračné, SITA

BRATISLAVA 5. júna (WEBNOVINY) – Diskusiou k novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorou sa zavedú pravidlá vyplácania dôchodkov z druhého piliera, odštartovali poslanci 11. deň 35. schôdze parlamentu.

Rozprava sa začala v stredu podvečer, poslanec Viliam Jasaň (Smer-SD) v nej predniesol pozmeňujúci návrh, ktorý umožní dedenie aj po zakúpení doživotného dôchodku z druhého penzijného piliera.

Bez dostatku poisťovní nebude žiadna konkurencia

Pri vyplácaní doživotných dôchodkov z druhého penzijného piliera bude podľa nezaradeného poslanca Martina Chrena dôležité, aby doživotné penzie ponúkalo čo najviac životných poisťovní. „Ak nepríde na trh dostatok poisťovní, nebude medzi nimi konkurencia,“ povedal v parlamentnej rozprave k návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení.

V prípade, že by doživotné penzie začala ponúkať jedna alebo dve poisťovne, bude podľa neho zákon „obrovským zlyhaním“. Upozornil na to, že na Slovensku vznikne nový trh tzv. doživotných anuít a v budúcom roku by malo penziu z druhého piliera začať dostávať len asi tritisíc sporiteľov, ktorí si na penziu sporili desať rokov a menej. „Zaveďme klasický programový výber o štyri až päť rokov, keď bude anuitný trh fungovať,“ povedal Chren.

Opozičný poslanec ocenil to, že možnosť výberu časti nasporenej sumy dostanú tí sporitelia, ktorých súčet dôchodkov z prvého a druhého piliera bude vyšší, ako by bol ich dôchodok, ak by do druhého piliera nevstúpili a dostávali by penziu výlučne zo štátneho, priebežného piliera.

Druhou podmienkou bude to, aby súčet ich doživotných dôchodkov z prvého a druhého piliera bol vyšší ako fiktívny starobný dôchodok z prvého piliera pre osobu, ktorá získala 42 rokov dôchodkového poistenia a zarábala počas života v priemere 1,25-násobok priemernej mzdy na Slovensku.

„Podarilo sa nám vyjednať dobrý model,“ uviedol Chren. Pôjde totiž podľa neho o ľudí s vyšším príjmom, ktorí v prvom pilieri solidarizujú s osobami s nízkym príjmom.

Garantované bude sedemročné obdobie

Podľa tohto návrhu sa zavedie sedemročné garantované obdobie po zakúpení doživotnej penzie, počas ktorého pozostalí zdedia po zomretom poberateľovi penzie dôchodok v sume, ktorú by zosnulý dostával v období zostávajúcom do skončenia siedmich rokov od kúpy dôchodku.

Ak by poberateľ doživotného dôchodku zomrel napríklad po dvoch rokoch od kúpy dôchodku, pozostalí by dedili sumu dôchodku, ktorú by inak dostával poberateľ dôchodku počas zvyšných piatich rokov. Následkom zavedenia takejto formy dedenia sa doživotné penzie z druhého piliera znížia asi o 2 percentá.

Poslanec Ivan Švejna (Most-Híd) označil za neslýchané, že sa majú pravidlá pre vyplácanie dôchodkov z druhého piliera zaviesť pozmeňujúcim návrhom. „Pol roka sme debatovali o inom vzorci,“ upozornil. Požiadal preto, aby sa navrhovaná novela zákona vrátila ministerstvu práce a sociálnych vecí na dopracovanie.

„Nech sa k tomu vyjadria všetky záujmové skupiny,“ tvrdí Švejna. Kritizoval vládu za to, že chce zaviesť pre všetkých sporiteľov povinnosť zakúpiť si v životnej poisťovni doživotný dôchodok. „Prečo ma do niečoho nútiť, ak to považujem za nevýhodné,“ povedal. Upozornil na to, že nikto nevie, ktoré životné poisťovne budú vyplácať penzie z druhého piliera.

Dohody mimo pracovného pomeru by sa mali uzatvárať na 12 mesiacov

Poslanec Jozef Mihál (SaS) podal pozmeňujúci návrh na vypustenie návrhu na novelizáciu Zákonníka práce, ktorý je súčasťou novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení.

Novela pracovného kódexu má zaviesť pravidlo, že dohody vykonávané mimo pracovného pomeru sa uzatvárajú najviac na 12 mesiacov. Podľa neho by bolo lepším riešením, keby sa táto otázka riešila v zákone o sociálnom poistení, a to tak, aby sa odvody z dohôd zúčtovávali napríklad raz za dvanásť mesiacov. Samotnú novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení exminister práce podporuje, hoci má k nej aj výhrady.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan ŠvejnaJozef MihálViliam Jasaň
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky