Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Vlasta

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slováci zvolali krízový štáb, plyn k nám tečie po starom

Autor: SITA, 16. júna 2014 14:35, aktualizované: 16. júna 2014 16:00
Plynovodom z Vojan potečie plyn na Ukrajiny Foto: ilustračné, SITA/Štefan Madaras
BRATISLAVA 16. júna (WEBNOVINY) - Dodávky zemného plynu z Ukrajiny na Slovensku sú aj napriek situácii medzi Ruskom a Ukrajinou štandardné, v obvyklých objemoch.

"Nezaznamenali sme na kompresorovej stanici Veľké Kapušany, na hranici s Ukrajinou, zníženie tlaku alebo objemov plynu smerujúceho z východu do Európskej únie," povedal pre agentúru SITA hovorca spoločnosti Eustream Vahram Chuguryan.


Výkyvy v dodávkach plynu sa neočakávajú

Podľa neho sa v pondelok ani neočakávajú výkyvy v dodávkach plynu. "Ukrajinská strana nám potvrdila nomináciu na dnešný deň v nezmenenej výške. Situáciu na slovensko-ukrajinskej hranici budeme nepretržite monitorovať a pravidelne vyhodnocovať," konštatoval Chuguryan.

Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský v pondelok na obed zvolal krízový štáb k dodávkam plynu a energetickej bezpečnosti zložený zo zástupcov plynárenských spoločností Eustream, SPP Distibúcia, Nafta a SPP.

"Dnes som bol informovaný o stave dodávok plynu a môžem ubezpečiť všetkých, že pozastavenie dodávok plynu na Ukrajinu nemá vplyv na dodávky plynu pre Slovensko. Zástupcovia všetkých spoločností ma informovali o pripravenosti v prípade, ak by prišlo k úplnému pozastaveniu dodávok," povedal minister Malatinský.


Slovensko je pripravené na plynovú krízu

Spoločnosť Eustream je podľa svojho hovorcu pripravená aj na úplné zastavenie dodávok plynu zo Slovenska na Ukrajinu. Spoliehať sa budú na reverzný tok plynu z Rakúska v objeme 23,8 milióna metrov kubických plynu denne a z Českej republiky v objeme 67 miliónov metrov kubických denne.

"Ide o deklarované technické maximá na oboch bodoch, ktoré slovenský prepravca plynu dodrží," dodal Chuguryan. V prípade potreby by podľa neho prichádzalo do úvahy aj využitie novovybudovaného slovensko-maďarského prepojenia, ktorého výstavba je na slovenskej strane úplne dokončená. "Nový plynovod, by mohol poslúžiť pre núdzové zásobovanie Maďarska, čo si vyžaduje urýchlené dokončenie prác aj na maďarskej strane," uzavrel Chuguryan.

Rusko v pondelok zastavilo všetky dodávky plynu pre Kyjev. VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE NA --->>> V TOMOT ČLÁNKU.


SPP zabezpečí plynulé dodávky plynu aj v mimoriadnej situácii


Spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel, a.s., podľa hovorcu Petra Bednára nezaznamenala žiadne obmedzenie dodávok zemného plynu z Ruskej federácie. "Ubezpečujeme našich zákazníkov, že aj v prípade mimoriadnej situácie je naša spoločnosť pripravená zabezpečiť plynulé a spoľahlivé dodávky zemného plynu pre všetkých svojich zákazníkov na Slovensku," dodal.

V prípade obmedzenia dodávok plynu z Ruskej federácie cez územie Ukrajiny má SPP k dispozícii viacero nástrojov pre zabezpečenie plynulého zásobovania SR zemným plynom. "SPP disponuje v prvom rade dostatočnými zásobami plynu v podzemných zásobníkoch na území SR, v ktorých je v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi z dôvodu teplej zimy uskladnené nadštandardné množstvo plynu," uviedla spoločnosť.

Zároveň je firma schopná aktívne nakupovať zemný plyn na spotových trhoch a reverzným tokom tento plyn prepraviť k nám. "V prípade pretrvávania obmedzenia dodávok dlhšie obdobie a následnej nízkej likvidity na spotových trhoch, SPP môže tiež využiť diverzifikačnú zmluvu, ktorá bola podpísaná po plynovej kríze v roku 2009 a využiť prepravu plynu na Slovensko reverzným tokom cez ČR," uzavrela spoločnosť.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety