Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slováci prekonali druhý vrchol krízy, hlási minister Kažimír

Autor: SITA, 16. júna 2014 14:54
kríza, peniaze, euro Foto: Shutterstock
BRATISLAVA 16. júna (WEBNOVINY) - Ekonomika Slovenska v tomto roku porastie o 2,4 %. Avizuje to Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií vo svojej najnovšej prognóze, ktorú zverejnil v pondelok.

Zosúladil tak svoje očakávania s predikciou Národnej banky Slovenska, ktorá minulý týždeň zverejnila odhad tohtoročného rastu hospodárstva rovnako na úrovni 2,4 % a zároveň mierne navýšil svoj odhad z februára tohto roka o 0,1 percentuálneho bodu. Pre budúci rok očakáva rezort financií zrýchlenie rastu na 3 % a pre roky 2016 a 2017 zhodne na 3,5 %.


Lepší vývoj sa očakáva aj na trhu práce

Oživovanie ekonomiky by sa malo podpísať aj pod lepší vývoj na trhu práce, čo následne vplýva aj na zmenu štruktúry hospodárskeho rastu Slovenska. Kým doteraz ťahal slovenskú ekonomiku výhradne zahraničný dopyt, v tomto roku by sa mala pridať aj domáca spotreba. Samotná zamestnanosť by mala v tomto roku stúpnuť o 0,5 %, čo by podľa prepočtov Inštitútu finančnej politiky mohlo znamenať vytvorenie zhruba 10 tisíc nových pracovných miest.

Tie by sa mali tvoriť najmä v súkromnom sektore, či už v priemysle alebo v službách. V ďalšom roku by mal rast zamestnanosti zrýchliť na 0,6 %, na rovnakej úrovni by sa mal udržať aj v roku 2016 a pre rok 2017 rezort financií avizuje jeho ďalšie mierne zrýchlenie na 0,7 %. Miera nezamestnanosti by tak mala postupne klesať z vlaňajších 14,2 % na tohtoročných 13,7 % a v nasledujúcich rokoch na 13,1 %, 12,3 % a napokon v roku 2017 na 11,3 %.


Druhý vrchol krízy máme za sebou, tvrdí Kažimír

Pozitívne sú aj odhady vývoja rastu miezd. Vďaka nízkej inflácii by totiž reálne mzdy mali v tomto roku stúpnuť o 2,8 %, v roku 2015 o 1,7 %, o rok neskôr o 2 % a v roku 2017 o 2,3 %. Inflácia by mala najmä v tomto roku zostať na veľmi nízkej úrovni, ktorú rezort financií odhaduje na 0,3 %, kým v ďalších rokoch by mal rast cien zrýchliť na 1,6 %, 2,1 %, resp. 2,3 % v roku 2017.

"Môžme povedať, že druhý vrchol krízy máme definitívne za sebou. Naša ekonomika silnie, trh práce a reálne mzdy rastú, to znamená, životná úroveň bude na Slovensku rásť v tomto roku najrýchlejšie od roku 2008," komentoval zverejnené prognózy na pondelňajšej tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír.

Ako dodal, ľudia sa podľa odhadov rezortu nebudú musieť v roku 2014 báť o svoju prácu a tí, ktorí svoju prácu stratili následkom krízy, ju budú oveľa ľahšie v tomto roku nachádzať.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety