Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Mikuláš

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Rusko a Srbsko chcú pokračovať vo výstavbe Južného prúdu

Autor: SITA, 17. júna 2014 13:39
juzny prud plyn plynovod Trubice plynovodu Južný prúd. Foto: SITA/AP

BELEHRAD 17. júna (WEBNOVINY) - Rusko očakáva, že Srbsko v súlade s plánom začne v júli výstavbu svojho úseku plynovodu Južný prúd (South Stream), ktorý sa buduje pod vedením plynárenskej spoločnosti Gazprom. Vyhlásil to v utorok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.V súvislosti s konfliktom na Ukrajine plán výstavby plynovodu Južný prúd sa stal oblasťou napätia medzi Ruskom a Európskou úniou. Bulharsko tento mesiac výstavbu plynovodu prerušilo na žiadosť Bruselu, keďže sa čaká na rozhodnutie, či projekt plynovodu je v súlade s legislatívou EÚ.

Srbsko má na jednej strane ambíciu stať sa členom EÚ, ale na druhej strane má historické zväzky s Ruskom. Ropná divízia Gazpromu, firma Gazprom Nefť, vlastní 51 % hlavnej srbskej ropnej spoločnosti NIS. "Potvrdili sme našu pripravenosť v oblasti projektu plynovodu Južný prúd a nutnosť uskutočniť ho, keďže ide o jediný realistický projekt pre bezpečné dodávky plynu v juhovýchodnej Európe," povedal Lavrov po schôdzke so svojim srbským partnerom Ivicou Dačičom. "Pokračovať sa bude vo všetkých hospodárskych projektoch, ktoré sa začali. Je naším národným záujmom, aby sa Južný prúd vybudoval," konštatoval Dačič.

Eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger tvrdí, že projekt plynovodu Južný prúd nie je v súlade s legislatívou EÚ, ale v pondelok signalizoval, že nejde o neprekonateľnú vec. "Južný prúd je projektom, ktorý v skutočnosti akceptujeme," poznamenal. Plynovod by mal ročne z Ruska do Južnej Európy prepravovať cez Čierne more 63 mld. kubických metrov plynu.

Odporúčame:

Nórsko môže Európe poslať viac plynu, ruský však nenahradí

Rokovania zlyhali, Rusi zastavili dodávky plynu pre Ukrajinu

Slováci zvolali krízový štáb, plyn k nám tečie po staromPridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy