Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Za Malatinského ministrovania získal štát kontrolu nad SPP

Autor: SITA, 2. júla 2014 14:14
tomas malatinsky Tomáš Malatinský svoje pôsobenie na poste ministra hodnotí pozitívne. Foto: archívne - SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) - Počas ministrovania Tomáša Malatinského sa štátu podarilo získať úplnú kontrolu nad Slovenským plynárenským podnikom (SPP). Štát prevzal 49-percentný podiel SPP od Energetického a průmyslového holdingu (EPH) začiatkom júna tohto roka. Celý proces tak trval necelé dva roky.

Kroky vlády a ministra hospodárstva v tejto veci ostro kritizovali opoziční poslanci, ktorí sa pokúsili odvolať premiéra Roberta Fica. Ten však spolu s ministrom hospodárstva chceli prevziať SPP hlavne preto, aby štát ovládol cenotvorbu zemného plynu v najväčšom dodávateľovi plynu.

Viac o zmenách vo Ficovej vláde:

Ministri Čaplovič aj Malatinský podali demisiu

Fico prezradil, čo očakáva od nových ministrov vo vláde

Výmeny vo vláde sú ako z čias socializmu, reagovala SaS

Most-Híd: Výmenou vo vláde Fico čiastočne priznal porážku

Ficova vláda rozdala vyvoleným stovky miliónov eur , tvrdí KDH

Dušan Čaplovič opúšťa školstvo, sľúbené zmeny nepresadil

Vladimír Maňka by sa mal čoskoro vrátiť do vedenia Smeru

Fico ide upratovať v strane, niektorí Smeráci 'spanšteli'Malatinský ako minister hospodárstva taktiež musel riešiť aj problémy s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Náklady na dostavbu sa totiž navyšovali, pričom zástupcovia štátu viackrát stopli navyšovanie prostriedkov. Podľa Malatinského totiž nevedel väčšinový akcionár v Slovenských elektrárňach, talianska spoločnosť Enel, vysvetliť použitie prostriedkov.

mochovce Foto: ilustračné - SITA/Jozef Ondzik


Problémy nastali aj s termínmi dostavby jadrových blokov. Tie nie sú známe ešte ani v súčasnosti. Mali by byť zverejnené v najnovšej analýze, na ktorej pracovali obaja akcionári elektrární, teda štát vlastniaci 34 percent akcií a Enel s 66-percentným podielom.


Malatinský sa zaslúžil o výhru dôležitých súdnych sporov

Štátu sa počas šéfovania Malatinského na ministerstve hospodárstva podarilo vyhrať niekoľko dôležitých súdnych sporov v kauze Transpetrol. V nej sa súdi štát so skupinou podnikateľov okolo vranovského podnikateľa Ignáca Ilčišina o 34-percentný podiel slovenského prepravcu ropy.

Ilčišin je presvedčený, že spomínaný balík akcií získal v exekúcii roku 1998. Najnovšie vyhral štát súdny spor na košickom krajskom súde. Ten jednoznačne rozhodol, že exekučný prevod 647 akcií spoločnosti Transpetrol do rúk východoslovenských podnikateľov je absolútne neplatný.

Malatinský Podľa údajov ministerstva hospodárstva počas dvoch rokov pôsobenia Tomáša Malatinského sa podarilo vytvoriť takmer 7 500 nových pracovných miest. Foto: SITA/Marián PeigerBývalý minister je so svojím pôsobením spokojný

V energetike sa ministrovi taktiež podarilo začať s procesom inštalácie inteligentných elektromerov. Naopak, nepodarilo sa mu na vláde schváliť novú Energetickú politiku SR, ktorá definuje hlavne ciele a priority energetického sektora do roku 2035 s výhľadom na rok 2050. Exminister pri hodnotení svojho dvojročného pôsobenia v oblasti energetiky vyjadril vcelku spokojnosť.

Podľa údajov ministerstva hospodárstva počas dvoch rokov pôsobenia Tomáša Malatinského sa podarilo vytvoriť takmer 7 500 nových pracovných miest. Z toho vyše 2700 pracovných miest vznikne v regiónoch s nezamestnanosťou vyššou ako je priemer nezamestnanosti v SR.

Sekundárne by malo vďaka subdodávateľom vzniknúť ďalších 15-tisíc pracovných miest. V rámci Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast má byť v najbližšom období vytvorených ďalších približne 9600 nových pracovných miest.


Investičnú pomoc navrhol Malatinský

Ani Malatinský sa ako minister hospodárstva nevyhol schvaľovaniu investičných stimulov pre investorov, aj keď ako bývalý šéf asociácie zamestnávateľov poskytovanie štátnej pomoci kritizoval. Vláda na návrh ministra Malatinského viackrát schválila poskytnutie investičnej pomoci v celkovej výške zhruba 130 miliónov eur.

Malatinský čelil aj rokovaniam so spoločnosťou U. S. Steel, ktorá chcela opustiť košické oceliarne. Strany sa nakoniec dohodli, a americký investor nateraz zostáva v Košiciach. Počas ministrovania Malatinského sa taktiež rozbehol proces predaja 49-percentného podielu spoločnosti Slovak Telekom.


Za neúspech exminister považuje pokus o zlepšenie podnikateľského prostredia

Aj ostatný minister hospodárstva sľuboval zlepšenie podnikateľského prostredia. Sám Malatinský považuje kroky ministerstva v tejto oblasti za neúspech. Hovorí o pretrvávajúcom veľkom administratívnom zaťažení slovenských podnikateľov.

"Je to tak, ako keď trháte burinu, a ona vám stále rastie. To sa mi zdá, že nezvládame tak, ako by sme potrebovali," uviedol bývalý minister na jednej zo svojich posledných tlačových besied.

Malatinský ohlásil demisiu v stredu 2. júla. Pripomenul, že do kabinetu prišiel z prostredia mimo politickej strany. "Ja ani dlhodobejšie som nemal v pláne zostať ako minister alebo člen strany," uviedol. Malatinský vyhlásil, že si nie je vedomý svojho vlastného zlyhania. Malatinský netvrdí, že bol dobrý, ale bol taký minister, ktorý sa snažil robiť všetko tak, ako najlepšie vedel. "Nie som si vedomý nejakého vážneho prehrešku, ktorý by som spravil," povedal.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety