Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ficova vláda rozdala vyvoleným stovky miliónov, tvrdí KDH

Autor: SITA, 2. júla 2014 16:41
peniaze, korupcia Vrcholom arogancie moci vládnej strany podľa Moravčíka bolo, keď týždeň pred výmenou ministra hospodárstva mu ešte schválila návrhy na rozdanie investičných stimulov vo výške desať miliónov eur. Foto: ilustračné - Shutterstock
BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) - Vláda Smeru za posledné dva roky rozdala podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka na podnet ministra hospodárstva Tomáša Malatinského viac ako 220 miliónov eur vyvoleným firmám. Ako povedal Moravčík pre agentúru SITA, cez investičné stimuly sa takto niektorým rozdávali štátne peniaze či odpúšťali dane v čase, keď iným sa dane zvyšovali.

"Pred Slovákmi hrala vláda divadielko, že jej peniaze chýbajú, pred zahraničnými investormi naopak, že ich má nazvyš. Zo štátnej kasy tak boli podporené aj miesta so mzdami až 1667 eur či prisľúbené istoty daňových úľav až do roku 2023," upozornil Moravčík.

Viac o zmenách vo Ficovej vláde:

Ministri Čaplovič aj Malatinský podali demisiu

Fico prezradil, čo očakáva od nových ministrov vo vláde

Výmeny vo vláde sú ako z čias socializmu, reagovala SaS

Most-Híd: Výmenou vo vláde Fico čiastočne priznal porážku

Za Malatinského ministrovania získal štát kontrolu nad SPP

Dušan Čaplovič opúšťa školstvo, sľúbené zmeny nepresadil

Vladimír Maňka by sa mal čoskoro vrátiť do vedenia Smeru

Fico ide upratovať v strane, niektorí Smeráci 'spanšteli'Zároveň pripomenul, že začiatkom minulého roka pritom pripadali na jedno miesto vytvorené cez investičné stimuly až tri pracovné miesta zničené zvýšením daní a odvodov. "Nič z týchto škodlivých rozhodnutí by však nebolo možné bez ich schválenia predsedom vlády Robertom Ficom. Ten ich totiž kryl na rokovaniach vlády," konštatoval podpredseda KDH.


Fico financoval vyvolené firmy zo štátneho rozpočtu, tvrdí Moravčik

Vrcholom arogancie moci vládnej strany podľa Moravčíka bolo, keď týždeň pred výmenou ministra hospodárstva mu ešte schválila návrhy na rozdanie investičných stimulov vo výške desať miliónov eur. Nešlo pritom len o odpúšťanie daní, ale aj o priame finančné toky zo štátneho rozpočtu pre vyvolené firmy.

"Nástupom Pavla Pavlisa za ministra hospodárstva sa situácia môže ešte zhoršiť. Pred týždňom ešte ako štátny tajomník ministerstva hospodárstva obhajoval poskytnutie ďalšieho veľkého stimulu vo výške viac ako 10 miliónov eur. Rozdávanie peňazí z daní Slovákov mu teda vôbec nesmrdí. Pokiaľ je však Malatinský známy ako zástupca podnikateľskej organizácie, tak Pavlis je skôr známy ako dlhoročný verný straník Smeru-SD. To sa môže negatívne odraziť aj na prideľovaní investičných stimulov, aj na jeho vzťahu k zamestnávateľom," vyhlásil Moravčík.


Malatinský zdôrazňuje svoju nezávislosť

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský ohlásil po skončení rokovania vlády, že podá demisiu. "Áno, dnes podám demisiu. S pánom premiérom sme sa dohodli a ja ďalej mienim pokračovať ešte na niektorých úlohách, ktoré som ako minister rozpracoval a o ktorých si myslím, že je potrebné urobiť," povedal po rokovaní vlády Malatinský, ktorý vo vláde Smer-SD pôsobil ako nestraník.

Aj v stredu pripomenul, že do kabinetu prišiel z prostredia mimo politickej strany. "Ja ani dlhodobejšie som nemal v pláne zostať ako minister alebo člen strany," uviedol.

Malatinský vyhlásil, že si nie je vedomý svojho vlastného zlyhania. "Je čas možno na nejakú zmenu a ja sa tomu vôbec nebránim, takže dnešným dňom podávam demisiu," dodal. S premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) diskutoval už dlhšie na túto tému, zásadný rozhovor o nej mali v utorok.


Malatinský bude poradcom Roberta Fica

Premiér mu podľa vlastných slov nič nevyčítal. "Nebolo to o výčitkách nezvládnutí funkcie," dodal. Malatinský netvrdí, že bol dobrý, ale bol taký minister, ktorý sa snažil robiť všetko tak, ako najlepšie vedel. "Nie som si vedomý nejakého vážneho prehrešku, ktorý by som spravil," povedal. Pripustil, že diskusia a rozdielne postoje sú vždy.

Končiaci šéf rezortu hospodárstva bude pôsobiť ako poradca premiéra Roberta Fica. Chce sa ďalej podieľať na procese ukončenia činnosti Fondu národného majetku.

"Na vytvorení holdingu, ktorý by spravoval rozhodujúce energetické spoločnosti. Túto pozíciu je možno lepšie pripravovať a dokončiť ju, keď budem mimo funkcie," vysvetlil. Podľa Malatinského sú nedokončené aj rokovania napríklad o cene plynu, na ktorých sa chce tiež podieľať.

V kabinete Malatinského nahradí jeho štátny tajomník Pavol Pavlis. "Ja som s ním dva roky robil, myslím si, že je to človek, ktorý ovláda rezort, ovláda podnikanie," zhodnotil končiaci minister. Podľa neho spolupracovali veľmi dobre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety