Rada Európskej únie potvrdila vstup Litvy do eurozóny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Litva
Foto: novostienergetiki.ru

BRATISLAVA 24. júla (WEBNOVINY) – Eurozóna sa definitívne rozrastie o ďalšieho člena. Potvrdila to Rada Európskej únie, ktorá v stredu formálne schválila vstup Litvy do eurozóny k prvému januáru 2015.

Konverzný kurz litovského litasu stanovila na 3,45280 za jedno euro, čo zodpovedá úrovni súčasnej centrálnej parity litasu v mechanizme výmenných kurzov ERM II. „Európska centrálna banka (ECB) a Lietuvos bankas sa dohodli na sledovaní vývoja litovského litasu voči euru na devízovom trhu do prvého januára 2015,” píše sa v tlačovej správe ECB.

Súčasne so vstupom Litvy do eurozóny od januára 2015 prevezme ECB taktiež priamy dohľad nad najväčšími litovskými bankami, keďže krajina zároveň vstupuje aj do jednotného mechanizmu dohľadu.

Najväčšie inštitúcie podstúpia podrobnú analýzu súvah a odolnosti

Na žiadosť Lietuvos bankas je Litva od januára 2015 spolu s 18 krajinami eurozóny zapojená aj do komplexného hodnotenia súvah bánk. „Hodnotenie sa v Litve vzťahuje na tri úverové inštitúcie s najvyšším objemom aktív, teda SEB bankas, Swedbank a DNB bankas,” konštatuje ECB.

Komplexné hodnotenie predstavuje podrobnú analýzu súvah a odolnosti najväčších inštitúcií, ktoré sa uskutočňuje v rámci príprav ECB na prevzatie jej úloh v oblasti dohľadu. Výsledky za Litvu budú zverejnené v októbri 2014 v rámci informovania o všetkých bankách.

Litva zavŕši vstup pobaltských štátov do eurozóny

Litva tak bude 19. krajinou, ktorá sa stane súčasťou zoskupenia štátov Európskej únie, kde sa používa jednotná európska mena euro. Zavŕši tak integráciu pobaltských štátov do eurozóny, keďže Estónsko a Lotyšsko boli krajiny, ktoré do eurozóny vstupovali ako posledné v rokoch 2011, resp. 2014.

Slovensko rozšírilo rady krajín platiacich eurom ako posledné pred spomínaným pobaltským trojlístkom v januári 2009. Vstup Litvy do eurozóny ešte pred Radou Európskej únie odsúhlasili Európska komisia, ministri financií štátov eurozóny a Európsky parlament.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna bankaEurópska rada