Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Bohdana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Váhostav nestíha termíny, dlhy firmy ničia dodávateľov

Autor: SITA, 17. augusta 2014 07:23
Diaľnica D1 Fričovce – Svinia Podľa slov Pavla Zajaca sa na diaľnici skoro vôbec nepracuje. Foto: ilustračné - SITA
BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) - Prvý úsek diaľnice D1 Jánovce - Jablonov nie je v prevádzke ani po troch rokoch od začiatku výstavby. Stavebné spoločnosti Váhostav - SK, a. s. a Bögl a Krýsl, k. s. neukončili deväťkilometrový úsek pri Levoči ani v ďalšom termíne v júli tohto roka.

"Sklzy vo výstavbe na úseku D1 Jánovce - Jablonov sú v poslednom období spôsobené vplyvom nepriaznivých poveternostných podmienok. Všetky zmeny bude potrebné aj projekčne zapracovať," uviedol vo štvrtok pre agentúru SITA hovorca Váhostavu Tomáš Halán.

Spoločnosť podľa neho zatiaľ nedostala oficiálne stanovisko Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS) a dozoru s novým termínom ukončenia výstavby úseku diaľnice. Neodpovedal na otázku, či meškanie spôsobili aj problémy s platením dodávateľom za práce.


Dôvodom meškania je vraj málo stavbárov

Váhostav požiadal začiatkom leta NDS o predĺženie lehoty výstavby úseku D1. Generálny riaditeľ diaľničiarov Milan Gajdoš pred dvoma mesiacmi informoval, že žiadosť posudzuje externý stavebný dozor a keď bude známe jeho stanovisko, padne rozhodnutie o predĺžení termínu stavby.

NDS označila za dôvod meškania prác nedostatočné kapacity stavbárov. Zhotoviteľ mal žiadať na dokončenie západného úseku diaľnice pri Levoči navyše šesť mesiacov, ktoré by mal reálne k dispozícii na práce. Diaľnica by v takom prípade nebola hotová ani do konca roka.

Prvý úsek D1 Jánovce - Jablonov, ktorý sa zhotoviteľ zaviazal postaviť takmer za 60 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty, mal byť pôvodne odovzdaný motoristom do konca roka 2013. Tragická nehoda z novembra 2012, keď pri betonáži rozostavaného diaľničného mosta nevydržala podperná konštrukcia, oddialila lehotu dokončenia stavby o pol roka.

Váhostav stavia aj úsek D1 Dubná Skala - Turany v dĺžke 16,4 km pri Martine. Diaľnicu mal dokončiť pôvodne do konca tohto roka, ale práce na nosných objektoch meškajú tiež niekoľko mesiacov.


Dlhy Váhostavu spôsobujú dodávateľom existenčné problémy

Hlavným dôvodom nedodržania termínu stavby by podľa KDH mohli byť dlhy Váhostavu voči menším dodávateľom, ktorí preto odmietali pracovať. "Zástupcovia Váhostavu tvrdia, že nestíhajú s výstavbou svojich úsekov diaľnic pri Martine a Levoči," uviedol predseda klubu KDH Pavol Zajac.

"Často chodievam okolo a môžem potvrdiť, že na týchto stavbách sa skoro vôbec nepracuje. Je tam minimum stavebných strojov a robotníkov," dodal.

KDH každodenne dostáva podnety od nespokojných živnostníkov a firiem, ktorým dodávatelia neplatia za ich odvedenú prácu na verejných zákazkách. "Ozvali sa nám aj živnostníci, ktorí pracovali na úseku diaľnice pri Martine a Levoči pre hlavného dodávateľa Váhostav. Títo drobní živnostníci sú v zúfalej situácii. Dlhodobo neplatené faktúry od Váhostavu ich dostali do stavu, že museli aj oni prestať platiť odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne, daňovému úradu alebo bankám," povedal poslanec za KDH Ján Hudacký.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety