Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Gejza

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Gazprom poslal vláde list, chce si udržať monopol

Autor: SITA, 18. augusta 2014 16:14
gazprom Sídlo ruskej spoločnosti Gazprom. Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 18. augusta (WEBNOVINY) - Ruské štátne energetické firmy sa dostali do sporu pre expanziu exportu zemného plynu.

Spoločnosť Gazprom poslala vláde list so žiadosťou o zabránenie zmenám v zákone o exporte plynu. Zmeny by dovolili firme Rosnefť dodávať do zahraničia skvapalnený plyn z pečorskej oblasti na severe Ruska. Vyplýva to z kópie listu, ktorú získala agentúra Bloomberg.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.Agentúra ďalej informovala, že zástupca šéfa Gazpromu Valerij Golubev v liste ministerstvu energetiky napísal, že zmenený zákon "posilní vyjednávaciu pozíciu potenciálnych zahraničných partnerov kupujúcich ruský plyn".

Terajší aj noví zákazníci by mohli tlačiť na ceny a znížiť príjmy štátu z exportného cla, ak Rusko zväčší počet dodávateľov, napísal Golubev. Za prvý polrok tohto roka boli príjmy štátu z cla pri exporte plynu v sume 282 mld. rubľov (RUB) (1 EUR = 48,1435 RUB, pozn. red.).

Odporúčame aj:

Ukrajina spustila reverzný tok plynu zo SlovenskaMoskva ukončila monopol Gazpromu na export plynu v minulom roku. Povolila totiž firme Novatek exportovať skvapalnený zemný plyn z polostrova Jamal a spoločnosti Rosnefť vyvážať skvapalnený plyn z ostrova Sachalin na ruskom Ďalekom východe.

Gazprom má v súčasnosti monopol na export prostredníctvom plynovodov.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety