Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Michaela, Michal

Počasie na dnes:

Zdielať na:

V sobotu robí každý štvrtý Slovák, za priemerom zaostávame

Autor: SITA, 23. augusta 2014 11:01
automobilka Pracovné nedele dobre pozná približne každý siedmy zamestnaný Európan. Foto: ilustračné - SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) - Každý štvrtý Slovák vlani pravidelne chodil do práce aj v sobotu. Napriek tomu však za európskym priemerom zaostávame.

V Európskej únii totiž trávi soboty pravidelne v práci v priemere 27 percent pracujúcich obyvateľov a v eurozóne až takmer 29 percent. Najvyšší podiel, vyše 40 percent zamestnaných občanov pracujúcich v sobotu, zaznamenalo vlani Grécko.

Naopak, sobota strávená v práci je takpovediac "fikciou" hlavne pre Portugalcov, z ktorých trávi sobotu v práci len osem percent . Vyplýva to z analýzy Poštovej banky, ktorá vychádzala z údajov štatistického úradu EÚ Eurostat.


Slováci patria k trojici najväčších nedeľných pracantov

Vo všetkých krajinách EÚ sú pracovné soboty oveľa častejšie ako pracovné nedele. Nedeľný obed s rodinou si vlani z pracovných dôvodov musela pravidelne odpúšťať takmer pätina našich zamestnancov (19,3 percenta). V rámci EÚ tak podľa analýzy Poštovej banky patríme spolu s Írskom a Holandskom medzi trojicu krajín s najvyšším podielom pravidelne pracujúcich počas nedele.

Európsky priemer sa pohybuje na úrovni necelých 15 percent, čo znamená, že pracovné nedele dobre pozná približne každý siedmy zamestnaný Európan.

Odporúčame:

Nezamestnanosť najviac klesla v Banskobystrickom kraji

Umelý pokles nezamestnanosti sa podľa Beblavého potvrdilV nedeľu do práce takmer vôbec nechodia Portugalci, týka sa to len necelých piatich percent zamestnancov v tejto krajine.

Menej ako desatinu zamestnancov pravidelne pracujúcich počas nedele však vykázali aj susedné Maďarsko a Poľsko, ale aj Luxembursko, Chorvátsko či Bulharsko. Pravidelné pracovné víkendy sa týkajú oboch pohlaví.

Soboty trávi v robote pravidelne každý štvrtý zamestnaný muž, ale aj každá štvrtá zamestnaná žena. V nedeľu pravidelne pracuje 20 percent zamestnaných mužov a 18 percent pracujúcich žien.

S rastúcim vekom sa podiel Slovákov pracujúcich cez víkend postupne znižuje. Napríklad podiel tých, ktorí pravidelne pracujú v nedeľu klesá od 23 percent (vo veku do 24 rokov) až po cca 18 percent (vo veku nad 55 rokov).


Slováci sa nebránia ani nočných pracovným dobám

Okrem víkendu stráveného v robote je pre väčšinu Slovákov nepredstaviteľná aj práca v noci. Na Slovensku pritom podľa analýzy chodí pravidelne na "nočnú" približne každý šiesty zamestnaný Slovák, čo je jednoznačne najväčší podiel v rámci všetkých ekonomík EÚ.

V žiadnej inej krajine EÚ podľa Poštovej banky nedosiahol podiel "nočných zamestnancov" dvojciferné číslo. Pravidelne v noci do práce chodí ešte vyše osem percent zamestnaných Malťanov, Nemcov a Holanďanov. Naopak, nočnú prácu takmer vôbec nepoznajú Chorváti, kde v noci pracuje len 1,5 percenta zamestnancov.

Večery s rodinou alebo priateľmi pri filme alebo dobrom jedle sa pravidelne vzdáva každý štvrtý Slovák (25,4 percenta), nakoľko tento čas trávi na svojom pracovisku. Ako práca v noci, tak aj práca vo večerných hodinách je u nás rozšírenejšia než vo väčšine krajín únie.

V tomto pomyselnom rebríčku sa totiž pred nami umiestnili už len Gréci, Holanďania a Nemci. Podobne ako nočnú prácu, ani pravidelnú prácu po večeroch takmer vôbec nevykonávajú Chorváti, keďže práca po večeroch sa týka len 3,9 percenta zamestnancov v tejto krajine.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Učitelia prešli zo štrajkovej pohotovosti do stupňovaného štrajku. Myslíte si, že oprávnene?
Áno, za svoju prácu by mali byť určite lepšie ohodnotení a aj do školstva by malo ísť viac peňazí
Štrajk nepodporujem, za ich prácu a veľa voľných dní si vyššie platy nezaslúžia
Nezaujíma ma to, mám dosť svojich starostí
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy