SDKÚ-DS chce podporiť pracujúce rodiny s deťmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hrášok, rodina, jedlo, obed
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – Poslanci za SDKÚ-DS Viliam Novotný a Ľudovít Kaník predložia na septembrovú schôdzu parlamentu balíček opatrení, ktorým chcú podporiť pracujúce rodiny. Opatrenia zahŕňajú zvýšenie a predĺženie obdobia poberania materskej dávky, nárast daňového bonusu na tretie a ďalšie dieťa, či daňové úľavy pre mladé rodiny v súvislosti s výdavkami na bývanie. „Je to balíček opatrení, ktorý má vyjadriť podporu spoločnosti pre pracujúcich rodičov a podporu spoločnosti pre výchovu detí v rodinách, kde jeden alebo dvaja rodičia pracujú,“ povedal na tlačovej besede poslanec Novotný.

Podľa neho ide o balíček pre všetkých pracujúcich rodičov. „Pre nás je pracujúcim rodičom aj slobodná matka, aj otec, ktorý vychováva svoje deti, aj rozvedený otec alebo mama,“ zdôraznil podpredseda SDKÚ-DS.

Ako ďalej uviedol, obdobie poberania materskej dávky by sa podľa návrhu SDKÚ-DS mal postupne predlžovať až na jeden rok, pričom samotná dávka by sa mala zvýšiť na úroveň čistej mzdy, ktorú dostávala matka pred odchodom na materskú dovolenku.

Obdobie poberania materskej dávky by sa malo zvyšovať

„V budúcom roku by sa už materská mala zvýšiť na úroveň čistej mzdy matky, až do výšky 1,5-násobku priemernej mzdy,“ povedal Novotný. Obdobie poberania materskej dávky by sa podľa neho malo postupne, každoročne predlžovať o tri týždne tak, aby sa k prvému januáru 2020 materská dávka vyplácala jeden rok.

Ďalším opatrením chce SDKÚ-DS podporiť viacdetné pracujúce rodiny. „Prichádzame s návrhom, aby sa daňový bonus na tretie a každé ďalšie dieťa zdvojnásobil,“ povedal Novotný. Pri treťom a ďalšom dieťati by tak išlo o nárast zo súčasných 21,41 eura na 42,82 eura.

Tretím návrhom chce opozičná strana zaviesť pre mladé rodiny daňovo odpočítateľnú položku pri výdavkoch na bývanie až do výšky 16-násobku životného minima ročne, čo je v súčasnosti takmer 3 170 eur. „Na daniach by pracujúci rodič mohol ročne ušetriť až 600 eur,“ tvrdí podpredseda SDKÚ-DS.

Dávky zo sociálneho poistenia sa nemajú brať do úvahy

Výdavkom na bývanie by pritom podľa neho boli úroky z hypotéky, resp. nájomné na základe nájomnej zmluvy. Podľa Novotného by sa to malo týkať rodín s dieťaťom vo veku do šesť rokov.

Nízkopríjmové rodiny chce opozičná strana podporiť opatrením, podľa ktorého sa podiel príjmu, ktorý sa nezapočítava do príjmu pri posudzovaní nároku na dávky v hmotnej núdzi, zvýši zo súčasných 25 percent na 40 percent. Podľa piateho návrhu SDKÚ-DS by sa pri posudzovaní hmotnej núdze rodiny nemali brať do úvahy dávky zo sociálneho poistenia.

„Ak sa z dvoch manželov jeden dostane do invalidného dôchodku a druhý partner zomrie a majú ešte nezaopatrené deti, tak príjem z invalidného dôchodku alebo z nemocenského sa v celej výške nebude započítavať pri posudzovaní hmotnej núdze, a tak by takáto rodina mohla získať aj pomoc od štátu,“ uviedol Novotný.

Pracujúce rodiny by mohli získať viac financií

Všetky tieto opatrenia by si podľa neho v budúcom roku vyžiadali 133 milióna eur. „Ak vláda Roberta Fica sa rozhodla o jedno percento zvýšiť DPH, čo znamená okolo 250 až 270 miliónov eur a tieto peniaze chce nezmyselne rozhadzovať na rôzne sociálne opatrenia, myslím si, že polovica z týchto zdrojov by mala ísť na podporu pracujúcich rodín s deťmi,“ povedal.

Podľa šéfa poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka majú tieto opatrenia aj druhú časť, ktorú opozičná strana predloží samostatne. Jej súčasťou je zvýšenie daňového bonusu na štvrté a ďalšie dieťa pre pracujúce rodiny na štvornásobok súčasnej výšky daňového bonusu, teda na 85,64 eura.

„Zároveň by sa od štvrtého dieťaťa nevyplácal rodičovský príspevok,“ povedal. Pracujúce rodiny by tak podľa Kaníka o nič neprišli, naopak, získali by viac finančných prostriedkov od štátu na celé obdobie nezaopatrenosti dieťaťa. SDKÚ-DS tiež znova navrhuje zaviesť dve výšky rodičovského príspevku.

Podľa Kaníka by sa mal zvýšiť rodičovský príspevok pre pracujúce rodiny z terajších 203,2 eura na 230 eur mesačne. „Ak ani jeden z rodičov nepracoval alebo neštudoval počas predchádzajúcich štyroch rokov aspoň 270 dní, navrhujeme znížiť príspevok na úroveň 60 percent z 230 eur,“ dodal Kaník.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľudovít KaníkViliam Novotný
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana