Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Kristína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slováci si v júli požičali od bánk takmer pol miliardy eur

Autor: SITA, 7. septembra 2014 10:35
peniaze, nehnuteľnosti Foto: ilustračné - Fotobanka Pixmac
BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) - Banky poskytli v júli úvery na bývanie za 437,2 milióna eur. V medziročnom porovnaní je to nárast o 9,5 %, no v medzimesačnom porovnaní je to pokles o 12,4 %.

Júlový objem poskytnutých úverov na bývanie tak potvrdil očakávania spoločnosti Fincentrum o útlme v letnej sezóne, pričom podobný scenár sa dá podľa nich očakávať aj v prípade augustových výsledkov.


Letná úverová sezóna bola veľmi silná

No ako uviedla spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko, tohtoročná letná sezóna sa ukázala v porovnaní s minulými rokmi ako veľmi silná. Poklesom úrokov a nárastom trhu refinančných úverov sa podľa nich postupne zlievajú silná a slabá sezóna úverov.

K rekordnému mesačnému objemu vo výške 507 mil. eur, ktorý úvery na bývanie dosiahli v máji tohto roka, by sa trh podľa Fincentra mal opäť vrátiť v najbližších mesiacoch.

"Na jeseň banky avizujú kampane, ktoré by mohli na trhu s bývaním priniesť ďalšie zaujímavé nárasty," povedal analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi.

Avšak OVB Allfinanz Slovensko si myslí, že ľudia už v lete nečakajú na jesenné akciové ponuky bánk, ale stále viac investujú do bývania priebežne celý rok. "Aj keď v absolútnych číslach ani jeden z letných mesiacov neprekonal tohtoročný májový rekord, objem nových úverov na nehnuteľnosti v lete výrazne narástol," povedal člen predstavenstva OVB Allfinanz Slovensko Robert Schmidt.


Úroky ešte poklesnú

Priemerná úroková sadzba poskytnutých úverov na bývanie sa v júli udržala podľa Fincentra na úrovni 3,2 %. No zo zmlúv, ktoré uzatvára sprostredkovateľská spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko, vyplynulo, že v priemere sa úroková sadzba nových aj refinančných úverov na bývanie pri prechode do inej banky pohybuje okolo 2,5 %.

"Štatistiku Národnej banky Slovenska čiastočne zvyšujú drahšie stavebné medziúvery," povedal Schmidt. Zároveň dodal, že očakáva ešte mierny pokles úrokov, aj keď miernejším tempom.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety