Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Vyšší vianočný príspevok dostane len časť penzistov

Autor: SITA, 11. septembra 2014 12:17, aktualizované: 11. septembra 2014 17:01
dochodcovia Dôchodcovia s nízkou penziou dostali vianočný príspevok prvý krát v decembri 2006. Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) - Penzisti s dôchodkom do 396,18 eura dostanú v decembri tohto roka vyšší vianočný príspevok ako vlani. Maximálna suma vianočného príspevku sa oproti súčasnosti zvýši zo 75 eur na 87,26 eura. Okrem toho dôchodcovia s dôchodkom do 396,18 eura dostanú posledný mesiac tohto roka aj jednorazový príplatok k vianočnému príspevku v sume 12,74 eura.

Najvyššia suma vianočného príspevku spolu s príplatkom tak dosiahne 100 eur a budú mať na ňu nárok penzisti, ktorých dôchodok je do 198,09 eura. Vyplýva to z novely zákona o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku, ktorú schválil parlament.


Výdavky presiahnu osemdesiat miliónov eur

So stúpajúcou výškou dôchodku, resp. úhrnu súm dôchodkov, sa bude výška vianočného príspevku postupne znižovať, suma príplatku k príspevku však bude rovnaká až do výšky 396,18 eura. Vyšší vianočný príspevok dostane približne 784 800 penzistov.


Odporúčame:

Podľa Mihála by vianočné príspevky mali dostávať aj rodičia

Allianz chce začať s vyplácaním súkromných dôchodkovČasť dôchodcov si pohorší

Približne 374 tisíc penzistov s dôchodkom nad 396,18 eura si však oproti vlaňajšku pohorší. Ak ich dôchodok čo i len o jeden cent prekročí spomínanú sumu, nebudú mať nárok na príplatok k príspevku vo výške 12,74 eura. Poškodí im aj zmena vo vzorci na výpočet výšky vianočného príspevku.

Kým vlani sa od maximálnej sumy príspevku odpočítavala desatina rozdielu medzi výškou dôchodku a životným minimom, po novom sa od najvyššej možnej sumy vianočného príspevku odpočíta 18 % rozdielu medzi výškou dôchodku a životným minimom. Pri dôchodku vo výške 400 eur bude vianočný príspevok oproti vlaňajšku nižší o 3,89 eura a pri dôchodku v sume 450 eur pôjde o medziročný pokles o 7,89 eura.

"S potešením môžem konštatovať, že sme naplnili ďalšie opatrenie z pozitívneho sociálneho balíčka," povedal na tlačovej besede premiér Robert Fico. Vianočné príspevky sa podľa neho po rozhodnutí parlamentu zvýšia najviac tým, ktorí majú najnižšie dôchodky.


Výdavky dosiahnu viac ako osemdesiat miliónov eur

"Tento návrh sme predložili do národnej rady v skrátenom konaní preto, aby sme mohli pristúpiť k vyplateniu vianočného príspevku už na konci tohto roka," povedal Fico. Zdôraznil, že rozhodnutie jeho prvej vlády z roku 2006 vyplácať časti penzistov vianočné príspevky nezrušil ani kabinet Ivety Radičovej.

Vianočný príspevok dostanú v decembri tohto roka poberatelia starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, pozostalostných dôchodkov a sociálneho dôchodku, ak suma ich dôchodku nepresiahne 494,4 eur.

Ide o hranicu, ktorá je stanovená ako 60 percent z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2013. Výdavky na výplatu vianočného príspevku majú v tomto roku dosiahnuť 81,3 milióna eur, z toho desať miliónov eur má ísť na jednorazový príplatok k vianočnému príspevku.

Vianočnú štátnu dávku vypláca Sociálna poisťovňa časti poberateľov predčasných starobných, starobných, invalidných, pozostalostných a sociálnych dôchodkov. Vianočné príspevky pre penzistov zaviedla prvá vláda Roberta Fica. Prvýkrát ich dôchodcovia s nízkou penziou dostali v decembri 2006.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety