Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Dalibor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Gazprom priznal, prečo tečie na Slovensko menej plynu

Autor: SITA, 17. septembra 2014 15:36, aktualizované: 17. septembra 2014 17:10
plyn Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) - Za zníženými dodávkami zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko sú podľa ministerstva hospodárstva technické problémy.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU."Ide o technický problém. Je to oficiálne stanovisko Gazpromu," povedal na stredajšej tlačovej besede minister hospodárstva Pavol Pavlis.


Na Slovensko prúdi o štvrtinu menej plynu

Na Slovensko naďalej prúdi o zhruba štvrtinu menej plynu, ako býva zvykom. "Dodávky plynu však stále presahujú spotrebu na Slovensku," doplnil Pavlis. Spotrebitelia všetkých kategórií sa tak podľa neho nemusia obávať o svoje dodávky plynu.

Odporúčame:

Plyn k nám stále tečie obmedzene, plynári upokojujú situáciu

Sľub Fica stále platí, ceny plynu klesnú o dvojciferné číslo

Na Slovensko už druhý deň tečie menej plynu, hlásia plynáriZatiaľ nie je podľa ministra Pavlisa potrebné siahnuť po reverzných tokoch plynu, ktoré máme s Rakúskom a Českou republikou. "V prípade, ak by boli dodávky krátené o 50 % a viac, tak by sa spustili zo dňa na deň spomínané reverzné toky," dodal Pavlis.

Ak by sme však začali odoberať plyn zo západu, mohlo by to podľa neho mať negatívny vplyv na ceny plynu pre slovenských spotrebiteľov. "Tá prepravná trasa je totiž drahšia. Ale presné číslo vám nepoviem," konštatoval Pavlis. Z Českej republiky v súčasnosti vieme dopraviť 67 miliónov metrov kubických plynu denne a z Rakúska 23 miliónov metrov kubických.


Slovenskí plynári situáciu nepovažujú za dramatickú

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) v stredu evidoval zníženie dodávok plynu na úrovni približne 23 %. Slovenskí plynári však situáciu nepovažujú za dramatickú.

Obrazom: Boje na Ukrajine si vyžiadali ďalších mŕtvych a ranených


"Naďalej vieme zabezpečiť stabilné dodávky pre všetkých svojich zákazníkov," povedal pre agentúru SITA hovorca SPP Peter Bednár. Plynári evidujú znížené dodávky už týždeň. Koncom minulého týždňa im denne prichádzalo z Ruska cez Ukrajinu zhruba o 10 % plynu menej.

Slovensko sa v prípade potreby bude spoliehať aj na diverzifikačnú zmluvu, ktorú má SPP uzavretú s nemeckou firmou E.ON Ruhrgas. Na základe tejto zmluvy nám nemecký podnik dodá v prípade krízy 500 miliónov metrov kubických plynu ročne.

V prípade núdze by nás mali zachrániť aj zásoby plynu, ktoré máme uskladnené v zásobníkoch. Zásobníky plynu sú už takmer naplnené. Slovenskí spotrebitelia by mali podľa ministra Pavlisa aj v prípade úplného odstavenia plynu z Ruska na Slovensko vydržať bez problémov šesť mesiacov.


Gazprom poskytuje stabilné denné dodávky do Európy

Generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller vo svojom stanovisku k nižším dodávkam plynu uviedol, že išlo o takzvané dodatočné objemy. "Niet pochýb o tom, že potom, ako sme doplnili požadované objemy plynu do našich rezervných skladov, budeme schopní splniť ďalšie požiadavky našich európskych zákazníkov," uviedol Miller.

Gazprom podľa jeho slov poskytuje stabilné denné dodávky do Európy, ktoré sú v súlade so zmluvnými záväzkami spoločnosti. Ruský energetický gigant tvrdí, že v tomto roku plne uspokojí dopyt po plyne, a to ako v Rusku tak i v zahraničí. Spoločnosť zvýši plynové injekcie do podzemných zásobníkov plynu na 72 miliárd metrov kubických.

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku.


Poľsko dostáva z Ruska aj naďalej menej plynu

Poľsko dostáva z východu 19 až 20 mil. metrov kubických zemného plynu za deň, čo je o 20 % menej ako importér plynu, štátom kontrolovaná firma PGNiG, žiadal. V stredu to uviedol poľský prevádzkovateľ plynovodov Gaz-System.

Jediným dodávateľom plynu z východu pre Poľsko je ruský Gazprom. Poľsko však aj naďalej pokračuje bez prerušenia v dodávkach plynu na Ukrajinu prostredníctvom reverzného toku, povedal novinárom šéf spoločnosti Gaz-System Jan Chadam. Zároveň uviedol, že Poľsko očakáva, že Európska komisia schváli spolufinancovanie výstavby poľsko - litovského spojovacieho potrubia v polovici decembra.

Hovorkyňa spoločnosti Gaz-System Malgorzata Polkowska v utorok informovala, že zo všetkých importných bodov, z východu, západu a juhu Poľsko v súčasnosti dostáva viac plynu, než je denná spotreba krajiny.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety