Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Dalibor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

EÚ navrhne Moskve a Kyjevu predbežnú dohodu o plyne

Autor: SITA, 23. septembra 2014 16:14
Európska únia Foto: ilustračné, SITA/AP
KYJEV 23. septembra (WEBNOVINY) - Európska komisia (EK) navrhne Rusku a Ukrajine, aby sa predbežne dohodli na vyriešení plynovej krízy. Vyhlásil to v utorok európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger.


Po zvrhnutí Janukovyča cena ropy narástla

Dohoda na cene, za ktorú by mohla Ukrajina z Ruska do apríla budúceho roka čerpať "niekoľko miliárd" kubických metrov plynu, predstavuje "najpragmatickejšie riešenie," povedal komisár. Ďalšie kolo rusko-ukrajinských rokovaní o vyriešení plynovej krízy sa za účasti predstaviteľov komisie uskutoční 26. septembra v Berlíne.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.Rusko v júni stoplo Ukrajine dodávky plynu, keď sa obe strany nedohodli na vyriešení cenového sporu. Vlani Moskva znížila Kyjevu cenu za plyn na 268,50 USD (1 EUR = 1,2892 USD, pozn. red.) za tisíc metrov kubických po tom, čo vtedajší prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč oznámil, že pred podpisom dohody o približovaní sa k Európskej únii uprednostní užšiu spoluprácu s Moskvou.

Masové pouličné protesty však viedli vo februári k zvrhnutiu Janukovyča a Moskva následne Kyjevu zvýšila cenu na 486 USD za tisíc kubických metrov. To vláda v Kyjeve odmietla a žiada návrat k pôvodnej cene.


Európska únia upodozrieva Gazprom z porušenia pravidiel

Činnosť Gazpromu, ktorý je najväčším producentom plynu na svete, prešetroval Regulačný úrad Európskej únie od roku 2012 pre údajne účtovanie príliš vysokých cien zákazníkom vo východnej Európe, blokovanie dodávok plynu zo strany konkurentov a bránenie voľnému toku plynu cez niektoré členské štáty EÚ. Po dvoch rokoch prešetrovania je úrad pripravený napomenúť ruskú plynárenskú spoločnosť pre porušovanie hospodárskej súťaže. Povedal to v utorok európsky komisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia.

Odporúčame aj:

Gazprom priznal, prečo tečie na Slovensko menej plynu

Na Slovensko už druhý deň tečie menej plynu, hlásia plynári

Jaceňuk neverí Rusom, nariadil armáde plnú bojovú pohotovosťGazprom tento rok povedal, že si želá spor urovnať, čím by odvrátil možnú pokutu. Almunia európskym poslancom povedal, že pripravuje takzvané zverejnenie námietok, ktorými sa Gazpromu oznámi, z porušenia akých pravidiel Európskej únie je podozrivý. Eurokomisár však nepovedal, kedy tento dokument Gazpromu pošle. Spoločnosť môže požiadať o pojednávanie za zatvorenými dverami, aby mohla obraňovať svoj postoj.

Firma Gazprom Energoholding v utorok zároveň informovala, že plánuje prvotný predaj svojich akcií na zahraničných trhoch v roku 2016, kedy podľa jej generálneho riaditeľa Denisa Fjodorova zahraničné kapitálové trhy možno budú otvorenejšie voči ruským firmám. "Pokiaľ ide o prvotný predaj akcií, radi by sme ho urobili v roku 2016," povedal Fjodorov. Gazprom Energoholding, ktorý je divíziou Gazpromu, spravuje elektrárenské firmy OGK-2 , TGK-1 a Mosenergo.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety