Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Oldrich

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Dlh Slovenska klesol, Ficova vláda môže zvýšiť výdavky

Autor: SITA, 21. októbra 2014 12:33
Robert Fico, Pavol Paška, Peter Kažimír Foto: archívne, SITA/Ján Slovák
BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) - Výdavky v rozpočte na budúci rok sa môžu navyšovať. Eurostat totiž vo svojej jesennej notifikácii deficitu a dlhu potvrdil očakávania rezortu financií a po zapracovaní novej metodiky ESA 2010 znížil vlaňajší verejný dlh Slovenska späť pod 55-percentnú hranicu. Sankcie z tretieho pásma ústavnej dlhovej brzdy, teda najmä zamedzenie medziročného navyšovania rozpočtových výdavkov, sa tak uplatňovať napokon nemusia.

Podľa aktuálnej notifikácie totiž hrubý dlh verejnej správy Slovenska v roku 2013 dosiahol 54,6 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) a deficit verejných financií predstavoval 2,63 percenta HDP. Podľa aprílovej notifikácie, kedy ešte nová metodika zapracovaná nebola, dosiahol dlh 55,4 percenta výkonu ekonomiky a deficit bol na úrovni 2,77 percenta HDP.

Podľa nových čísel by pritom dlh nemusel stúpnuť nad 55 % ani v tomto roku. Kým pôvodne Eurostat uvádzal nárast dlhu na 56,54 percenta HDP, aktuálne aj pri vyššom deficite počíta s verejným dlhom ku koncu tohto roka na úrovni 54,94 percenta výkonu ekonomiky.


Okruh verejných financií obsiahne nové subjekty

Výraznou zmenou v porovnaní so starou metodikou bolo predovšetkým zaradenie niektorých subjektov do okruhu verejných financií. Po novom tak budú deficit a dlh ovplyvňovať svojím hospodárením aj Národná diaľničná spoločnosť, Eximbanka, verejné zdravotné poisťovne a Agentúra pre správu núdzových zásob ropy.

Zmeny však nastali aj vo výpočte HDP, najmä čo sa týka preradenia obstarávania malých nástrojov z medzispotreby do investícií a započítania výdavkov na vedu a výskum a tiež na obranu rovnako do investícií. Nominálny HDP za obdobie od roku 1995 tak bol v priemere za každý rok navýšený o 1,8 percenta. Keďže takýto nárast hospodárstva bol výraznejší, ako metodické navyšovanie dlhu a deficitu, tieto ukazovatele v pomere k HDP klesli.


Deficit verejných financií zrejme stúpne

Na základe týchto údajov sa tak dá očakávať, že návrh rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky prejde v parlamente viacerými zmenami. Avizoval to aj minister financií Peter Kažimír po schválení rozpočtu minulý týždeň vládou. Návrh rozpočtu bol totiž zostavený ešte v súlade s tretím sankčným pásmom dlhovej brzdy bez medziročného rastu výdavkov.

Toto pravidlo sa však napokon uplatňovať nebude a tak poslanci môžu v parlamente výdavky jednotlivých kapitol navyšovať. Kažimír hovoril napríklad o zapracovaní výsledkov kolektívneho vyjednávania najmä v školstve, či dopadov odpočítateľnej položky pri odvodoch.

Stúpne tak zrejme aj rozpočtovaný deficit verejných financií na budúci rok z aktuálnych 1,98 percenta HDP. Minister financií tvrdí, že ho nepustí vyššie, ako hovoril ešte pôvodný návrh z augusta, teda necelých 2,5 percenta hrubého domáceho produktu. Finálnu podobu tak rozpočet dostane tentoraz až počas prerokúvania v parlamente.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy