Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Čistý zisk automobilky Hyundai Motor sa prudko prepadol

Autor: SITA, 23. októbra 2014 13:40
Hyundai Foto: ilustračné, SITA/AP
SOUL 24. októbra (WEBNOVINY) - Juhokórejská automobilka Hyundai Motor evidovala v treťom štvrťroku prudký pokles čistého zisku. Išlo o najvýraznejší prepad jej zisku najmenej za šesť štvrťrokov. Firmu poškodilo spomalenie rastu predaja a silnejšia domáca mena.

Hyundai, ktorý je spolu so sesterskou firmou Kia Motors piatym najväčším výrobcom áut na svete, za sledované obdobie vykázal pokles čistého zisku o 29 percent na 1,5 bilióna juhokórejských wonov (KRW). Zisk spoločnosti nenaplnil očakávania analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters, ktorí prognózovali, že bude v objeme 1,79 bilióna KRW.


Firma zvažuje prudké zvýšenie dividend

Won v období júla až septembra posilnil voči doláru na najvyššiu úroveň od roku 2008. Spoločnosť zaznamenala spomalenie rastu predaja na svojich kľúčových trhoch v Spojených štátoch amerických a v Južnej Kórei vzhľadom na silnú konkurenciu. V štvrtom kvartáli by sa však zisk mal zlepšiť pre oslabenie juhokórejskej meny voči doláru a posilnenie predaja nových modelov.

Prezident a finančný riaditeľ spoločnosti Hyundai Lee Won-hee informoval, že firma zvažuje prudké zvýšenie dividend a vyplatenie predbežných dividend v snahe uspokojiť investorov po nedávnych rokovaniach o kúpe pozemku pre svoju novú centrálu v Soule.


Prepad spôsobili aj obavy investorov

Správa o kúpe pozemku totiž vyvolala u investorov obavy, že automobilka zbytočne plytvá finančnými prostriedkami, čo viedlo k prudkému prepadu akcií spoločnosti Hyundai Motor a jej sesterskej firmy Kia Motors. Juhokórejský konglomerát ponúkol za pozemok v luxusnej štvrti Gangnam 10,55 bilióna juhokórejských wonov (KRW), čo je viac ako trojnásobok odhadovanej ceny. Akcie spoločnosti sa v tomto roku prepadli o 32 percent. Po zverejnení výsledkov za tretí kvartál však posilnili o viac ako štyri percentá.

Na Slovensku pôsobí sesterská firma podniku Hyundai Kia Motors, ktorá je prvým výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Závod bol vybudovaný v rokoch 2004 až 2006. Výroba automobilov, ako aj motorov pre osobné automobily začala v decembri 2006.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety