Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Doprastav musí prepracovať reštrukturalizačný plán

Autor: SITA, 23. októbra 2014 14:15
Doprastav Foto: ilustračné, asb.sk
BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) - Stavebná spoločnosť Doprastav, a.s. musí prepracovať záverečný návrh svojho reštrukturalizačného plánu. Päťčlenný veriteľský výbor na základe pripomienok dvoch svojich členov, Eximbanky SR a VÚB, a.s., totiž na štvrtom zasadnutí rozhodol o vrátení návrhu reštrukturalizačného plánu dlžníkovi na prepracovanie.

Informovala o tom v Obchodnom vestníku Eximbanka, ktorá je na čele veriteľského výboru a zastupuje ju advokátska firma Dedák & Partners, s.r.o. Doprastav predložil záverečný návrh reštrukturalizačného plánu 3. októbra, prepracovaný návrh má predložiť do začiatku novembra.

Odporúčame:

Súd povolil reštrukturalizáciu zadlženému Váhostavu

Seneckej firme HG Trans hrozí vyhlásenie konkurzu

Prevádzkovateľ bývalých aerolínií Danube Wings je v konkurze

Kúpeľom Brusno predsa hrozí likvidácia, narazili na sudkyňuDoprastav pre finančné problémy vstúpil do reštrukturalizácie v apríli. Veritelia spoločnosti prihlásili pohľadávky v celkovom objeme 458,8 milióna eur, z ktorých správca Bankruptcy & Recovery Service, k.s. uznal 189,3 milióna eur.


Problémy Doprastavu začali zrušením koncesnej zmluvy

Absolútnu väčšinu neuznaných pohľadávok podľa Doprastavu tvoria pokuty a penále na stavbách v Poľsku. Z celkových uznaných záväzkov tvoria takmer 150 miliónov eur bankové záruky za realizované stavby, možné pohľadávky od členov združení za opravy v záručnej lehote. Záväzky z obchodného styku voči slovenským partnerom sú 23 miliónov eur.

Problémy Doprastavu sa podľa spoločnosti začali už v roku 2010 pre zrušenie koncesnej zmluvy na stavbu úsekov diaľnice D1 cez PPP projekt. Firma prišla o preinvestované milióny a musela vyplácať odstupné vyše tisícke prepustených zamestnancov. Neskôr sa k tomu pridali aj problémy v Poľsku, kde investor výstavby diaľnic odmieta firme zaplatiť práce navyše zhruba za 50 miliónov eur. Firmu zasiahli aj nevyplatené zákazky na Slovensku za vyše 40 miliónov eur od skrachovaných investorských spoločností.


Firma za dva roky stratu ešte prehĺbila

Spoločnosť vlani vykázala stratu 60,41 milióna eur a oproti roku 2012 ju prehĺbila o 11,25 milióna eur. Výnosy znížila o 80,1 milióna eur takmer na 219 milióna eur. Jej majetok mal ku koncu vlaňajška objem 120,57 milióna eur a vlastné imanie malo negatívnu hodnotu 6,81 milióna eur. Záväzky dosiahli 127,38 milióna eur, z toho krátkodobé 107,8 milióna eur a dlhodobé 19,58 milióna eur.

Doprastav spolu s partnermi v združeniach stavia štyri diaľničné úseky na Slovensku. Ide o úseky D1 Fričovce - Svinia za zmluvnú cenu 114,6 milióna eur, D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka za 427,2 milióna eur, D3 Svrčinovec - Skalité za 329,9 milióna eur a R2 Pstruša - Kriváň za 178 milióna eur. V dvoch prípadoch je lídrom pri výstavbe, v dvoch členom združení.

Spoločnosť Doprastav, a. s. bola založená v decembri 1993. Zaoberá sa výstavbou ciest a diaľnic, mostov, vodohospodárskych diel a ekologických stavieb, ostatných diel inžinierskeho staviteľstva či pozemným staviteľstvom. Firma má základné imanie 34,28 mil. eur. Jej predchodcom bol národný podnik Doprastav, ktorý vznikol v roku 1953 a na štátny podnik sa zmenil v roku 1988.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety