Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

ZSSK Cargo dohodla všetky podmienky predaja podielu vozňov

Autor: SITA, 27. októbra 2014 12:34
cargo Foto: ilustračné, SITA
BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) - Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s. (ZSSK Cargo) už ukončila rokovania so všetkými zainteresovanými stranami o transakčnej a úverovej dokumentácii pre predaj vozňov a väčšinového podielu vo svojej dcérskej firme Cargo Wagon, a.s. Ako agentúru SITA informoval hovorca ZSSK Cargo Martin Halanda, všetky podmienky transakcie sú dohodnuté a čakajú na oznámenie termínu podpisu zmluvy so švajčiarskou spoločnosťou AAE Ahaus - Alstätter Eisenbahn Cargo AG (AAE).

"Platia pôvodné podmienky. Považujeme ich za výhodné a na našom stanovisku sa nič nemení," uviedol Halanda. Zmluva by mala byť podpísaná ešte tento mesiac, Cargo Wagon bude manažovať prevádzku nákladných vozňov.

Odporúčame:

Vlaky zadarmo budú stáť viac, upozorňuje exporadca Radičovej

Matovičovi prekáža, že vlaky zadarmo budú aj pre Rakúšanov

Vláda výrazne zvýši dane, kryje to vlakmi zadarmo, tvrdí KDHŠvajčiarsky investor uspel v tendri na získanie 66 percent akcií Cargo Wagon začiatkom júna. Spoločnosť AAE ako jediná z dvoch uchádzačov, ktorí predložili záväzné ponuky, splnila podmienky. Za väčšinový podiel vo firme ponúkla sedem miliónov eur, pričom minimálna cena bola 6,6 miliónov eur.


ZSSK Cargo použije zdroje z transakcie na zníženie dlhu

Zároveň sa zaviazala, že od ZSSK Cargo odkúpi 12 344 nákladných vozňov za 216,66 milióna eur a spätne jej prenajme 8 218 vozňov na osem rokov, s opciou na ďalších osem rokov, za cenu 10,35 eura za vozeň na deň. Prenájom vozňov na osem rokov by tak mal stáť vyše 248 miliónov eur. AAE sa tiež zaviazala financovať revízne opravy nákladných vozňov počas ôsmich rokov za 80 miliónov eur.

Všetky zdroje z transakcie použije ZSSK Cargo na svoje oddlženie a dosiahnutie primárneho cieľa, a to zníženie úverového zaťaženia do roku 2016 na úroveň 30 percent oproti koncu roka 2012. Zadlženosť by sa tak mala znížiť zo 450 miliónov eur na 150 miliónov eur. Výnos z predaja vozňov umožní štátnej spoločnosti rýchlejšie splatiť pôžičku 166 miliónov eur od štátu z roku 2009.


Štátna spoločnosť očakáva výnosy v desiatkach miliónov

ZSSK Cargo v prípade predaja 66 percent akcií vo svojej ďalšej dcére - ZSSK Cargo Intermodal, a.s. posudzuje pripomienky záujemcov k transakčnej dokumentácii, nastaveniu obchodno-prevádzkového modelu, ako aj k interným a externým vzťahom. Táto firma bude zabezpečovať kontajnerovú prepravu. Štátna spoločnosť očakáva z tejto transakcie, vrátane predaja okolo štyristo vozňov, výnosy zhruba 20 miliónov eur.

"Termín predloženia záväzných ponúk je november 2014. V prípade predloženia viac ako jednej ponuky bude elektronická aukcia pre kúpu akciového podielu v dcérskej spoločnosti," priblížil Halanda. Jediným kritériom výberu najlepšej ponuky bude cena a transakčná dokumentácia by mala byť podpísaná predbežne do 31. januára 2015. Záujem o vstup do ZSSK Cargo Intermodal podľa informácií agentúry SITA majú ruský TransKontainer, dcéra Ruských železníc, a poľský nákladný vlakový prepravca PKP Cargo.

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s. vznikla začiatkom roka 2005 a je jednou z troch nástupníckych spoločností pôvodne jednotných železníc popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. Spoločnosť zabezpečuje nákladnú železničnú dopravu, má základné imanie 401,646 milióna eur.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety