Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Barbara, Barbora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Košecký si platil pokuty zo štátnych peňazí, tvrdí Beblavý

Autor: SITA, 29. októbra 2014 11:41, aktualizované: 29. októbra 2014 13:02
peniaze, korupcia Foto: ilustračné, Shutterstock
BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) – Odvolaný konateľ štátnej spoločnosti MH Development, s. r. o. Ladislav Košecký zaplatil podľa podpredsedu strany Sieť Miroslava Beblavého tri pokuty vo výške 12 786 eur od parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií z peňazí štátnej firmy. Ako uviedol Beblavý v stredu na tlačovej besede, pokuty Košecký dostal za nepodanie majetkového priznania a podnikanie nezlučiteľné s ústavným zákonom.

Beblavý v NR SR navrhol, aby parlament požiadal Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) o vykonanie komplexnej kontroly v MH Development, s. r. o. Ten sa však nebude zaoberať rodinkárstvom v štátnej spoločnosti MH Development, s. r. o., pretože vládny Smer v stredu v parlamente zamietol návrh poslanca Beblavého.

Odporúčame:

Minister odvolal Košeckého, uzatváral zmluvy sám so sebou
Beblavý sa obrátil na ministra Pavlisa

Beblavý zároveň pripomenul, že Kancelária NR SR musí podľa zákona vrátiť MH Development, s. r. o. zaplatené pokuty za Košeckého a tie vymáhať od neho. Beblavý v stredu tiež listom požiadal ministra hospodárstva Pavla Pavlisa, aby odvolal členov dozornej rady MH Development, s. r. o. a prepustil ďalších zodpovedných z MH Development. Ak nie, bude podľa Beblavého čeliť politickej zodpovednosti. "Táto kauza ukazuje absolútnu nevyhnutnosť zásadne pretvoriť mechanizmy na kontrolu zneužívania verejných financií," uviedol Beblavý.

Podľa Beblavého Košecký od parlamentného výboru dostal aj ďalšie pokuty za to, že podnikal v rozpore so zákonom. Košecký sa však proti nim odvolal. Celkovo dostal pokuty vo výške 35 502 eur.

Beblavý v stredu tiež upozornil, že kontaktnou osobou v MH Development, s. r. o. je Michal Hyža. Ten podľa Beblavého podpísal za štátnu firmu 13 faktúr vo výške 132 139,80 eura s firmou svojich rodičov INSO consulting s. r. o. Spoločníkmi firmy sú Igor Hyža a Alena Hyžová, ktorí sú podľa Beblavého rodičmi Michala Hyžu. Igor Hyža je zároveň konateľom v Košeckého firme Martimex.


Košeckého odvolali z funkcie

Podľa Beblavého kontrolné mechanizmy ministerstva hospodárstva neboli schopné odhaliť žiadne z uvedených konfliktov záujmov a ani prevody peňazí. Preto v štátnom podniku žiada kontrolu NKÚ. Ministra hospodárstva požiadal, aby zo spoločnosti MH Development, s. r. o. prepustil aj Michala Hyžu.

"Minister hospodárstva bezprostredne po tom, ako dal pokyn na odvolanie šéfa tejto spoločnosti, dal pokyn aj na vykonanie kontroly v tejto spoločnosti. Zároveň požiadal dozornú radu o predloženie správy. Okrem toho v rámci zlučovania tejto spoločnosti so spoločnosťou MH Invest, bude iniciovaný audit," uviedla hovorkyňa Ministerstva hospodárstva SR Miriam Žiaková. Ak výsledky auditu, kontroly alebo správy podľa nej poskytnú dôvod na podanie trestného oznámenia, tak trestné oznámenie bude podané.

Konateľ spoločnosti MH Development, s. r .o., Ladislav Košecký, bol v pondelok na pokyn ministra hospodárstva Pavla Pavlisa okamžite odvolaný z funkcie. Šéf rezortu hospodárstva po tom, ako si dal preveriť medializované informácie o zmluve o nájme vozidla spoločnosti MH Development s obchodnou spoločnosťou Mertimex, v ktorej je Košecký jediným spoločníkom.

Agentúru SITA osloví aj predstaviteľov MH Development. VIAC SA DOČÍTATE TU.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy