Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Opozícia žiada mimoriadnu schôdzu pre rodinkárstvo

Autor: SITA, 3. novembra 2014 10:04
slovensko parlament Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) - Opozícia v pondelok podala návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu k vykonaniu kontroly hospodárenia s finančnými prostriedkami obchodnej spoločnosti MH Development, s. r. o. Iniciátorom schôdze je nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý. Pod jeho návrh sa podpísalo 31 poslancov NR SR.

Ako povedal Beblavý pre agentúru SITA, po zverejnení viacerých škandálnych prípadov rodinkárstva a nehospodárneho narábania so štátnym majetkom nepripustili poslanci Smeru-SD ani len rokovanie v pléne NR SR o vykonaní kontroly Najvyšším kontrolným úradom SR (NKÚ).

"Mimoriadna schôdza má primať vládnu stranu k riadnemu a nezávislému prešetreniu pomerov vo firme a odvolaniu dozornej rady," zdôraznil. Mimoriadnu schôdzu musí predseda parlamentu Pavol Paška zvolať do siedmich dní od doručenia návrhu.

Odporúčame:

Vykopávky pri hrade nenahradia garáže, sľubuje Jarjabek

Vlaky zadarmo môžu ohroziť prímestské autobusy, tvrdí BSK

Opozícii sa nepodarilo odvolať ministra práce Jána Richtera

OĽaNO chce ubrať eštebákom z dôchodkov a dať tým, čo trpeliV stredu 29. októbra predložil Miroslav Beblavý v NR SR návrh na nezávislú kontrolu NKÚ v MH Development, no poslanci Smeru-SD o vykonaní kontroly odmietli v pléne rokovať. Ďalšou jasnou indíciou, že pomery v MH Development nechce Smer-SD riadne prešetriť, je podľa neho zámer ministra hospodárstva zveriť vykonanie kontroly existujúcej dozornej rade MH Developmentu.


Beblavý upozorňuje na neschopnosť ministerstva

"Nehorázne kroky konateľa práve členovia tejto dozornej rady dva roky prehliadali. Základná náplň ich práce, ktorú stanovuje aj obchodný zákonník, pritom je dohliadnuť na činnosť konateľa a nahliadať do obchodných a účtovných kníh a kontrolovať tam obsiahnuté údaje," vysvetlil Beblavý.

Podľa Beblavého je zrejmé, že kontrolné mechanizmy Ministerstva hospodárstva SR neboli schopné odhaliť dianie vo firme, ktorú spravujú. Dá sa podľa neho očakávať, že v štátnej spoločnosti došlo k ešte ďalším protiprávnym konaniam, ktoré na odhalenie čakajú.

"Považujem za nevyhnutné, aby v štátnej spoločnosti vykonal kontrolu NKÚ, a to za celé obdobie pôsobenia Ladislava Košeckého. Očakávam, že kontrola NKÚ prispeje k záchrane zvyšných finančných prostriedkov," povedal Beblavý a doplnil svoje ciele. "Budeme tiež žiadať odvolanie členov dozornej rady, a to aj z iných funkcií v rezorte hospodárstva a odvolanie tých osôb, ktoré sa dopustili rodinkárstva a klientelizmu priamo v MH Development," uviedol.


Košecký zaplatil pokutu vyše desaťtisíc eur

Odvolaný konateľ štátnej spoločnosti MH Development, s. r. o. Ladislav Košecký zaplatil podľa Beblavého tri pokuty vo výške 12786 eur od parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií z peňazí štátnej firmy. Beblavý na to upozornil minulý týždeň s tým, že pokuty Košecký dostal za nepodanie majetkového priznania a podnikanie nezlučiteľné s ústavným zákonom.

Konateľ spoločnosti MH Development, s. r. o. Ladislav Košecký bol minulý pondelok na pokyn ministra hospodárstva Pavla Pavlisa okamžite odvolaný z funkcie. Šéf rezortu hospodárstva o tom rozhodol po tom, ako si dal preveriť medializované informácie o zmluve o nájme vozidla spoločnosti MH Development s obchodnou spoločnosťou Mertimex, v ktorej je Košecký jediným spoločníkom.

Beblavý tiež upozornil, že kontaktnou osobou v MH Development, s. r. o. je Michal Hyža. Ten podľa Beblavého podpísal za štátnu firmu 13 faktúr vo výške 132 139,80 eura s firmou svojich rodičov INSO consulting, s. r. o. Spoločníkmi firmy sú Igor Hyža a Alena Hyžová, ktorí sú podľa Beblavého rodičmi Michala Hyžu. Igor Hyža je zároveň konateľom v Košeckého firme Mertimex.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety