Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Zvolenská ako ministerka končí, odstupuje aj Zmajkovičová

Autor: SITA, 3. novembra 2014 14:51, aktualizované: 3. novembra 2014 18:58
Zuzana Zvolenská Zuzana Zvolenská pre tender nákupu CT prístroja v pieštanskej nemocnici odstupuje z funkcie. Foto: archívne, SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) - Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (nominantka Smer- SD) sa vzdáva svojej funkcie.

V súvislosti s kauzou nákupu drahšieho CT prístroja o svoje posty prišla aj poslankyňa NR SR za Smer-SD Renáta Zmajkovičová, ktorá sa vzdala funkcie podpredsedníčky parlamentu a abdikovala aj z pozície predsedníčky dozornej rady piešťanskej nemocnice.

Odporúčame aj:

Odstúpenie Zvolenskej je treťou zmenou vo Ficovej vláde

Nákup CT prístroja je podľa opozície Paškov biznis, chcú aj jeho hlavu

Analytik: Zmajkovičová a Zvolenská to nemohli spískať saméObe k tomuto kroku vyzval premiér Robert Fico po medializovaných informáciách o nákupe drahšieho CT prístroja v piešťanskej nemocnici. "Proces obstarania CT prístroja vyvoláva pochybnosti a na tieto pochybnosti nestačí reagovať len tým, že budú odvolaní členovia správnej rady, ale musí niesť zodpovednosť aj ten, kto týchto ľudí riadi a kto týchto ľudí kontroluje," povedal Fico.


Odvolali aj členov správnej rady nemocnice

Zvolenská v samostatnom stanovisku potvrdila, že preberá plnú politickú zodpovednosť a podáva demisiu. Ministerka podľa jej slov nevie povedať, či postup v nemocnici bol alebo nebol zvolený správne. Rozhodla sa podať podnet ako na Úrad pre verejné obstarávanie, tak aj na Najvyšší kontrolný úrad.

"Čo však povedať viem, že nominanti Ministerstva zdravotníctva SR (MZ) v správnej rade piešťanskej nemocnici ma riadne neinformovali o postupoch v tejto nemocnici," uviedla Zvolenská. Tá zároveň podotýka, že nemocnice vo forme neziskových spoločností nie sú organizáciami v zriaďovateľskej pôsobnosti MZ SR a nevzťahuje sa na ne jej príkaz o predchádzajúcom súhlase na začatie verejného obstarávania, a ani na ich kontrolu.

"Boli odvolaní členovia správnej rady, boli urobené všetky kroky na kontrolu, čo sa vlastne udialo, ale nemôžeme jednoducho zniesť, aby tieto pochybnosti naďalej pretrvávali," skonštatoval Fico.

Renáta Zmajkovičová Renáta Zmajkovičová sa vzdala funkcie podpredsedníčky parlamentu a končí aj na stoličke predsedníčky dozornej rady piešťanskej nemocnice. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo


Ako povedala Zmajkovičová pre agentúru SITA, chce, aby celý proces bol nezávisle preskúmaný a aby celá vec nebola spolitizovaná. "Viem, že na Slovensku nie je obvyklá takáto politická kultúra, ale mne nejde o funkcie," povedala.

Zmajkovičová tvrdí, že ako predsedníčka dozornej rady nevstupuje do rozhodovacieho procesu nemocnice. "Mojím osobným záujmom je, aby sa všetky skutočnosti nestranne prešetrili, či všetky úkony a rozhodovacie procesy boli v súlade so zákonom. Preto som sa rozhodla odstúpiť z funkcie predsedníčky dozornej rady piešťanskej nemocnice," uviedla.

Funkcia podpredsedníčky NR SR nemá podľa nej žiadny súvis s funkciou predsedníčky dozornej rady piešťanskej nemocnice. "Možno neobvyklé na Slovensku, rozhodla som sa odstúpiť z funkcie podpredsedníčky NR SR, pretože moje pôsobenie v politike nie je o funkciách, ale o presadzovaní hodnôt," vyhlásila.


Nemocnica kúpila CT prístroj za 1,6 milióna eur

Podľa medializovaných informácií kúpila piešťanská nemocnica CT prístroj za 1,6 milióna eur, čo je o 600-tisíc viac, ako vysúťažilo predchádzajúce vedenie. Víťazom tendra sa stala spoločnosť Medical Group SK, kde v minulosti pôsobil aj predseda parlamentu Pavol Paška.

V správnej rade nemocnice sedeli za rezort zdravotníctva štyria ľudia, medzi nimi napríklad spevák Michal Straka, známy pod menom Ego, v dozornej rade to bola poslankyňa Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) ako aj jej poslanecká asistentka Adriana Herdová.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety