Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Riaditeľka piešťanskej nemocnice neodstúpi pre tender na CT

Autor: SITA, 7. novembra 2014 14:32, aktualizované: 7. novembra 2014 17:46
mária domčeková Riaditeľka Nemocnice Alexandra Wintera v Piešťanoch Mária Domčeková dôvod na svoje odstúpenie nevidí. Foto: SITA / PAVOL MACHOVIČ
PIEŠŤANY 7. novembra (WEBNOVINY) - Riaditeľka Nemocnice Alexandra Wintera v Piešťanoch Mária Domčeková zaslala v piatok spoločnosti Medical Group SK návrh na ukončenie zmluvy na kúpu CT prístroja za 1,6 milióna eur dohodou.

Dôvodom sú medializované informácie o nevýhodnej kúpe. Verejné obstarávanie na kúpu prístroja však podľa riaditeľky prebehlo v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní, v elektronickej aukcii zvíťazila firma Medical Group SK. Nemocnica je momentálne bez CT prístroja, pôvodný je demontovaný, nový má víťaz elektronickej aukcie dodať až budúci týždeň.


Domčeková si nie je vedomá pochybenia

Nákup CT prístroja stál miesto ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú aj podpredsedníčku NR SR Renátu Zmajkovičovú, riaditeľka nemocnice Mária Domčeková sa odstúpiť nechystá.

"Nie som si vedomá, že by som niečo porušila. Keď to vzíde z vyšetrovania, budem musieť znášať dôsledky," povedala v piatok novinárom Domčeková. Pripustila však, že ju odvolá nová správna rada, ktorá zatiaľ nie je kreovaná.

Odporúčame aj:

Odborníci neočakávajú veľké zmeny od nového ministra Čisláka

Generálna prokuratúra prijala trestné oznámenia v kauze CT

Piešťanská nemocnica chce zrušiť zmluvu s Medical Group

Zvolenská ako ministerka končí, odstupuje aj ZmajkovičováDokumenty o priebehu verejnej súťaže na kúpu zariadenia už vedenie nemocnice odovzdalo orgánom činným v trestnom konaní. Keďže je piešťanská nemocnica v súčasnosti bez CT prístroja, akútne prípady lekári posielajú do Fakultnej nemocnice v Trnave, na plánované vyšetrenia chodia pacienti do Nového Mesta nad Váhom a Hlohovca.


Pacientom ešte poslúži starý prístroj

Ak by spoločnosť Medical Group SK súhlasila s ukončením zmluvy, nemocnica by podľa Domčekovej nainštalovala starý prístroj. Jeho opätovná montáž bude trvať jeden - dva dni, zatiaľ však nie sú dokončené stavebné práce v miestnosti, kde sa má vrátiť.

Prístroj bol podľa riaditeľky poruchový, ale ešte by niekoľko mesiacov poslúžil. Vyhlásenie verejného obstarávania na nové cétečko bude podľa nej záležitosťou novej správnej rady.


Podľa riaditeľky netreba porovnávať len ceny

Piešťanská nemocnica si ešte v roku 2012 vo verejnom obstarávaní vybrala CT prístroj za približne milión eur, napokon ho však nekúpila. Zariadenie z tohtoročnej súťaže značky Philips stojí 1,6 milióna eur, porovnávať len ceny však Domčeková odmieta.

"CT zariadenie vysúťažené vo verejnom obstarávaní v tomto roku je vyššej triedy, s tomu zodpovedajúcimi technickými a funkčnými parametrami," uviedla riaditeľka.


Nový prístroj je podľa Domčekovej výkonnejší

Pôvodne vybraté CT Siemens Definition AS je podľa jej informácií v súčasnosti už zastarané, preto boli v novom obstarávaní požadované vyššie technické a funkčné parametre. Zariadenie Siemens pracuje napríklad s dlhším skenovacím časom, čo znamená zároveň vyššiu radiačnú záťaž pre pacienta.

Okrem toho v cene aktuálne vysúťaženého zariadenia značky Philips je aj podľa Domčekovej zahrnutá aj finančná služba, teda platba rozložená na 48 splátok, pretože nemocnica nie je schopná cenu zaplatiť naraz.

Na sporný nákup CT prístroja upozorňovali ministerku zdravotníctva členovia správnej rady piešťanskej nemocnice, lekár Alan Suchánek a zdravotná sestra Magdaléna Kovačovičová.

Radnica v Piešťanoch sa od kauzy dištancuje

Primátor Piešťan Remo Cicutto sa na rokovaní mestského zastupiteľstva dištancoval od kauzy nákupu CT prístroja piešťanskou Nemocnicou Alexandra Wintera, po ktorej prišli o miesta ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská a podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová. Radnica nemá podľa neho na nemocnicu žiadny dosah.

,,Mesto Piešťany, mestské zastupiteľstvo, ani primátor nemá žiadne zriaďovateľské ani iné práva k tejto organizácii, ktorá je neziskovou organizáciou zriadenou ministerstvom zdravotníctva," vyhlásil Cicutto.

Ďalej povedal, že pred dvoma rokmi dostal na vedomie list adresovaný ministerke zdravotníctva od lekára a člena správnej rady nemocnice Alana Suchánka, ktorý však nemal nič spoločné s tohtoročným tendrom na CT prístroj, list poslancom mestského zastupiteľstva aj prečítal. Cicutto pripomenul, že nemal nič spoločné ani s odvolaním predchádzajúceho riaditeľa nemocnice Roberta Mamrillu. Dodal, že určite každého poslanca mestského zastupiteľstva trápi ,,škandalózne postavenie mesta Piešťany v terajších médiách".Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety